CIO Bitwise: ETF-y dla Ethereum niepokładowane w maju. Dlaczego?

CIO Bitwise: ETF-y dla Ethereum niepokładowane w maju. Dlaczego?
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski07.04.2024 | 7 min.

ETF-y dla Ethereum niepokładowane w maju. Dlaczego? Choć rynek oczekuje na zatwierdzenie spotowych funduszy ETF dla Ethereum już w maju, Chief Investment Officer (CIO) firmy Bitwise Asset Management, Matt Hougan, uważa, że lepiej byłoby, gdyby stało się to później – około grudnia tego roku. Wyjaśnia, że instytucje obecnie dostosowują się do nowej sytuacji po wprowadzeniu spotowych ETF-ów dla Bitcoina, więc kolejne produkty tego typu przyciągnęłyby więcej kapitału, gdyby zostały uruchomione później.

Różnica opinii SEC i CFTC na temat klasyfikacji Ethereum

Sytuacja dotycząca klasyfikacji Ethereum jako towaru lub papieru wartościowego jest bardziej skomplikowana niż w przypadku Bitcoina. Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler stwierdził, że Bitcoin jest jedyną kryptowalutą, którą można uznać za towar, a wszystkie pozostałe są papierami wartościowymi. Jednak podczas przesłuchań w Kongresie USA Gensler nie był w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, czy Ethereum jest papierem wartościowym, czy nie.

Z drugiej strony Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) twierdzi, że Ethereum, podobnie jak Litecoin, jest towarem bez żadnych wątpliwości. Ta klasyfikacja może okazać się kluczowa w sprawie wniosków o utworzenie ETF-ów dla rynku spot Ethereum, które złożyły firmy takie jak BlackRock, Bitwise czy Fidelity.

Pozycja SEC w kwestii papierów wartościowych

SEC złożyła wiele pozwów sądowych przeciwko giełdom kryptowalut i innym brokerom z branży o handel niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. Jednak w żadnym z tych przypadków nie wskazano bezpośrednio Ethereum jako papieru wartościowego. Zgoda regulatora na stworzenie ETF-ów dla rynku spot Ethereum mogłaby raz na zawsze rozwiać wątpliwości co do klasyfikacji tej kryptowaluty.

Powody odroczenia ETF-ów na Ethereum do grudnia 2024 roku

Choć analitycy prognozują 50% szans na to, że ETF-y na Ethereum mogą zostać zatwierdzone już w maju, CIO Bitwise Matt Hougan uważa, że lepiej byłoby, aby wydarzyło się to nie wcześniej niż w grudniu. Według niego instytucje finansowe wciąż są na etapie dostosowywania się do sytuacji po uruchomieniu ETF-ów śledzących cenę spot Bitcoina. Z tego względu wprowadzenie kolejnych tego typu instrumentów finansowych byłoby bardziej praktyczne i potencjalnie przyciągnęłoby więcej kapitału na ten rynek.

Myślę, że fundusze ETF Ethereum przyciągną więcej aktywów, jeśli zostaną uruchomione w grudniu, niż gdyby wystartowały w maju.

Hougan wyjaśnia, że odpalenie ETF-ów na Ethereum w okresie, gdy instytucje lepiej przyswoją sytuację po zatwierdzeniu spotowych funduszy Bitcoin, będzie bardziej praktyczne i zwiększy szanse na większy napływ kapitału na ten rynek. Dlatego odroczenie ETF do grudnia byłoby najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Czytaj więcej: Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy

ETF-y Ethereum przyciągną więcej kapitału niż kontrakty futures

Według Hougana ETF-y dla rynku spot Ethereum odniosą znacznie większy sukces niż kontrakty terminowe dla tej kryptowaluty. Fundusze giełdowe mają większy potencjał przyciągnięcia kapitału ze względu na swoją prostotę i łatwość w inwestowaniu dla szerszej grupy inwestorów.

Instrument Potencjał przyciągnięcia kapitału
ETF-y Ethereum Wysoki
Kontrakty futures na Ethereum Niski

Jak widać w tabeli, ETF-y Ethereum mają zdecydowanie większy potencjał przyciągnięcia środków od inwestorów niż bardziej skomplikowane instrumenty pochodne, takie jak kontrakty futures. Ich prostota i dostępność dla szerokiego grona inwestorów indywidualnych jest kluczowym czynnikiem przewagi.

Gary Gensler o statusie Ethereum wobec przepisów o papierach

Zdjęcie CIO Bitwise: ETF-y dla Ethereum niepokładowane w maju. Dlaczego?

Przewodniczący SEC Gary Gensler wielokrotnie podkreślał, że Bitcoin jest jedyną kryptowalutą, którą można uznać za towar, a wszystkie pozostałe wchodzą w zakres definicji papierów wartościowych. Jednak w przypadku Ethereum sytuacja jest bardziej skomplikowana i Gensler nie był w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy jest to papier wartościowy podczas przesłuchań w Kongresie USA.

  • Bitcoin uznawany jest przez Genslera za towar
  • Ethereum nie ma jasnej klasyfikacji jako towar lub papier wartościowy
  • SEC nie wskazywała Ethereum jako papieru wartościowego w pozwach przeciw giełdom kryptowalut

Brak jednoznacznego stanowiska SEC w kwestii Ethereum sprawia, że zatwierdzenie ETF-ów dla tej kryptowaluty jest kluczowe. Zgoda regulatora raz na zawsze rozwiązałaby wątpliwości co do klasyfikacji Ethereuma jako towaru lub papieru wartościowego.

Szanse na zatwierdzenie ETF-ów Ethereum przez SEC w maju 2024

Kilka miesięcy temu firmy takie jak BlackRock, Bitwise czy Fidelity złożyły wnioski u SEC w sprawie powstania ETF-ów dla rynku spot Ethereum. Komisja poprosiła potencjalnych emitentów o przedstawienie dodatkowych komentarzy do zgłoszonych wniosków, co nie oznacza, że szanse na ich zatwierdzenie nagle zmalały.

Według Nikolaosa Panigirtzoglou, dyrektora zarządzającego banku JPMorgan, istnieje 50% szans na to, że SEC zatwierdzi otrzymane podania już w przyszłym miesiącu. W przypadku odrzucenia tych zgłoszeń zakłada się, że wkrótce może dojść do procesu sądowego przeciwko SEC, podobnie jak to miało miejsce w przypadku batalii prawnych Grayscale i Ripple w zeszłym roku.

Perspektywa napływu środków do ETF-ów Ethereum w 2025 roku

Jakich kwot możemy się spodziewać w przypadku uruchomienia ETF-ów Ethereum? Matt Hougan z Bitwise prognozuje, że w pierwszym roku działania, czyli w 2025 roku, będą to sumy rzędu mniej niż 50 miliardów dolarów. Choć może wydawać się to dużą kwotą, jest to zaledwie ułamek całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut, która obecnie przekracza bilion dolarów.

Napływ środków w wysokości 50 miliardów dolarów do ETF-ów Ethereum w pierwszym roku ich funkcjonowania byłby istotnym, ale stosunkowo niewielkim impulsem dla całego rynku kryptowalut. Należy jednak pamiętać, że jest to prognoza dla pierwszego roku, a wraz z upływem czasu i wzrostem zaufania inwestorów do tych instrumentów, napływ kapitału może znacznie przyspieszyć.

Potencjalne bariery dla napływu kapitału

Jedną z potencjalnych barier dla szybkiego napływu kapitału do ETF-ów Ethereum może być obawa inwestorów przed dalszymi krokami regulacyjnymi ze strony SEC. Choć zatwierdzenie tych funduszy rozwiązałoby wątpliwości co do klasyfikacji Ethereuma, regulator może wprowadzić dodatkowe wymogi lub ograniczenia dla tego typu instrumentów.

Innym czynnikiem, który może hamować napływ środków, jest złożoność samego rynku kryptowalut i brak doświadczenia wielu inwestorów w tej klasie aktywów. ETF-y na Ethereum mogą być postrzegane jako zbyt ryzykowne lub niezrozumiałe dla części inwestorów, co ograniczy ich atrakcyjność.

Niezależnie od tych potencjalnych przeszkód, oczekuje się, że wprowadzenie ETF-ów Ethereum otworzy nowe możliwości inwestycyjne i przyciągnie zarówno inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Ich rzeczywisty wpływ na rynek kryptowalut będzie jednak zależał od wielu czynników, które wyklarują się w nadchodzących miesiącach i latach.

Podsumowanie

Choć inwestorzy oczekują na ETF dla Ethereum już w maju, CIO Bitwise Matt Hougan uważa, że lepiej byłoby, gdyby ich uruchomienie nastąpiło w grudniu. Twierdzi, że instytucje finansowe wciąż dostosowują się do sytuacji po zatwierdzeniu ETF-ów na Bitcoin, więc odroczenie ETF do końca roku przyciągnęłoby więcej kapitału dzięki zwiększonemu zainteresowaniu ze strony instytucji.

Sprawą kluczową dla decyzji SEC w sprawie ETF-ów Ethereum będzie klasyfikacja tej kryptowaluty jako towaru lub papieru wartościowego. Pozwolenie SEC na stworzenie tych funduszy przesądziłoby tę kwestię i ułatwiło inwestowanie w Ethereum szerszej grupie inwestorów. Opinie regulatorów w tej sprawie są podzielone, ale regulacje kryptowalut zmierzają w kierunku uznania Ethereuma za towar, co zwiększa szanse na uruchomienie ETF-ów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Incident na giełdzie OKX: zrekompensowane straty posiadaczy tokena.
  3. Solana przedstawia nowy memecoin - skok o 227 000%
  4. Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i trendy
  5. Ravencoin (RVN) - przewodnik dla początkujących. Gdzie kupić?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski

Witajcie, entuzjaści kryptowalut i finansów! Jestem Krzysztof i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem będziemy zgłębiać tajniki świata kryptowalut oraz dowiadywać się więcej o finansach. Od momentu, gdy po raz pierwszy usłyszałem o kryptowalutach, fascynuje mnie potencjał i zmiany, jakie wprowadzają w naszym społeczeństwie. Na mojej stronie znajdziecie artykuły na temat różnych aspektów kryptowalut, od analizy rynku po praktyczne wskazówki dotyczące inwestycji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły