Kurs solany zagrożony spadkami: zachowania traderów na to wskazują

Kurs solany zagrożony spadkami: zachowania traderów na to wskazują
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk07.02.2024 | 6 min.

Kurs solany zagrożony jest dalszymi spadkami, na co wskazują nastroje i zachowania traderów. Pomimo wzrostów bitcoina, notowania SOL od początku roku spadają. Do tego doszło do dużych transferów tokenów SOL na giełdę Coinbase, co może zapowiadać ich wyprzedaż. Co więcej, wśród traderów przeważają pesymistyczne nastroje - liczba otwartych pozycji krótkich znacznie przekracza liczbę długich. Ponadto w ostatnich dniach doszło do likwidacji długich pozycji na SOL o wartości ponad 2 mln dolarów. Wszystko to nie wróży dobrze kursowi solany.

Spadająca cena SOL mimo wzrostów bitcoina

Kurs solany (SOL) od początku 2024 roku wykazuje tendencję spadkową. Token ten stracił już ponad 10% swojej wartości, pomimo że inne kryptowaluty, takie jak bitcoin, odnotowują wzrosty.

Dzieje się tak mimo pozytywnych informacji dla całego rynku kryptowalut. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej USA, zapowiedział możliwe obniżki stóp procentowych w drugiej połowie 2024 roku. To dobra wiadomość dla wszystkich cyfrowych walut.

Tymczasem SOL nie podąża za trendem wzrostowym i jego kurs spada. Inwestorzy obawiają się, że sytuacja jeszcze się pogorszy, na co wskazują również inne dane z rynku.

Wyprzedaż aktywów SOL na giełdę Coinbase

5 lutego na platformie WhaleAlert odnotowano dwa duże transfery SOL na giełdę kryptowalut Coinbase. Łącznie było to ponad 11 mln dolarów w tokenach solany.

Tak duże przepływy aktywów na giełdę mogą sugerować, że inwestorzy przygotowują się do ich wyprzedaży. Im więcej SOL trafi na Coinbase, tym większa może być podaż tych tokenów, a to z kolei może prowadzić do dalszych spadków ich ceny.

Cena SOL może zejść poniżej 90 USD

Obecnie SOL wyceniany jest na ponad 95 USD. Analitycy prognozują jednak, że po ostatnich dużych transferach cena ta może zejść nawet poniżej 90 dolarów za token.

Potwierdzają to również nastroje samych traderów, którzy podchodzą do solany coraz bardziej pesymistycznie.

Czytaj więcej: Memecoin spada o 50% przed osiągnięciem nowego ATH w ciągu tygodnia! Zero związku z ETF-ami

Przewaga pozycji krótkich nad długimi wśród traderów

Wskaźnik długich do krótkich pozycji na rynku instrumentów pochodnych SOL wynosi obecnie 0,93. Oznacza to wyraźną przewagę pesymistycznych nastrojów wśród traderów.

Inwestorzy otwierający pozycje krótkie liczą na spadek ceny SOL i mogą dodatkowo na niego wpływać poprzez sprzedaż pożyczonych tokenów. Tym samym pogłębiają negatywny trend na wykresie solany.

Rosnąca liczba likwidacji pozycji długich

Ponadto w ostatnich dniach doszło do znacznego wzrostu przypadków przymusowego zamykania długich pozycji inwestycyjnych powiązanych z SOL. Tylko 4 lutego wartość zlikwidowanych longów sięgnęła 1,82 mln dolarów.

To pokazuje, że coraz więcej traderów myli się co do potencjału wzrostowego tej kryptowaluty. Są oni zmuszeni do kupna tokenów po wyższych cenach, niż obecne notowania rynkowe SOL.

Ponad 2 mln USD wartości zlikwidowanych długich pozycji

Kurs solany zagrożony spadkami: zachowania traderów na to wskazują

Łączna wartość pozycji długich na solanę, które zostały zlikwidowane tylko 4 lutego, sięgnęła ponad 2 mln dolarów. Tylko tego jednego dnia straty poniosło wielu inwestorów liczących na wzrosty SOL.

Wartość zlikwidowanych długich pozycji na SOL 1,82 mln USD
Wartość zlikwidowanych krótkich pozycji na SOL 1,44 mln USD

Jak widać na powyższym zestawieniu, likwidacji pozycji długich było znacznie więcej niż krótkich. Pokazuje to rosnącą skalę błędnych prognoz traderów co do zwyżek notowań SOL.

Czynniki mogące odwrócić trend spadkowy SOL

Jednak sytuacja na rynku kryptowalut zmienia się dynamicznie. Istnieją pewne czynniki, które mogłyby pozytywnie wpłynąć również na notowania solany.

Jednym z nich są prognozowane zwyżki bitcoina, który często ciągnie za sobą cały rynek altcoinów. Do tego dochodzą takie zdarzenia jak nadchodzący halving BTC czy rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych.

Jeżeli bitcoin zacznie mocno drożeć, powinien pociągnąć za sobą w średniej perspektywie także altcoiny, w tym solanę - prognozują eksperci.

Nawet jednak przy krótkoterminowej korekcie na rynku altcoinów, wywołanej nagłym ruchem bitcoina, powinno dojść później do ugruntowanych zwyżek również SOL oraz innych cyfrowych walut.

Analiza wskaźników sentymentu rynkowego

Aby lepiej zrozumieć obecną sytuację na rynku SOL oraz prognozować dalsze zmiany jego notowań, przydatna jest dogłębna analiza wskaźników sentymentu.

Pokazują one nastroje i oczekiwania samych traderów co do przyszłych trendów cenowych. W przypadku solany widać tu zdecydowaną przewagę nastawień niedźwiedzich.

Jednak rynki kryptowalut potrafią zaskakiwać i nagłe zmiany sentymentu nie należą do rzadkości. Dlatego ten parametr również należy u

Dlatego ten parametr również należy uważnie obserwować. Choć obecnie wśród traderów SOL dominują negatywne nastroje, to dynamika zmian sentymentu bywa bardzo duża.

Nie można więc całkowicie wykluczyć scenariusza, w którym niedźwiedzie nagle zaczną realizować zyski, a byki przejmą inicjatywę. Taka zmiana mogłaby oznaczać początek nowego trendu wzrostowego na wykresie solany.

Pułapki analizy nastrojów rynkowych

Należy jednak pamiętać, że analiza samego sentymentu ma pewne ograniczenia. Choć stanowi ważny element badania sytuacji na rynku kryptowalut, to jednak nie pokazuje całości obrazu.

Dlatego do pełnej oceny potencjału SOL w najbliższej przyszłości trzeba uwzględnić również takie czynniki jak rozwój technologii, trendy na rynku finansowym, wydarzenia makroekonomiczne czy działania regulatorów.

Mimo trudnych prognoz, solana nadal pozostaje jedną z ciekawszych i bardziej obiecujących kryptowalut pod względem technologicznym. Jej szanse na sukces w długim terminie wydają się całkiem spore. Na razie jednak jej kurs wyraźnie tracą na wartości i nic nie zapowiada rychłej zmiany tej tendencji.

Podsumowanie

Kurs solany od początku 2024 roku wykazuje tendencję spadkową, tracąc ponad 10% wartości. Dzieje się tak pomimo ogólnych wzrostów na rynku kryptowalut wywołanych optymizmem po deklaracjach banku centralnego USA.

Niepokojące są duże transfery tokenów SOL na giełdę Coinbase. Może to oznaczać, że inwestorzy szykują się do ich wyprzedaży, co jeszcze bardziej obniżyłoby cenę. Pesymizm widać też po dominacji krótkich pozycji wśród traderów.

Rosnąca fala likwidacji długich pozycji pokazuje, że coraz więcej inwestorów myli się co do potencjału SOL. Straty z likwidacji tylko jednego dnia wyniosły ponad 2 mln dolarów.

Choć bitcoin może pociągnąć w górę także solanę, na razie nic nie wskazuje na rychłą poprawę sytuacji tej kryptowaluty. By jednak lepiej prognozować jej przyszłość, należy śledzić zmiany nastrojów traderów.

Najczęściej zadawane pytania

Choć wiele kryptowalut odnotowuje zwyżki, to SOL traci na wartości. Inwestorzy obawiają się o przyszłość tego aktywa po dużych transferach tokenów na giełdę Coinbase, które mogą wiązać się z ich wyprzedażą. Dodatkowo rośnie liczba pozycji krótkich i likwidacji longów.

Eksperci przewidują dalsze spadki notowań SOL. Kurs może zejść nawet poniżej 90 USD za token. Potwierdzają to pesymistyczne nastroje wśród traderów. Jednak sytuacja na rynku kryptowalut potrafi zmieniać się diametralnie.

Za SOL może pociągnąć w górę rosnący kurs bitcoina. Do tego dochodzą pozytywne dla całego rynku wydarzenia jak halving BTC czy rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych. Nagła zmiana nastrojów traderów też mogłaby odwrócić trend.

Aby prognozować perspektywy SOL, należy wnikać w dane na temat nastrojów traderów i ich oczekiwań co do kursu. Jednak badanie samego sentymentu to za mało. Trzeba też uwzględnić kwestie technologiczne, trendy rynkowe czy działania regulacyjne.

Na razie raczej nie zaleca się zakupu SOL. Należy poczekać na wyraźne sygnały stabilizacji jego notowań i poprawy nastrojów inwestorów. Niemniej w długim terminie solana wciąż ma potencjał, by stać się jedną z czołowych kryptowalut.

5 Podobnych Artykułów:

  1. NFT - jak zarabiać na tokenach niewymienialnych w praktyce
  2. Ta technologia ogranicza twoją prywatność – Vitalik Buterin ostrzega
  3. Vitalik buterin porządkuje swoje święta i pozbywa się tokenów ze swojego portfela
  4. Terminale płatnicze - ranking najpopularniejszych systemów płatności elektronicznych
  5. Wygraj Bitcoina i iPhone'a 15 Pro w konkursie na tradera 2024 od Bybit
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk

W świecie liczb i bilansów jestem architektką stabilności. Na tym blogu rozkładam karty płatności, budując mosty między tradycją a nowoczesnością. Razem eksplorujemy tajniki NFT i zawiłości handlu, by w finansowym labiryncie odnaleźć Twój sukces.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0