Czy USA przeżyje szał na ETF-y, który dopiero się zaczyna?

Czy USA przeżyje szał na ETF-y, który dopiero się zaczyna?
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk16.02.2024 | 5 min.

ETF-y śledzące cenę bitcoina biją rekordy popularności w USA. W ciągu ostatnich kilku dni do funduszy tego typu napłynęło 2,2 mld dolarów, co jest więcej niż przez cały poprzedni miesiąc. Inwestorzy masowo przenoszą się do tańszych ETF-ów, opuszczając Grayscale. Firma BlackRock goni giganta rynku krypto pod względem zgromadzonych bitcoinów. Ponadto kapitalizacja najpopularniejszej kryptowaluty znów przekroczyła 1 bilion dolarów, a korekta wywołana sprzedażą ze strony giełdy FTX dobiegła końca.

ETF-y na bitcoina biją rekordy popularności

Fundusze giełdowe ETF śledzące cenę bitcoina w USA przeżywają obecnie prawdziwy szał popularności. W ciągu ostatnich 4 dni do tego typu instrumentów finansowych napłynęło aż 2,2 mld USD, podczas gdy przez pierwsze 3 tygodnie ich funkcjonowania była to kwota zaledwie 42 tys. BTC.

Przełomem okazało się przekroczenie przez kurs najpopularniejszej kryptowaluty psychologicznej bariery 50 tys. USD oraz ponowne przeskoczenie kapitalizacji rynkowej na poziomie 1 bln USD. Te wydarzenia przyciągnęły uwagę inwestorów do ETF-ów jako intratnej i wygodnej metody alokacji kapitału w bitcoina.

Rekordy popularności funduszy BlackRock i Fidelity

W czołówce najpopularniejszych ETF-ów na bitcoina znajdują się obecnie te oferowane przez takie tuzy rynku finansowego jak BlackRock i Fidelity. Tylko w ciągu jednego dnia, 14 lutego, do funduszu BlackRock wpłynęło aż 518 mln USD, za które zakupiono 10 tys. BTC.

Łącznie pod koniec 2024 roku firma zarządzała pulą ponad 105 tys. bitcoinów o łącznej wartości 5,45 mld USD. Również fundusze Fidelity cieszą się sporą popularnością, dysponując kapitałem przekraczającym 1 mld USD.

Inwestorzy masowo przenoszą się do tańszych funduszy

Choć jeszcze niedawno dominującą pozycję na tym polu zajmował fundusz Grayscale GBTC, teraz inwestorzy masowo przenoszą się do bardziej opłacalnych finansowo propozycji konkurencji.

Grayscale pobiera bowiem wysokie prowizje za zarządzanie aktywami, których pozbawione są tańsze ETF-y BlackRock czy Fidelity. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia z GBTC odpłynęło 8,6 tys. BTC o wartości ponad 400 mln USD.

We're witnessing total acceleration of #BTC ETF inflows. First 20 days of Trading ~ 42K BTC Inflows, Last 4 Days of trading ~ 43k BTC Inflows

Jeśli trend się utrzyma, Grayscale niebawem straci pozycję lidera na tym rynku. Firma nadal posiada wprawdzie 436 tys. BTC, jednak przewaga nad BlackRock topnieje z dnia na dzień.

Czytaj więcej: Kurs bitcoina nie przekroczył 50 tys. USD przez znanego maksymalistę

BlackRock goni Grayscale na rynku bitcoina

BlackRock, największy na świecie zarządca aktywami, systematycznie zwiększa swoje zaangażowanie na rynku kryptowalut. Jego ETF na bitcoina w ciągu zaledwie kilku tygodni od debiutu zgromadził kapitał przekraczający 5 mld USD i stał się jednym z najpopularniejszych tego typu produktów w USA.

Firma Liczba BTC
Grayscale 461 983
BlackRock 109 600
Fidelity 79 750

Jak wynika z powyższych danych, BlackRock dysponuje już prawie 1/4 bitcoinów znajdujących się w posiadaniu Grayscale. Przy obecnym tempie wzrostu jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce firma Larry'ego Finka przejmie pozycję absolutnego hegemona na tym polu.

Czy BlackRock zmonopolizuje rynek bitcoinowych ETF-ów?

Mając za sobą potężne zaplecze finansowe i rozpoznawalną globalną markę, BlackRock z łatwością może zdominować rynek bitcoinowych ETF-ów w USA. Już teraz ma przewagę nad większością konkurentów, a dystans do liderującego jeszcze niedawno Grayscale systematycznie się zmniejsza.

Kapitalizacja bitcoina znów przekroczyła 1 bilion dolarów

Czy USA przeżyje szał na ETF-y, który dopiero się zaczyna?

Hossa na rynku bitcoinowych ETF-ów przełożyła się także na wzrost zainteresowania i ceny samego bitcoina. We wtorek, 14 lutego, kapitalizacja rynkowa najpopularniejszej kryptowaluty po raz kolejny przekroczyła poziom 1 bln USD, osiągając maksimum 1,05 bln USD.

Był to zarazem najwyższy wynik od prawie roku, bo od końca 2021, kiedy banicja z Chin i upadek giełdy FTX wywołał krach na rynkach kryptowalutowych.

  • 14.02.2024 - 1,05 bln USD
  • 29.12.2021 - 1,01 bln USD

Oznacza to, że trwające ponad rok niedźwiedzie nastoje dobiegły końca i bitcoin powrócił do łask inwestorów. A skoro największa kryptowaluta znów zyskuje, zapewne wkrótce podążą za nią także mniejsze altcoiny.

Cena bitcoina znów przekroczyła 50 tysięcy dolarów

Wraz ze wzrostem kapitalizacji rynkowej bitcoina, w górę poszła również jego cena. We wtorek BTC po raz pierwszy od grudnia 2021 ponownie kosztował powyżej 50 tys. USD za sztukę.

Cena bitcoina znów przekroczyła 50 tysięcy dolarów

Wraz ze wzrostem kapitalizacji rynkowej bitcoina, w górę poszła również jego cena. We wtorek BTC po raz pierwszy od grudnia 2021 ponownie kosztował powyżej 50 tys. USD za sztukę.

Inwestorzy i traderzy traktują ten psychologiczny próg jako sygnał, że rynek wszedł w fazę hossy. Przekroczenie poziomu 50 tys. USD przyciągnęło uwagę wielu graczy, którzy do tej pory wstrzymywali się z zakupem cyfrowego złota. To z kolei podbiło popyt i cenę jeszcze bardziej w górę.

Podsumowanie

Fundusze giełdowe ETF śledzące cenę bitcoina przeżywają w USA prawdziwy szał popularności. Tylko w ciągu kilku dni zanotowały one napływ środków większy niż przez cały poprzedni miesiąc funkcjonowania. Liderują fundusze BlackRock i Fidelity, podczas gdy Grayscale notuje masowe odpływy. Kapitalizacja bitcoina przekroczyła 1 bln USD, a jego cena ponownie dotarła do 50 tys. USD, co świadczy o końcu kryzysu na rynku krypto.

Na fali rosnącego zainteresowania bitcoinowymi ETF-ami, najpopularniejsza kryptowaluta powróciła do łask inwestorów. Jej kapitalizacja i cena znów rosną, przyciągając kolejne osoby. Być może wkrótce zobaczymy następny boom na kryptowalutach podobny do tego z lat 2017-2018.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Oszałamiająca kradzież bitcoinów - nie uwierzysz, ile skradziono!
  3. Incident na giełdzie OKX: zrekompensowane straty posiadaczy tokena.
  4. Solana przedstawia nowy memecoin - skok o 227 000%
  5. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk

W świecie liczb i bilansów jestem architektką stabilności. Na tym blogu rozkładam karty płatności, budując mosty między tradycją a nowoczesnością. Razem eksplorujemy tajniki NFT i zawiłości handlu, by w finansowym labiryncie odnaleźć Twój sukces.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły