Bitcoin się zmienił! Zobacz, co się wydarzyło

Bitcoin się zmienił! Zobacz, co się wydarzyło
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk22 kwietnia 2024 | 4 min

Witajcie miłośnicy kryptowalut! Jeśli jesteś zaintrygowany niedawnymi wydarzeniami w świecie Bitcoina, przygotuj się na ekscytującą aktualizację. Właśnie doszło do czegoś wyjątkowego, a skutki mogą być ogromne. Halving, kluczowy mechanizm leżący u podstaw kryptowaluty, właśnie się wydarzył, zmieniając reguły gry. Co to oznacza dla przyszłości Bitcoina? Zapraszamy do odkrycia, jak ta zmiana wpłynie na kurs i rynek.

Czym jest halving Bitcoina i jak działa?

Halving Bitcoina to kluczowy mechanizm leżący u podstaw tej kryptowaluty. Aby w pełni zrozumieć, czym jest, musimy przyjrzeć się bliżej technologii blokczejn, na której opiera się Bitcoin. Jest to zdecentralizowana księga rachunkowa, która chronologicznie rejestruje wszystkie transakcje realizowane między uczestnikami sieci. Transakcje te są grupowane w blokach i łączone w łańcuch - stąd nazwa "blockchain".

Proces wprowadzania nowych bloków do łańcucha koordynują tak zwani górnicy. Są oni nagradzani bitcoinami za swoje usługi. Jednak co pewien czas ilość bitcoinów przyznawana górnikom za wydobycie bloku jest zmniejszana o połowę - stąd nazwa "halving". Mechanizm ten służy ograniczaniu podaży bitcoinów i kontrolowaniu inflacji.

Począwszy od uruchomienia sieci w 2009 roku, nagroda za blok wynosiła 50 BTC. Pierwszy halving miał miejsce w 2012 roku, obniżając nagrodę do 25 BTC. Kolejne halvingi następowały mniej więcej co cztery lata, dzieląc nagrodę na pół za każdym razem. Ostatni halving miał miejsce w 2024 roku, obniżając nagrodę dla górników do zaledwie 3,125 BTC za blok.

Dlaczego podaż Bitcoina się zmniejsza i jak to wpływa na cenę?

Ograniczanie podaży nowych bitcoinów wchodzących do obiegu poprzez halvingi ma bezpośredni wpływ na cenę tej kryptowaluty. Zgodnie z prawami ekonomii, zmniejszająca się podaż przy stałym lub rosnącym popycie prowadzi do wzrostu cen. To właśnie dlatego po każdym halvingu w historii Bitcoina jego cena wykazywała tendencję wzrostową.

Oczywiście na cenę wpływa wiele innych czynników, takich jak adopcja, regulacje prawne czy kwestie technologiczne. Jednak halvingi bez wątpienia należą do kluczowych wydarzeń wpływających na wycenę Bitcoina. Wraz ze zmniejszającą się liczbą nowych monet wchodzących na rynek, istniejące bitcoiny stają się rzadsze i bardziej pożądane, prowadząc do wzrostu popytu i ceny.

  • Po pierwszym halvingu w 2012 roku cena Bitcoina wzrosła o ponad 7000% w ciągu roku.
  • Drugi halving w 2016 roku zbiegł się z początkiem potężnego rajdu cenowego, który doprowadził Bitcoina do rekordowych poziomów powyżej 20 000 USD.

Nic nie wskazuje na to, by mechanizm ten miał przestać działać. Wręcz przeciwnie - wraz z rosnącą adopcją i zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych, wpływ halvingów na cenę Bitcoina może być jeszcze silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Czytaj więcej: Bitcoin zyskuje dzięki wzrostowi napięcia na Bliskim Wschodzie!

W jaki sposób ETF-y łączą się z popytem na Bitcoina?

Zdjęcie Bitcoin się zmienił! Zobacz, co się wydarzyło

Jednym z kluczowych czynników, który może wzmocnić wpływ halvingów na cenę Bitcoina, jest pojawienie się na rynku ETF-ów opartych na fizycznych bitcoinach. ETF (Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne, które można swobodnie kupować i sprzedawać na giełdzie, podobnie jak akcje.

Pojawienie się ETF-ów pozwoli na masową ekspozycję inwestorów detalicznych i instytucjonalnych na Bitcoina w sposób bezpieczny i regulowany. Nie będą oni musieli posiadać faktycznych bitcoinów, by inwestować w tę klasę aktywów. Wystarczy, że kupią certyfikaty ETF-ów, których cena będzie odzwierciedlać aktywa netto funduszu, a więc fizyczne bitcoiny.

  • Im więcej inwestorów zainwestuje w ETF-y oparte na Bitcoinie, tym większy będzie popyt na fizyczne bitcoiny utrzymywane przez te fundusze.
  • Wraz ze zwiększającym się popytem na ograniczoną ilość bitcoinów będącą w obiegu, zwłaszcza po halvingach, może to prowadzić do silnych wzrostów cen.

Dlatego wprowadzenie regulowanych ETF-ów na Bitcoin jest postrzegane jako katalizator do przyciągnięcia olbrzymiej rzezi nowych inwestorów i zwiększenia popytu na tę kryptowalutę. Połączenie tego z ograniczającymi podaż halvingami może nadać Bitcoinowi nową siłę do wzrostów cenowych.

Najczęstsze pytania

Halving Bitcoina to mechanizm, który ma miejsce co około 4 lata i powoduje zmniejszenie nagrody dla górników za wydobycie nowego bloku o połowę. Służy on ograniczaniu podaży nowych bitcoinów i kontrolowaniu inflacji. Ostatni halving miał miejsce w 2024 roku, obniżając nagrodę do 3,125 BTC za blok.

Ograniczanie podaży nowych bitcoinów poprzez halvingi tradycyjnie prowadzi do wzrostu ceny tej kryptowaluty. Zgodnie z prawami ekonomii, zmniejszająca się podaż przy stałym lub rosnącym popycie powoduje wzrost cen. Mechanizm ten jest uważany za jeden z kluczowych czynników napędzających rajdy cenowe Bitcoina.

Górnicy odgrywają kluczową rolę w sieci Bitcoin, koordynując proces wprowadzania nowych transakcji do łańcucha bloków (blockchain). Są oni nagradzani nowymi bitcoinami za swoje usługi, aby zapewnić bezpieczeństwo i utrzymanie sieci. Nagrody te zmniejszają się co około 4 lata w ramach halvingów.

Pojawienie się regulowanych ETF-ów opartych na fizycznych bitcoinach umożliwi masową ekspozycję inwestorów na tę kryptowalutę. Im więcej funduszy inwestycyjnych będzie kupowało bitcoiny, tym większy będzie popyt na ograniczoną podaż tych monet, szczególnie po halvingach. Może to znacząco wpłynąć na wzrost cen Bitcoina.

Dotychczas po każdym halvingu w historii Bitcoina jego cena wykazywała tendencję wzrostową. Mechanizm ten jest jednym z kluczowych czynników napędzających rajdy cenowe, jednak na cenę wpływa wiele innych czynników, takich jak adopcja, regulacje prawne czy kwestie technologiczne.

5 Podobnych Artykułów

  1. Bitcoin Gold (BTG) - kompletny przewodnik. Gdzie kupić?
  2. BTC Seed: Klucz do Bezpieczeństwa Twoich Bitcoinów - Co Musisz Wiedzieć
  3. Czy USA przeżyje szał na ETF-y, który dopiero się zaczyna?
  4. Sam bankman-fried jako nauczyciel? propozycja poddana analizie - czy warto?
  5. Nowy ATH memecoina PEPE i rosnące wolumeny handlowe. Co się dzieje?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk

W świecie liczb i bilansów jestem architektką stabilności. Na tym blogu rozkładam karty płatności, budując mosty między tradycją a nowoczesnością. Razem eksplorujemy tajniki NFT i zawiłości handlu, by w finansowym labiryncie odnaleźć Twój sukces.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły