Kryptowaluty i blockchain to dynamicznie rozwijające się technologie, które ciągle dostarczają nowych informacji. W tym artykule przedstawiamy najświeższe wieści dotyczące Ethereuma, bitcoina, giełd kryptowalut oraz zastosowań blockchain w przemyśle motoryzacyjnym. Dowiesz się m.in. o prognozowanym skoku notowań ETH, zagrożeniach dla funduszy ETF inwestujących w BTC czy wykorzystaniu AI w samochodach Volkswagena. Przeczytasz również o nieudanej misji wysłania bitcoinów na Księżyc oraz kolejnym ataku hakerskim na ukraińską firmę z branży. Na koniec analityk Bloomberga wypowiada się na temat potencjalnego końca obecnego rajdu cenowego najpopularniejszej kryptowaluty.
ETHereum gotowe do skoku
Ether, druga co do wielkości kryptowaluta, nie szalała w ostatnim czasie tak jak Bitcoin, jednak według popularnego analityka Michaela van de Poppe może to się wkrótce zmienić. Przewiduje on, że Ethereum już za kilka tygodni rozpocznie nowy rajd cenowy.
Ruch ETH był w ostatnich miesiącach stosunkowo niewielki. Jednak zdaniem eksperta wiele wskazuje na to, że sytuacja wkrótce może diametralnie się zmienić. Są spore szanse, że podobnie jak Bitcoin, także i Ethereum wejdzie w fazę silnych wzrostów.
Kluczowe znaczenie może mieć aktualizacja Ethereum 2.0. Jeśli ponownie nie dojdzie do opóźnień i projekt zostanie zrealizowany w planowanym terminie, inwestorzy mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość ETH. To może wywindować kurs nawet do historycznych maksimów.
Czynniki wpływające na kurs Ether
Na zwyżkę notowań Ethereum poza wdrażaniem ETH 2.0 mogą wpłynąć także inne czynniki:
- rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych,
- coraz większa popularność decentralized finance (DeFi),
- wprowadzanie tokenów niewymienialnych (NFT).
Jeszcze do niedawna uzależnienie kursu od Bitcoina było widoczne, jednak ostatnie tygodnie pokazują, że ETH zaczyna iść swoją drogą, co pozytywnie wpływa na jego wycenę.
Zagrożenie dla Bitcoin ETF
Bitcoin bije kolejne rekordy, a jego kurs zbliża się do psychologicznej bariery 50 tys. USD. Jednocześnie pojawiają się obawy, że rosnące zainteresowanie funduszami ETF inwestującymi w BTC może źle wpłynąć na przyszłość króla kryptowalut.
Według Maxa Keisera, znanego komentatora rynkowego, wraz ze wzrostem popularności funduszy pasywnych, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) będzie chciała objąć je swoim nadzorem. W efekcie rząd USA zyskałby bezpośrednią kontrolę nad dużą częścią światowego Bitcoina.
ETF zagrożeniem dla decentralizacji?
Zdaniem Maxa Keisera wraz ze wzrostem wartości aktywów zdeponowanych w funduszach inwestujących w BTC, SEC zechce objąć je regulacjami i ścisłym nadzorem. Oznaczałoby to oddanie części kontroli nad kryptowalutą w ręce rządu. Byłby to poważny cios dla idei decentralizacji Bitcoina.
Trudno przewidzieć, na ile realne jest to zagrożenie. Niewątpliwie jednak rosnąca popularność inwestowania w BTC poprzez fundusze ETF rodzi nowe wyzwania dla utrzymania niezależności Bitcoina od organów państwowych i regulatorów.
Czytaj więcej: Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy
Bitcoin w kosmos za sprawą giełdy
Bitcoin poleciał na Księżyc. Choć nie dosłownie, to i tak jest to niezwykła podróż, biorąc pod uwagę, że chodzi o wirtualną kryptowalutę. Za misję odpowiada popularna giełda kryptowalut we współpracy z firmą kosmiczną.
Na pokład rakiety, która wystartowała w kierunku Srebrnego Globu, załadowano specjalny dysk twardy. Jest na nim zapisana duża ilość bitcoinów o wartości milionów dolarów. Celem jest pokazanie, że kryptowaluta może zostać przeniesiona wszędzie – nawet w kosmos.
Problemy przy starcie
Niestety tuż po starcie pojawiły się komplikacje. Pilot rakiety zgłosił awarię jednego z silników. Na szczęście zagrożenie zostało szybko zażegnane i lot mógł być kontynuowany z wykorzystaniem pozostałych napędów.
Mimo wczesnych problemów misja zapowiada się niezwykle ciekawie. Pokazuje, że granice dla Bitcoina nie istnieją – może on podążać dosłownie wszędzie. I to właśnie jest siłą kryptowalut, których nie da się tak łatwo zatrzymać.
Kolejny atak hakerski na firmę z Ukrainy
Firmy działające w branży kryptowalutowej wciąż zmagają się z ogromnym zagrożeniem ze strony hakerów. Tym razem ofiarą cyberataku padła popularna giełda kryptowalut z Ukrainy. Straty są szacowane na miliony dolarów.
Niestety, mimo wielu głośnych incydentów w przeszłości, wciąż wiele podmiotów oszczędza na środkach bezpieczeństwa. Tymczasem grupom hackerskim ciągle udaje się znajdować luki w systemach firm.
Rok | Firma | Straty w mln USD |
2018 | Coincheck | 530 |
2019 | Binance | 40 |
2023 | FTX | 455 |
Jak wynika z zestawienia, tylko w ciągu ostatnich 5 lat z rąk cyberprzestępców utracono ponad miliard dolarów w kryptowalutach. A to zapewne tylko wierzchołek góry lodowej. Dane pokazują skalę problemu i konieczność wzmożenia działań w kierunku poprawy bezpieczeństwa w branży.
Sztuczna inteligencja w samochodach Volkswagena
Volkswagen planuje wykorzystać sztuczną inteligencję do usprawnienia swoich samochodów. W tym celu nawiązał współpracę z firmą Anthropic, która stworzyła ChatGPT. Nowe modele VW będą więc wyposażone w rozwiązania oparte m.in. na tej popularnej aplikacji z naturalnym językiem.
Rozwiązania oparte na AI
ChatGPT w samochodach VW ma pomagać kierowcy na wiele sposobów. Będzie m.in.:
- udzielać wskazówek dotyczących obsługi pojazdu,
- zapewniać rozrywkę pasażerom opowiadając historie lub żartując,
- dostosowywać ustawienia auta i parametry jazdy do preferencji kierowcy.
Ma to znacząco zwiększyć wygodę i satysfakcję z podróżowania samochodami tej marki. Ponadto AI pomoże też poprawić bezpieczeństwo, szybciej reagując na niebezpieczne sytuacje.
Nowe rozwiązania to przełom nie tylko dla motoryzacji, ale i sztucznej inteligencji. Udowadniamy, że AI może działać w świecie rzeczywistym, a nie tylko wirtualnym – powiedział dyrektor Volkswagena.
Czy nadchodzi koniec rajdu Bitcoina
Bitcoin nieustannie bije rekordy, a jego kurs już zbliża się do 50 tys. USD. Jednak zdaniem analityka Bloomberga może to oznaczać, że zbliżamy się do końca obecnej hossy.
Ekspert uważa, że należy liczyć się z rychłą, silną korektą notowań najpopularniejszej kryptowaluty. Jego zdaniem Bitcoin już niebawem może stracić nawet 20-30% swojej wartości. Byłby to koniec trwającego od wielu miesięcy rajdu w górę.
Porównanie do kryzysu z 2008 r.
Analityk Bloomberga porównuje obecną sytuację Bitcoina do bańki na rynku nieruchomości, która pękła w 2008 r. Przypomina, że wtedy upadek banku Lehman Brothers uruchomił lawinę ziścił się czarny scenariusz krachu.
Według eksperta podobny los może teraz spotkać Bitcoina. Ostrzega inwestorów, że rekordowe wzrosty z ostatnich tygodni to być może zapowiedź zbliżającej się bessy na rynku kryptowalut.
Podsumowanie
W artykule omówiono kilka ciekawych i ważnych tematów związanych z rynkiem kryptowalut. Dowiedzieliśmy się m.in., że według prognoz analityka Michaela van de Poppe Ethereum może lada moment rozpocząć nowy rajd cenowy. Z drugiej strony pojawiły się obawy, iż rosnąca popularność funduszy ETF inwestujących w Bitcoina może negatywnie wpłynąć na ideę decentralizacji tej kryptowaluty.
Przeczytaliśmy również o niecodziennej misji wysłania Bitcoinów w kosmos na pokładzie rakiety. Niestety tuż po starcie pojawiły się komplikacje związane z awarią jednego z silników. Całe szczęście usterka została szybko usunięta.
Kolejny raz okradziona została firma działająca na rynku kryptowalut. Tym razem ofiarą ataku padła ukraińska giełda. Straty sięgają milionów dolarów i pokazują, jak dużym zagrożeniem dla branży są cyberprzestępcy.
Na koniec przeczytaliśmy o planach wykorzystania przez Volkswagena rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i systemie ChatGPT w nowych modelach samochodów. Ma to znacząco podnieść komfort ich użytkowania. Pojawiły się również przewidywania, że trwający od miesięcy rajd cenowy Bitcoina może wkrótce dobiec końca, a kryptowalutę czeka silna korekta.