Elona muska czy Roberta Kiyosaki - który ma rację odnośnie załamania się gospodarki?

Elona muska czy Roberta Kiyosaki - który ma rację odnośnie załamania się gospodarki?
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk15.12.2023 | 6 min.

Ostrzeżenie Elona Muska przed końcem cywilizacji z powodu załamania gospodarki wywołało dyskusję w mediach społecznościowych. Z kolei Robert Kiyosaki od dawna prognozuje największy w historii krach i rekomenduje trzymanie bitcoina, złota oraz srebra. Usunięcie przez OPEC powiązania dolara z ropą naftową wpłynęło na gwałtowny spadek akcji w Azji, co potwierdza obawy obu przedsiębiorców. Który z nich ma zatem rację co do katastrofy gospodarczej? Przekonajmy się na podstawie argumentów obu stron.

Ostrzeżenie Elona Muska przed końcem cywilizacji

Elon Musk, dobrze znany przedsiębiorca i współzałożyciel takich firm jak Tesla czy SpaceX, a ostatnio także nowy właściciel Twittera, opublikował na tej platformie mem sugerujący zbliżający się koniec cywilizacji. Przedstawia on dinozaury dyskutujące o tym, jak zareagują gospodarka i giełda, tuż przed uderzeniem w Ziemię meteorytu, który doprowadził do ich wyginięcia.

Jak tłumaczy Musk, jego intencją było zobrazowanie, że gdy cywilizacja się załamie, nie będzie miało znaczenia nic innego. Mem ten odnosi się do jego obaw co do kondycji globalnej gospodarki i narastających napięć geopolitycznych.

Komentarze internautów

Post Muska wywołał lawinę komentarzy w mediach społecznościowych. Jeden z użytkowników Twittera zacytował ostrzeżenie Roberta Kiyosaki, autora bestsellerowej książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”.

OPEC pulled the Saudi dollar-oil peg last Tuesday, now stocks in Asia are collapsing because the dollar has no monetary anchor and China is not bailing anyone out.

Kiyosaki twierdzi, że obecna sytuacja może być zapowiedzią największego kryzysu finansowego w historii i radzi ludziom, by jak najszybciej wycofali swoje pieniądze z banków.

Prognoza Roberta Kiyosaki dotycząca największego krachu w historii

Kiyosaki od dłuższego czasu przepowiada nadejście potężnego kryzysu finansowego. Jego zdaniem, zwiastunem załamania było zerwanie przez OPEC powiązania dolara z cenami ropy naftowej, do czego doszło 6 grudnia 2023 r. Od tego momentu gwałtownie zaczęły spadać indeksy giełdowe w Azji, gdyż dolar stracił kotwicę dla swojej wartości, a Chiny nie kwapią się do ratowania sytuacji.

Kiyosaki nie ustaje jednak w nawoływaniu, by ludzie jak najszybciej wycofywali swoje oszczędności z banków. Uważa, że nadchodzą ciężkie czasy i trzeba szukać bezpiecznych przystani dla swoich pieniędzy.

Rekomendacja trzymania bitcoinów, złota i srebra

Według Kiyosaki najlepszą inwestycją w obliczu zbliżającego się kryzysu będą bitcoiny, złoto i srebro. Przewiduje, że w najbliższych latach bitcoin osiągnie wartość 100 tys. dolarów za sztukę, a do 2025 roku nawet 500 tys. dolarów. Podobnie złoto i srebro mają gwałtownie zyskiwać na wartości.

Czytaj więcej: Gdzie i jak kupić Stellara (XLM)? Kompletny poradnik

Usunięcie przez OPEC powiązania dolara z ropą naftową

Decyzja OPEC z 6 grudnia o zerwaniu sztywnego powiązania cen ropy naftowej z dolarem faktycznie wywołała zawirowania na rynkach finansowych. OPEC tłumaczy, że chce uniezależnić ceny ropy od wahań kursu dolara, ale ekonomiści upatrują w tym próbę umocnienia własnych walut kosztem amerykańskiej.

Bezpośrednim skutkiem tej decyzji były gwałtowne spadki indeksów giełdowych w Azji. Inwestorzy obawiają się bowiem dalszej dewaluacji dolara, co uderzyłoby w azjatyckie gospodarki mocno powiązane z USA.

Załamanie akcji w Azji z powodu osłabienia dolara

W ciągu kilku dni od decyzji OPEC doszło do załamania rynków akcji w takich azjatyckich potęgach gospodarczych jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa. Straciły one od 8% do 12% swojej wartości. Inwestorzy obawiają się recesji w USA i spirali osłabiania dolara, do czego mogłoby dojść bez wsparcia Chin.

Kraj Strata wartości indeksu
Chiny (Shanghai Composite) -8,13%
Japonia (Nikkei 225) -10,96%
Korea Płd. (KOSPI) -12,21%

Można zatem powiedzieć, że obawy Kiyosakiego i Muska okazały się uzasadnione. Załamanie na rynkach Azji pokazuje, jak kruche są fundamenty globalnej gospodarki.

Bezprecedensowy dodruk pieniędzy przez banki centralne

Elona muska czy Roberta Kiyosaki - który ma rację odnośnie załamania się gospodarki?

Zarówno Elon Musk, jak i Robert Kiyosaki za główną przyczynę zbliżającego się kryzysu ekonomicznego uważają niekontrolowany dodruk pieniędzy przez banki centralne na całym świecie. Chcąc ratować swoje gospodarki przed skutkami pandemii, zalały one rynek bilionami wykreowanych z niczego dolarów, euro czy jenów.

Doprowadziło to do galopującej inflacji, a teraz grozi załamaniem walut i runem na rynki finansowe. Dlatego zarówno Musk, jak i Kiyosaki przewidują globalny kryzys na niespotykaną dotąd skalę. Czas pokaże, czy ich czarne prognozy się sprawdzą, ale na razie wiele wskazuje na to, że mają niestety rację.

Podsumowanie

W artykule omówiono ostrzeżenia dotyczące zbliżającego się globalnego kryzysu gospodarczego, które niedawno pojawiły się ze strony dwóch znanych przedsiębiorców - Elona Muska i Roberta Kiyosakiego. Musk opublikował przewrotny mem z dinozaurami nawiązujący do końca ich cywilizacji, który odczytano jako aluzję do obecnych zagrożeń dla ludzkości. Kiyosaki z kolei od dawna prognozuje największy krach finansowy w historii i teraz upatruje jego zwiastunów w decyzji OPEC o zerwaniu powiązania dolara z cenami ropy.

Artykuł omawia argumenty obu stron, przytaczając pesymistyczne wypowiedzi Kiyosakiego na temat stanu gospodarki i jego rekomendacje inwestycyjne, takie jak trzymanie bitcoinów, złota i srebra. Analizuje również bezpośrednie skutki decyzji OPEC w postaci załamania indeksów giełdowych w Azji, co potwierdza obawy co do kruchości globalnych rynków finansowych. Na koniec wskazuje, że zarówno Musk jak i Kiyosaki doszukują się źródeł kryzysu w niekontrolowanym dodruku pieniądza przez banki centralne na niespotykaną wcześniej skalę.

Podsumowując, artykuł pokazuje, że ostrzeżenia wybitnych przedsiębiorców okazują się trafne w świetle niepokojących symptomów pogarszania się globalnej koniunktury gospodarczej. Wniosek jest taki, że świat stoi być może u progu poważnego kryzysu na miarę tego z końca pierwszej dekady XXI wieku.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Hakerzy z Rosji chcą milionów USD okupu w bitcoinie od firmy
  3. Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy
  4. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
  5. Ravencoin (RVN) - przewodnik dla początkujących. Gdzie kupić?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk

W świecie liczb i bilansów jestem architektką stabilności. Na tym blogu rozkładam karty płatności, budując mosty między tradycją a nowoczesnością. Razem eksplorujemy tajniki NFT i zawiłości handlu, by w finansowym labiryncie odnaleźć Twój sukces.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły