Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty

Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk18.02.2024 | 6 min.

Kradzież kryptowaluty przez funkcjonariusza policji to historia, która wstrząsnęła opinią publiczną w Australii. Agent federalny William Wheatley został oskarżony o przywłaszczenie sobie 81 bitcoinów o wartości ponad 4 milionów dolarów. Środki te znajdowały się na portfelu sprzętowym Trezor, który policjant odnalazł podczas nalotu na kartel narkotykowy. Początkowo podejrzewano, że za zniknięciem bitcoinów stoi ktoś z grupy przestępczej. Jednak dochodzenie wykazało, iż najpewniej to właśnie Wheatley przesłał kryptowaluty na swój prywatny portfel.

Policjant ukradł bitcoin z portfela przestępców

Do zuchwałej kradzieży kryptowaluty doszło w Australii. Tamtejsza policja federalna w 2019 roku podczas nalotu na siedzibę kartelu narkotykowego odnalazła portfel sprzętowy Trezor z bitcoinem. Na urządzeniu znajdowały się środki warte ponad 4 miliony dolarów. Jednak zanim funkcjonariusze uzyskali zgodę sądu na przejęcie bitcoinów, ktoś je ukradł.

Po trzech tygodniach oczekiwania na orzeczenie sądu portfel okazał się pusty. Ktoś w międzyczasie przelał z niego 81,62 BTC o wartości około 4,2 miliona dolarów. Podejrzenia padły na członków grupy przestępczej, której baza została zlikwidowana. Jednak śledztwo wykazało, że za kradzieżą stoi policjant - agent federalny William Wheatley.

Dowody wskazują na funkcjonariusza

Analiza adresów IP, z których dokonano transakcji bitcoinów ze skradzionego portfela, wskazała na Wheatleya jako głównego podejrzanego. Mężczyzna miał przesłać skradzione środki na swój prywatny portfel. Próbował ukryć swoje działania, ale detektywi dotarli do niego.

- Doszedłem do wniosku, że w kradzież kryptowaluty mógł być zaangażowany członek policji – potwierdził przed mediami sierżant Deon Achtypis.

Kradzież kryptowaluty przez funkcjonariusza policji

Sprawa Willa Wheatleya wstrząsnęła opinią publiczną i zszokowała australijskie służby. Niecodziennie zdarza się, aby to właśnie policjant dopuścił się kradzieży. Tym bardziej zuchwałej, sięgającej po ogromne kwoty w bitcoinach.

Sam Wheatley zaprzecza, jakoby wykorzystał swoją pozycję w policji federalnej do kradzieży kryptowaluty. Twierdzi, że zarzuty postawione mu przez Narodową Komisję Antykorupcyjną są bezpodstawne. Jest gotów bronić się przed sądem.

Portfel producenta Trezor naruszony

Co ciekawe, w podobnym czasie producent portfeli sprzętowych Trezor przyznał się do naruszenia danych swoich użytkowników. Według oświadczenia mogło dojść do kradzieży danych prawie 66 tysięcy osób. Firma zaleca zmianę haseł i pinów zabezpieczających portfele sprzętowe.

Warto dodać, że nawet jeśli to faktycznie Wheatley ukradł 81 bitcoinów przestępcom, nie zwalnia go to z odpowiedzialności karnej za swoje czyny.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje o kryptowalutach i blockchain

Śledztwo w sprawie zaginięcia bitcoinów z portfela sprzętowego

  • W 2019 policja federalna Australii przejęła portfel sprzętowy Trezor podczas akcji przeciwko kartelowi narkotykowemu.
  • W środku znajdowało się 81,62 bitcoinów (BTC) o szacowanej wartości ponad 4 mln dolarów.
  • Po uzyskaniu zgody sądu na konfiskatę BTC, okazało się, że portfel jest pusty.
  • Podejrzenie padło na policjanta - agenta Wheatleya, który miał ukraść i przesłać sobie kryptowaluty ze skradzionego portfela sprzętowego.

Sprawa kradzieży bitcoinów przez australijskiego funkcjonariusza wzbudziła spore zainteresowanie opinii publicznej i mediów. Trwa dochodzenie mające wykazać, czy Wheatley faktycznie ukradł środki z portfela sprzętowego, który policja zabezpieczyła podczas akcji.

Policja twierdzi, że po trzech tygodniach oczekiwania na decyzję sądu w sprawie konfiskaty bitcoinów, portfel okazał się całkowicie pusty. Ktoś musiał w międzyczasie uzyskać do niego dostęp i przelać zdeponowane tam środki. Jak wynika ze śledztwa, wszystko wskazuje na to, że stał za tym właśnie agent federalny William Wheatley.

Policjant przesłał sobie skradzione kryptowaluty

Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty

Analiza adresów IP wykorzystanych do transferu bitcoinów ze skradzionego portfela sprzętowego wskazuje, że zrobił to William Wheatley. Miał on przelać 81 BTC na swój prywatny portfel cyfrowy. Obecna wartość skradzionych środków to około 4,2 miliona dolarów.

Podejrzenia co do udziału policjanta w kradzieży kryptowaluty potwierdził przed mediami detektyw Deon Achtypis z wydziału cyberprzestępczości. Analiza dowodów jednoznacznie wskazała na winę agenta Wheatleya. Mimo to nadal zaprzecza on, jakoby wykorzystał swoją pozycję w policji federalnej do kradzieży bitcoinów.

Z całą pewnością śledztwo w tej bulwersującej sprawie jeszcze potrwa. Oskarżony policjant będzie się bronił przed sądem. Opinia publiczna domaga się jednak surowej kary dla funkcjonariusza, który splamił mundur i dopuścił się przestępstwa.

Jak śledzić skradzione bitcoiny

Dzięki publicznej naturze blockchaina bitcoin, w którym rejestrowane są wszystkie transakcje, możliwe jest śledzenie przepływu skradzionych środków. W tym celu policja wykorzystuje specjalne oprogramowanie, np. Chainalysis Reactor, używane od niedawna przez funkcjonariuszy z Kanady.

Dane z blockchaina i ruch w sieci pozwoliły śledczym z Australii ustalić, że to agent Wheatley stoi za kradzieżą bitcoinów z portfela sprzętowego. Przesłał je na swój własny portfel, prawdopodobnie sądząc, że pozostanie anonimowy. Jednak śledczy dotarli do niego.

Kryptowaluty odzyskiwane

Coraz nowocześniejsze metody walki z cyberprzestępczością pozwalają odzyskiwać skradzione kryptowaluty. Jak podały media branżowe, tylko w 2023 roku udało się odzyskać ponad 674 miliony dolarów w bitcoinach i altcoinach skradzionych w wyniku ponad 600 włamań do portfeli i giełd kryptowalut.

Odzyskiwanie skradzionych kryptowalut coraz częstsze

2023 rok 674 miliony dolarów
Liczba udaremnionych włamań Ponad 600
Odzyskane aktywa Bitcoin, Ethereum i altcoiny

Jak wynika z policyjnych statystyk, w zeszłym roku udało się zapobiec kradzieży lub odzyskać skradzione kryptowaluty o łącznej wartości 674 milionów dolarów. Było to możliwe dzięki udaremnieniu ponad 600 włamań oraz śledzeniu nielegalnych transakcji w blockchainach.

Wśród odzyskanych aktywów znalazły się głównie popularne kryptowaluty - bitcoin, ethereum oraz różne altcoiny. Pokazuje to, że walka z przestępczością w świecie krypto staje się coraz skuteczniejsza.

Podsumowanie

Przedstawiona historia pokazuje, jak funkcjonariusz policji wszedł na drogę przestępstwa. Australijski agent federalny William Wheatley został oskarżony o kradzież 81 bitcoinów z portfela sprzętowego, który policja zabezpieczyła podczas akcji. Wartość skradzionych środków wynosi około 4,2 miliona dolarów. Mimo przeważających dowodów wskazujących na winę policjanta, nadal on wszystkiemu zaprzecza. Sprawa ta wstrząsnęła australijską opinią publiczną i stawia pytania o nadużycie zaufania przez funkcjonariusza.

Kradzież kryptowaluty przez policjanta to bulwersujące zdarzenie. Opinia publiczna domaga się surowej kary dla agenta Wheatleya, jeśli faktycznie dopuścił się on przestępstwa i ukradł bitcoinów o ogromnej wartości. Trwające śledztwo powinno ostatecznie wyjaśnić tę kontrowersyjną sprawę.

5 Podobnych Artykułów:

  1. NFT - jak zarabiać na tokenach niewymienialnych w praktyce
  2. Ta technologia ogranicza twoją prywatność – Vitalik Buterin ostrzega
  3. Vitalik buterin porządkuje swoje święta i pozbywa się tokenów ze swojego portfela
  4. Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy
  5. Terminale płatnicze - ranking najpopularniejszych systemów płatności elektronicznych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk

W świecie liczb i bilansów jestem architektką stabilności. Na tym blogu rozkładam karty płatności, budując mosty między tradycją a nowoczesnością. Razem eksplorujemy tajniki NFT i zawiłości handlu, by w finansowym labiryncie odnaleźć Twój sukces.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły