Rosja może wykorzystać Bitcoina do tego, by ominąć sankcje. Kryptowaluty coraz częściej postrzega się jako zabezpieczenie przed tego rodzaju działaniami. Obecne napięcia z NATO mogą skłonić rosyjski rząd do sięgnięcia po cyfrowe aktywa.

Rosja może wykorzystać Bitcoina do walki z sankcjami

W czwartek rosyjskie wojska formalnie postawiły stopę na ziemi ukraińskiej w jednej z najśmielszych prób aneksji w historii. Tym samym skończyły się wielomiesięczne spekulacje o inwazji, które wywołały mnóstwo sankcji ze strony NATO i sojuszników wobec Rosji.

Pierwsze kary przyszły z USA w poniedziałek po wydaniu przez POTUS dekretu wykonawczego „Blokowanie własności niektórych osób i zakaz niektórych transakcji”. Stało się to po tym, jak Rosja zignorowała wezwania do wycofania się z wysiłków na rzecz podważenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Putin dążył do uznania tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej (DNR i ŁRL) za „niepodległe” państwa i rozmieszczenia wojsk w tych regionach. Dziś rano przywódcy UE obiecali „zgodzić się na najsurowszy pakiet sankcji, jaki kiedykolwiek wdrożyliśmy”.

Jednak prezydent Putin wydaje się niezrażony działaniami Zachodu i obiecuje, że się nie wycofa. Niektórzy przypisują tę śmiałość niedawnym działaniom Rosji z w związku kryptowalutami, zwłaszcza z Bitcoinem. To właśnie one mogą działać jako tarcza przed nałożonymi na nią sankcjami.

Reklama

Podejście Rosji do kryptowalut

Niedawny ruch prezydenta Putina miał przyspieszyć tworzenie ram prawnych i finansowych dla Bitcoina. Eksperci interpretowali go właśnie jako przygotowanie do sankcji Zachodu po jego planowanych działaniach na Ukrainie.

Stacy Herbert, współprowadząca podcast Orange Pill Bitcoin uważa, że ​​Bitcoin może być jednym z najważniejszych problemów w sporze Rosja kontra NATO.

Rosja jest również trzecim co do wielkości krajem pod względem wydobycia bitcoinów. Niedawny raport Bloomberga pokazuje, że obywatele tego państwa posiadają kryptowaluty o wartości ponad 214 miliardów dolarów. Stanowi to około 12% całkowitej wartości globalnych cyfrowych aktywów.

Eksperci uważają, że Kreml będzie unikać nałożonych na nią sankcji. Rosja mogłaby również cieszyć się wsparciem innych krajów, w tym Iranu i Chin. Niektóre z nich także zostały objęte sankcjami USA.

Oceń post

Leave a comment