Przełom dla funduszy kryptowalutowych: osiągnięcia, trendy i prognozy

Przełom dla funduszy kryptowalutowych: osiągnięcia, trendy i prognozy
Autor Dagmara Sikora
Dagmara Sikora25.12.2023 | 5 min.

Przełom dla funduszy kryptowalutowych nastąpił w 2023 roku, kiedy rynek stał się bardziej zinstytucjonalizowany. Zgodnie z raportem Goldmana Sachs, w ostatnim roku doszło do wzrostu regulowanych, centralnie rozliczanych instrumentów pochodnych na kryptowaluty. Instytucjonalizacja była szczególnie widoczna na rynku kontraktów terminowych, a inwestorzy instytucjonalni zaczęli się przygotowywać na potencjalne zatwierdzenie bitcoinowych ETF-ów spot. Te zmiany przełożyły się na rekordowe otwarte pozycje oraz napływy do istniejących produktów giełdowych w czwartym kwartale.

Wzrost regulowanych platform instrumentów pochodnych

Według raportu Goldman Sachs, w 2023 roku nastąpił znaczący wzrost liczby regulowanych, centralnie rozliczanych platform oferujących instrumenty pochodne na kryptowaluty. Wcześniej rynek ten był zdominowany przez nieuregulowane platformy i inwestorów detalicznych.

Jak zauważają eksperci, w ubiegłym roku uruchomiono szereg nowych regulowanych miejsc obrotu instrumentami pochodnymi, takich jak Coinbase Derivatives, CBOE, Eurex, GFO-X, AsiaNext czy 24 Exchange. Stanowi to istotną zmianę na tym rynku.

Instytucjonalizacja obrotu instrumentami pochodnymi

Jednym z przejawów instytucjonalizacji rynku instrumentów pochodnych był dynamiczny wzrost aktywności giełdy CME. Odnotowano tam zwiększone zainteresowanie handlem kontraktami terminowymi i opcjami na najpopularniejsze kryptowaluty - bitcoina i ethera.

W czwartym kwartale 2023 roku CME stała się największą giełdą pod względem otwartych pozycji na kontrakty terminowe na bitcoina. Świadczy to o rosnącym zaangażowaniu inwestorów instytucjonalnych.

Przygotowania na zatwierdzenie bitcoinowych ETF-ów spot

Kolejnym istotnym wydarzeniem, które wpłynęło na kształtowanie się rynku instrumentów pochodnych na kryptowaluty, były oczekiwania na decyzję regulatorów w sprawie zatwierdzenia funduszy ETF bazujących bezpośrednio na cenie bitcoina.

Jak zauważają eksperci Goldman Sachs, w październiku 2023 roku inwestorzy instytucjonalni zaczęli się aktywnie przygotowywać do potencjalnej premiery bitcoinowych ETF-ów spot. Znalazło to odzwierciedlenie we wzroście zainteresowania istniejącymi już produktami giełdowymi oraz kontraktami terminowymi powiązanymi z kryptowalutami.

Napływy kapitału do ETP i ETF

Oczekiwania na zatwierdzenie funduszy ETF bazujących bezpośrednio na cenie bitcoina przełożyły się na znaczne napływy do istniejących już na rynku produktów giełdowych oraz kontraktów terminowych ETF.

Łączne wpływy netto w IV kw. 2023 1,9 mld USD

Pokazuje to rosnące zainteresowanie inwestorów produktami powiązanymi z rynkiem kryptowalut w oczekiwaniu na potencjalne zatwierdzenie kolejnych instrumentów przez regulatorów.

Czytaj więcej: Elona muska czy Roberta Kiyosaki - który ma rację odnośnie załamania się gospodarki?

Rekordowe otwarte pozycje na kontrakty terminowe BTC

Eksperci z Goldman Sachs zwracają uwagę na rekordowy poziom otwartych pozycji na kontrakty terminowe na bitcoina osiągnięty pod koniec 2023 roku. W czwartym kwartale wartość ta przekroczyła 4 mld USD.

Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu inwestorów instrumentami pochodnymi bazującymi na najpopularniejszej kryptowalucie. Może być to związane z oczekiwaniem na dalszy rozwój regulowanego rynku tych produktów.

Słabsze zainteresowanie kontraktami na Ether

Przełom dla funduszy kryptowalutowych: osiągnięcia, trendy i prognozy

Choć rynek instrumentów pochodnych na bitcoina notował dynamiczny rozwój, to w przypadku ethera sytuacja wyglądała słabiej. Jak wynika z raportu, handel kontraktami terminowymi na tę kryptowalutę pozostawał w tyle przez cały 2023 rok.

Handel kontraktami terminowymi na Ether nadal pozostawał w tyle przez cały 2023 r.

Może to oznaczać, że inwestorzy instytucjonalni w pierwszej kolejności koncentrują się na instrumentach bazujących na najpopularniejszej kryptowalucie, jaką jest bitcoin. Widać jednak potencjał do rozwoju również tego segmentu rynku w przyszłości.

Napływy do istniejących produktów giełdowych w 4.kw 2023

Jednym z kluczowych wniosków z raportu Goldman Sachs jest obserwacja znacznych napływów kapitału do istniejących na rynku produktów giełdowych powiązanych z kryptowalutami. Dotyczy to zwłaszcza czwartego kwartału 2023 roku.

Może być to związane z oczekiwaniem inwestorów na dalszy rozwój tego rynku, potencjalne zatwierdzenie kolejnych instrumentów przez regulatorów oraz ogólnym wzrostem zainteresowania aktywami cyfrowymi.

Podsumowanie

W 2023 roku na rynku instrumentów pochodnych na kryptowaluty doszło do istotnych zmian. Pojawiło się więcej regulowanych platform, a inwestorzy instytucjonalni zaczęli odgrywać kluczową rolę. Znacząco wzrósł handel kontraktami terminowymi na giełdzie CME, która stała się liderem pod względem otwartych pozycji na kontrakty na bitcoina. Ponadto inwestorzy zaczęli się przygotowywać na potencjalną premierę bitcoinowych ETF-ów spot, co przełożyło się na rekordowe napływy kapitału do istniejących produktów giełdowych w czwartym kwartale.

Kolejnym wartym odnotowania trendem był rekordowy poziom otwartych pozycji na kontrakty terminowe na bitcoina, sięgający na koniec roku 4 mld dolarów. Jednocześnie rynek instrumentów pochodnych na ether pozostawał w tyle i cieszył się relatywnie mniejszym zainteresowaniem inwestorów. Widać wyraźnie, że instytucje koncentrują się przede wszystkim na kontraktach opartych o najpopularniejszą kryptowalutę.

Ogólnie rzecz biorąc, raport Goldmana Sachs pokazuje, że rynek instrumentów pochodnych na kryptowaluty wszedł w 2023 roku w nową fazę rozwoju. Stał się bardziej dojrzały i zinstytucjonalizowany. Można się spodziewać, że przyciągnie to uwagę kolejnych inwestorów szukających okazji i zdywersyfikowania portfela.

Podsumowując, miniony rok przyniósł istotny przełom w rozwoju tego segmentu rynku finansowego. Warto obserwować go uważnie i wypatrywać kolejnych szans, jakie niesie ze sobą instytucjonalizacja obrotu instrumentami pochodnymi na kryptowaluty.

Najczęściej zadawane pytania

W ubiegłym roku doszło do wzrostu liczby regulowanych, centralnie rozliczanych platform oferujących instrumenty pochodne na kryptowaluty. Rynek ten stał się bardziej zinstytucjonalizowany, a kluczową rolę zaczęli odgrywać inwestorzy instytucjonalni.

W październiku 2023 inwestorzy instytucjonalni zwiększyli zaangażowanie w istniejące produkty giełdowe i kontrakty terminowe na kryptowaluty. Robili to w oczekiwaniu na decyzje regulatorów w sprawie zatwierdzenia ETF-ów śledzących bezpośrednio cenę bitcoina.

Na koniec 2023 roku wartość otwartych pozycji na kontrakty terminowe na bitcoina sięgnęła ponad 4 mld dolarów. To pokazuje rosnące zainteresowanie inwestorów tymi instrumentami.

Rynek instrumentów pochodnych na drugą co do popularności kryptowalutę, czyli ethera, nie rozwijał się tak szybko jak w przypadku bitcoina. Inwestorzy instytucjonalni skupili się przede wszystkim na kontraktach opartych o najbardziej znaną kryptowalutę.

Znaczące napływy kapitału do istniejących produktów giełdowych w 4. kwartale 2023 roku świadczą o rosnącym zainteresowaniu inwestorów rynkiem instrumentów pochodnych na kryptowaluty.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Hakerzy z Rosji chcą milionów USD okupu w bitcoinie od firmy
  3. Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy
  4. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
  5. Ravencoin (RVN) - przewodnik dla początkujących. Gdzie kupić?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dagmara Sikora
Dagmara Sikora

Jako poszukiwaczka mądrości finansowej, odsłaniam przed Tobą kurtynę inwestycji. Na tym blogu wykałam świat portfeli i giełd, wyznaczając ścieżki w morzu kryptowalut. Dzielę się narzędziami i technologicznymi trikami, byś mądrze kroczył po ścieżkach zysku.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły