Wzrost kursu bitcoina o 20% w tydzień, kapitalizacja osiąga 1 bilion dol.

Wzrost kursu bitcoina o 20% w tydzień, kapitalizacja osiąga 1 bilion dol.
Autor Dagmara Sikora
Dagmara Sikora03.03.2024 | 5 min.

Kurs bitcoina w ostatnim tygodniu zanotował imponujący wzrost o 20 procent, co przełożyło się na osiągnięcie poziomu ponad 51 tys. dolarów za pojedynczą monetę. Tym samym kapitalizacja rynkowa najpopularniejszej kryptowaluty świata po raz pierwszy od grudnia 2021 roku przekroczyła barierę 1 biliona dolarów. W ślad za bitcoinem podążają również inne cyfrowe aktywa, takie jak Ethereum, Solana czy Cardano notujące solidne zwyżki cen. Rynek krypto świeci na zielono, a dominacja bitcoina umacnia się przekraczając 51% udziału w całkowitym rynku.

Kurs bitcoina ponad 51 tys. dolarów

Bitcoin kontynuuje passę wzrostową, a jego kurs przekroczył w ostatnich dniach barierę 51 tys. dolarów za pojedynczą monetę. Tym samym zbliżył się do historycznego maksimum z listopada 2021 r. na poziomie blisko 69 tys. USD. Obecne notowania stanowią najwyższą wartość od grudnia ubiegłego roku.

Za wzrostem kursu bitcoina stoi kilka czynników. Po pierwsze, na rynku panuje ogólny optymizm związany z ożywieniem po zawirowaniach z 2022 r. Po drugie, rośnie zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych, widzących w kryptowalutach interesującą dywersyfikację portfela. Po trzecie, rynek dostrzega potencjał technologii blockchain i tokenów cyfrowych w dłuższej perspektywie.

Najwyższa kapitalizacja od grudnia

Wraz ze wzrostem notowań, kapitalizacja bitcoina, czyli łączna wartość rynkowa wszystkich tokenów w obiegu, przekroczyła 1 bln dolarów. Taki poziom widzieliśmy ostatnio w grudniu 2021 r., kiedy bitcoin osiągnął historyczne maksimum. Obecna kapitalizacja świadczy o rosnącym zainteresowaniu najpopularniejszą kryptowalutą na świecie.

Dominacja bitcoina przekracza 51%

Dynamiczny wzrost notowań przełożył się także na umocnienie dominacji bitcoina na rynku kryptowalut. Jego udział w całkowitej kapitalizacji cyfrowych aktywów przekracza obecnie 51%, co oznacza najwyższą wartość od dwóch lat. Bitcoin odzyskuje pozycję lidera wśród kryptowalut, spychając nieco na dalszy plan popularne w ostatnim czasie altcoiny.

Analitycy upatrują w tym powrót do korzeni rynku krypto, który przez wiele lat opierał się właśnie na bitcoinie. Choć w ostatnich latach pojawiło się mnóstwo alternatywnych projektów, wygląda na to, że inwestorzy w trudniejszych momentach wolą trzymać się najbezpieczniejszej opcji w postaci flagowej kryptowaluty.

Eksperci spodziewają się dalszych zwyżek

Zdaniem analityków ostatnie wzrosty mogą być dopiero początkiem hossy na rynku bitcoina. Nie brakuje głosów, że przy sprzyjających okolicznościach kurs może ponownie zaatakować rekordowe poziomy z przełomu 2021/2022 r. Kluczowe będą nastawienie globalnych rynków finansowych i apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa. Jednak perspektywy wyglądają obiecująco.

Bitcoin po raz pierwszy od grudnia z 1 bilionem dolarów kapitalizacji

Data Kapitalizacja rynkowa bitcoina
Grudzień 2021 1,004 bln USD
Luty 2023 (aktualnie) 1,008 bln USD

Wraz z ostatnimi wzrostami kursu, całkowita kapitalizacja rynkowa bitcoina po raz pierwszy od grudnia 2021 roku przebiła poziom 1 biliona dolarów. Przypomnijmy, że na przełomie 2021 i 2022 roku widzieliśmy historyczne maksimum ceny BTC sięgające prawie 69 tys. USD.

Obecny miliardowy poziom świadczy o tym, że rynek kryptowalut powoli wychodzi z kryzysu, choć do pełnego odrodzenia jeszcze trochę brakuje. Jednak rosnące zainteresowanie ze strony inwestorów instytucjonalnych pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Ether rośnie do 2763 dolarów

Zdjęcie Wzrost kursu bitcoina o 20% w tydzień, kapitalizacja osiąga 1 bilion dol.

Wzrostowe tendencje w ostatnim tygodniu nie ominęły także ethera, drugiej najpopularniejszej kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej. Jej kurs wzrósł w tym okresie o 16%, przekraczając poziom 2763 dolarów za token. To najwyższe notowania od początku sierpnia ubiegłego roku.

Za wzrostem ETH stoją informacje o postępach prac nad długo wyczekiwaną aktualizacją sieci Ethereum, która przejdzie na mechanizm konsensusu proof-of-stake. Spodziewane jest także ograniczenie emisji nowych etherów, co przełoży się na wzmocnienie ekonomii tej kryptowaluty.

Solana zyskuje 20% w tydzień

Solana jest jednym z najciekawszych projektów opartych o technologię blockchain ostatnich lat, więc nie dziwi rosnące zainteresowanie inwestorów - mówi Piotr Kołodziej, analityk rynku kryptowalut.

Solana (SOL), zajmująca obecnie 9. miejsce na rynku kryptowalut pod względem kapitalizacji, odnotowała zwyżkę kursu o 20% w ciągu ostatniego tygodnia. Jej wartość osiągnęła 116 dolarów, najwyżej od ubiegłorocznego załamania na rynkach krypto.

Cardano (ADA) rośnie o prawie 20%

Technologia Solany znajduje zastosowanie m.in. w grach play-to-earn, metaverse oraz projektach z obszaru DeFi. Nic więc dziwnego, że inwestorzy dostrzegają w niej ogromy potencjał w dłuższej perspektywie.

Dynamiczne wzrosty na rynku kryptowalut nie ominęły również Cardano (ADA), którego kurs wzrósł w ostatnim tygodniu o 19,8%. Obecne notowania zbliżają się do 0,6 dolara, czyli najwyższych poziomów od ponad pół roku.

Cardano, zajmujące miejsce w czołowej dziesiątce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, oparte jest o jeden z najbardziej innowacyjnych technologicznie blockchainów. Jego twórcy konsekwentnie realizują mapę drogową, co przekłada się na umacnianie projektu i rosnące zainteresowanie inwestorów.

Podsumowanie

W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy wyraźne ożywienie na rynku kryptowalut, któremu przewodził bitcoin. Jego kurs wzrósł o 20%, przekraczając poziom 51 tys. dolarów, najwyższy od grudnia 2021 roku. Przełożyło się to także na wzrost kapitalizacji rynkowej bitcoina powyżej 1 biliona dolarów po raz pierwszy od pół roku.

W ślad za flagową kryptowalutą podążają także inne aktywa cyfrowe notując dwucyfrowe zwyżki kursów. Przykładowo, ether zyskał 16% do 2763 USD, solana 20% do 116 USD, a cardano prawie 20% zbliżając się do 0,6 USD. Rynek krypto ma za sobą udany tydzień i nastroje pozostają optymistyczne.

Najczęstsze pytania

Na wzrost notowań bitcoina wpływ ma kilka czynników: poprawa nastrojów na globalnych rynkach finansowych, rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych kryptowalutami oraz rosnące zrozumienie długoterminowego potencjału technologii blockchain i aktywów cyfrowych.

Wraz ze wzrostem kursu, wzrosła dominacja bitcoina na rynku kryptowalut do ponad 51%. Oznacza to umocnienie jego pozycji kosztem popularnych ostatnio altcoinów. Bitcoin wraca na pozycję numer 1 wśród kryptowalut.

Analitycy nie wykluczają, że w przypadku utrzymania pozytywnych trendów na rynkach finansowych, bitcoin może ponownie zaatakować swoje ATH z przełomu 2021/2022 sięgające prawie 69 tys. dolarów.

W ślad za bitcoinem zwyżkują także inne wiodące kryptowaluty, jak Ethereum, Solana czy Cardano. Ich kursy rosną nawet kilkunastoma procentami tydzień do tygodnia, a prognozy są optymistyczne.

Choć na pełne potwierdzenie końca bessy jeszcze za wcześnie, ostatnie wzrosty i przekroczenie przez bitcoina kapitalizacji 1 bln dolarów pokazują, że rynek krypto powoli się odbudowuje.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Oszałamiająca kradzież bitcoinów - nie uwierzysz, ile skradziono!
  3. Incident na giełdzie OKX: zrekompensowane straty posiadaczy tokena.
  4. Solana przedstawia nowy memecoin - skok o 227 000%
  5. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dagmara Sikora
Dagmara Sikora

Jako poszukiwaczka mądrości finansowej, odsłaniam przed Tobą kurtynę inwestycji. Na tym blogu wykałam świat portfeli i giełd, wyznaczając ścieżki w morzu kryptowalut. Dzielę się narzędziami i technologicznymi trikami, byś mądrze kroczył po ścieżkach zysku.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły