Developer sieci Dogecoin przyznaje, że mają problem z chorobą

Developer sieci Dogecoin przyznaje, że mają problem z chorobą
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski17.02.2024 | 5 min.

Programista oraz członek Fundacji Dogecoina, Timothy Stebbing, poinformował ostatnio o poważnych problemach w sieci popularnego memecoina. Chodzi mianowicie o coraz większe zatykanie blockchaina Dogecoina przez tzw. inskrypcje, co powoduje spowolnienia i zakłócenia w działaniu sieci. W odpowiedzi programiści pracujący nad Dogecoinem próbują wspólnie znaleźć rozwiązanie tego problemu i ochronić blockchain przed dalszym zapychaniem. Sprawa ta budzi emocje wśród społeczności DOGE, a niektórzy obawiają się, że może to negatywnie wpłynąć na przyszłość i kurs tej popularnej kryptowaluty.

Programista Dogecoina o problemach związanych z inskrypcjami

Popularny memecoin Dogecoin boryka się obecnie z poważnymi problemami technicznymi. Jak poinformował Timothy Stebbing, programista i członek Fundacji Dogecoina, sieć DOGE zaczyna się zapychać przez nadmierną ilość tzw. inskrypcji.

Inskrypcje to rodzaj zapisu w blockchainie, który nie służy przesyłaniu wartości, a jedynie trwałemu utrwaleniu pewnych informacji. W przypadku Dogecoina są to najczęściej obrazy lub teksty „wyryte” w łańcuchu bloków.

Choć początkowo wydawało się to nieszkodliwą fanaberią entuzjastów DOGE, okazuje się, że nadmierne wykorzystywanie blockchaina do inskrypcji prowadzi do realnych problemów.

Jak tłumaczy Stebbing, coraz większa liczba inskrypcji poważnie „zatyka” sieć Dogecoina, powodując opóźnienia i zakłócenia w działaniu. Kilka giełd kryptowalutowych skarżyło się już Fundacji na trudności techniczne przy operacjach z DOGE.

Zatykanie się sieci przez inskrypcje w DOGE

Największe natężenie problemu odnotowano 2 lutego 2024 r., kiedy liczba transakcji w sieci Dogecoina osiągnęła rekordowy poziom 1,9 mln na dobę.

Jak zauważył jeden z programistów DOGE o pseudonimie @Tdogewhisperer, zdecydowana większość tego ruchu nie miała związku z transferami wartości, a wynikała właśnie z masowego zapisywania inskrypcji.

Sieć #Dogecoin przetworzyła ok. 1,9 mln transakcji w ciągu ostatnich 24 godzin. Większość z nich to obrazy zapisywane w blockchainie. Te inskrypcje mają tendencję do rozdymania sieci i nie mają praktycznego zastosowania.

Ekspert ocenił, że taki proceder nie wnosi nic pożytecznego do ekosystemu DOGE, a jedynie obciąża i spowalnia blockchain.

Wpływ inskrypcji na wydajność i przepustowość

Choć pojedyncza inskrypcja waży zaledwie kilka KB, to przy skali setek tysięcy dziennie zaczyna to stanowić realny problem.

Cała wartość przetwarzana w sieci spada, rosną opóźnienia, a proces zatwierdzania transakcji trwa dłużej. Niektórzy obawiają się, że przy takim obciążeniu blockchain DOGE może wkrótce całkowicie się zablokować.

Czytaj więcej: Bitcoin - porażka, jak bardzo się pomylił znany pisarz

Dyskusja społeczności nad rozwiązaniem problemu

W obliczu narastającego kryzysu programiści Dogecoina próbują wspólnie znaleźć rozwiązanie, które odciążyłoby sieć.

Rozważane są różne pomysły - od technicznych usprawnień zwiększających przepustowość, po zmiany zasad konsensusu, które ograniczyłyby opłacalność zapisywania inskrypcji.

Timothy Stebbing zasugerował też większe zaangażowanie społeczności DOGE w tę debatę. Jako projekt oparty na idei decentralizacji, Dogecoin potrzebuje konsensusu użytkowników, by skutecznie rozwiązać ten problem.

Niektórzy proponują przeniesienie inskrypcji na warstwę 2, co odciążyłoby główny blockchain. Inni apelują o całkowity zakaz tego typu praktyk, uznając je za szkodliwy spam.

Perspektywy dla kursu DOGE w obliczu problemów technicznych

Developer sieci Dogecoin przyznaje, że mają problem z chorobą

Choć na razie kurs Dogecoina nie zareagował negatywnie, niektórzy obawiają się, że jeśli usterka nie zostanie szybko usunięta, inwestorzy stracą zaufanie do tej kryptowaluty.

DOGE już teraz znajduje się w trwającym od maja 2021 trendzie spadkowym i traci na znaczeniu na rynku. Kolejne problemy techniczne mogą pogrążyć wizerunek tego projektu jako wiarygodnej inwestycji.

Z drugiej strony większość komentatorów zgadza się, że sytuacja Dogecoina nie jest jeszcze krytyczna. Jeśli programistom uda się szybko rozwiązać problem z inskrypcjami, nie powinno to mieć trwałego wpływu na kurs i reputację DOGE.

Przyszłość tej popularnej kryptowaluty zależy więc w dużej mierze od zdolności jej społeczności do konsolidacji wokół skutecznego planu naprawczego. Im szybciej to nastąpi, tym mniejsze prawdopodobieństwo poważniejszej przeceny DOGE.

Podsumowanie

Popularna kryptowaluta Dogecoin boryka się obecnie z poważnymi problemami technicznymi związanymi z zapychaniem sieci przez nadmierne ilości inskrypcji. Tego rodzaju praktyki skutkują spowolnieniem i zakłóceniami w działaniu blockchaina DOGE. Programiści tej kryptowaluty szukają obecnie rozwiązania, które pozwoliłoby odciążyć i usprawnić sieć. Debata nad tym problemem angażuje całą społeczność Dogecoina. Od tego, jak szybko uda się go rozwiązać, może zależeć przyszłość i kurs tego popularnego memecoina.

Artykuł szczegółowo opisuje genezę problemu z inskrypcjami w Dogecoinie, jego konsekwencje dla wydajności blockchaina oraz trwającą debatę na temat potencjalnych rozwiązań. Przedstawia również możliwy wpływ tych problemów technicznych na kurs i przyszłość DOGE, jeśli nie zostaną one szybko usunięte.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Oszałamiająca kradzież bitcoinów - nie uwierzysz, ile skradziono!
  3. Incident na giełdzie OKX: zrekompensowane straty posiadaczy tokena.
  4. Solana przedstawia nowy memecoin - skok o 227 000%
  5. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski

Witajcie, entuzjaści kryptowalut i finansów! Jestem Krzysztof i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem będziemy zgłębiać tajniki świata kryptowalut oraz dowiadywać się więcej o finansach. Od momentu, gdy po raz pierwszy usłyszałem o kryptowalutach, fascynuje mnie potencjał i zmiany, jakie wprowadzają w naszym społeczeństwie. Na mojej stronie znajdziecie artykuły na temat różnych aspektów kryptowalut, od analizy rynku po praktyczne wskazówki dotyczące inwestycji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły