Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i trendy

Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i trendy
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk17 lutego 2024 | 7 min

Przegląd kryptowalut i blockchain przedstawia najświeższe informacje oraz najważniejsze trendy z tej branży. W artykule omówione zostały szanse bitcoina na pobicie historycznego rekordu ceny jeszcze przed nadchodzącym halvingiem. Przeczytacie również o kontrowersyjnym airdropie nowego tokena od Starknet. Ponadto dowiecie się o nowym konkurencie dla smartfonów Solany z obszaru Web3. Nie zabrakło też ciekawych newsów dotyczących sztucznej inteligencji, a konkretnie jej zastosowania w generowaniu filmów czy analizie technicznej rynku kryptowalut.

Bitcoin zmierza po nowy rekord ceny przed halvingiem

Analitycy dopuszczają możliwość, że jeszcze przed kwietniowym halvingiem cena bitcoina znajdzie się na najwyższym poziomie w historii. Wskazują oni na kilka istotnych czynników, które mogą szybko wywindować kurs BTC powyżej 69 tys. dolarów.

Jednym z nich jest rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych bitcoinem jako aktywem przeciwinflacyjnym. W obliczu wysokiej inflacji poszukują oni alternatywy dla złota i obligacji. Ponadto podaż bitcoinów jest ograniczona, co sprawia, że jego wartość rośnie w miarę wzrostu popytu.

Kolejnym argumentem jest zbliżający się halving, czyli zmniejszenie o połowę dostępnej podaży nowych bitcoinów. Poprzednie halvingi powodowały wzrost zainteresowania i ceny BTC. Inwestorzy chcą kupić przed tym wydarzeniem. Dodatkowo pod koniec marca wygasa kontrakt terminowy na bitcoina na giełdzie CME, co może wywołać zwyżkę notowań tuż przed zamknięciem kontraktu.

Prognozy analityków

Eksperci z Bloomberga prognozują wzrost bitcoina do 71 tys. USD w ciągu najbliższych 6-8 tygodni. Goldmana Sachsa zakłada z kolei kurs 85 tys. USD do końca roku. Są to scenariusze całkiem realne biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku kryptowalut.

Starknet rozdaje darmowe tokeny w ramach airdropu

Ogromny zrzut tokenów od projektu Starknet wywołał spore poruszenie w środowisku. Część osób obawia się jednak, że może to być próba wykorzystania ich danych osobowych i portfeli kryptowalutowych.

Starknet to platforma oferująca rozwiązania z obszaru skalowalności i prywatności dla Ethereuma. Aby zakwalifikować się do airdropu, należy spełnić określone warunki związane z posiadaniem NFT czy tokenów DeFi.

Twórcy Starknet zapewniają, że proces weryfikacji uprawnień do otrzymania tokenów jest w pełni zanonimizowany i bezpieczny. Uspokajają, że celem akcji jest zbudowanie społeczności wokół ich projektu oraz zachęcenie deweloperów do tworzenia rozwiązań w ekosystemie Starknet.

Kontrowersje i wątpliwości

Część obserwatorów zwraca uwagę, że w przeszłości miały miejsce próby wyłudzenia danych dostępowych do portfeli kryptowalutowych pod pozorem airdropów. Dlatego podchodzą do inicjatywy Starknet z pewną dozą nieufności.

Inni argumentują, że projekt od dawna cieszy się dobrą opinią w branży blockchain, a proces weryfikacji faktycznie gwarantuje anonimowość. Niemniej każdy powinien rozważyć ryzyko i sam zdecydować, czy chce wziąć udział w airdropie Starknet.

Czytaj więcej: Największy memecoin osiągnął nowe ATH. Czy trafi na topową giełdę?

Nowy smartfon Web3 konkuruje z Sagem od Solany

Solana nie jest już jedynym projektem oferującym smartfon dla fanów technologii blockchain. Na rynek trafił właśnie OSOM OV1 - urządzenie stworzone z myślą o decentralizowanych aplikacjach i portfelach kryptowalutowych.

Nowy smartfon może pochwalić się m.in. wbudowanym chipem zabezpieczającym portfele oraz ekranem z częstotliwością 120 Hz, co z pewnością docenią fani gier i multimediów. Nie zabrakło również topowych podzespołów, które zapewniają wysoką wydajność.

Cena i dostępność

OSOM OV1 jest już dostępny w przedsprzedaży w cenie ok. 1200 dolarów. Producent deklaruje, że pierwsze egzemplarze trafią do klientów w drugim kwartale 2023 roku. To całkiem konkurencyjna oferta w porównaniu do Sagi od Solany.

Z pewnością w najbliższym czasie zobaczymy jeszcze więcej tego typu smartfonów od projektów blockchainowych. Rynek urządzeń mobilnych Web3 dynamicznie się rozwija i ma spory potencjał wzrostu w nadchodzących latach.

Nowe smartfony pokazują, że technologia blockchain wkracza powoli do głównego nurtu i znajduje praktyczne zastosowania, ułatwiając dostęp do zdecentralizowanych usług.

Vitalik Buterin chwali konkurenta dla Twittera

Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i trendy

Vitalik Buterin, jeden z najbardziej wpływowych programistów w branży kryptowalutowej, pozytywnie wypowiedział się na temat Lens Protocol - konkurenta dla Twittera działającego w oparciu o łańcuch bloków.

Lens oferuje podobną funkcjonalność co popularny serwis społecznościowy, ale koncentruje się na zdecentralizowanej architekturze, transparentności algorytmów i możliwości monetyzacji treści przez twórców. To cechy, które przyciągnęły uwagę Vitalika Buterina.

Zalety Lens Protocol

Twórca Ethereum chwali Lens za otwartość kodu źródłowego, brak cenzury ze strony centralnej firmy oraz większą kontrolę użytkowników nad własnymi danymi. Ponadto podkreśla, że projekt bazuje na Ethereum i korzysta z jego infrastruktury, co zapewnia decentralizację.

Buterin ma nadzieję, że inicjatywy takie jak Lens Protocol będą stanowić realną alternatywę dla scentralizowanych mediów społecznościowych i przyczynią się do budowania bardziej otwartego ekosystemu internetu.

Nowy generator filmów od twórców ChatGPT robi furorę

Firma OpenAI, znana m.in. z ChatGPT, zaprezentowała swój najnowszy produkt - narzędzie do generowania krótkich filmów i animacji na podstawie opisów tekstowych.

Wystarczy wpisać krótki opis pomysłu na film, a algorytmy AI zajmą się stworzeniem fabuły, animacji i wygenerowaniem finalnego materiału wideo. Jakość efektów robi naprawdę dobre wrażenie.

Aktualna długość filmów Do 30 sekund
Obsługiwane formaty mp4, gif
Generowanie na podstawie Tekstowych opisów
Dostępność narzędzia Wersja demo

Eksperci nie kryją zachwytu i przewidują, że narzędzie może całkowicie zrewolucjonizować branżę animacji oraz filmową. Pozwoli tworzyć krótkie materiały wideo nawet osobom bez umiejętności animowania czy programowania.

Niewykluczone, że wkrótce zobaczymy integrację tego typu algorytmów AI z projektami z obszaru blockchain i metaverse. To otworzyłoby zupełnie nowe możliwości dla twórców treści cyfrowych.

Aktywa związane ze sztuczną inteligencją zyskują

W ostatnim czasie obserwujemy dynamiczny wzrost popularności i wartości cyfrowych aktywów powiązanych z AI. Ich łączna kapitalizacja rynkowa zbliża się do 10 mld USD, a notowania czołowych projektów biją rekordy.

Przykładowo Anthropic, startup stojący za ChatGPT, w najnowszej rundzie finansowania pozyskał wycenę na poziomie 10 mld dolarów. Z kolei apetyt inwestorów na token AGIX, będący powiązany z SingularityNET - siecią AI opartą o blockchain.

  • Wzrost kapitalizacji rynku AI coinów o 583% od 2021 roku
  • Anthropic pozyskał wycenę 10 mld USD
  • Notowania AGIX wzrosły od początku roku o 173%
  • Inwestorzy upatrują w tych aktywach duży potencjał

Eksperci spodziewają się dalszych zwyżek i napływu kapitału do projektów łączących AI i blockchain. Kluczowe znaczenie dla rozwoju tego segmentu rynku będą miały z pewnością dalsze postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Podsumowanie

W artykule omówiono szereg interesujących tematów ze świata kryptowalut, blockchain i sztucznej inteligencji. Przeczytacie m.in. o szansach bitcoina na pobicie historycznego rekordu ceny przed nadchodzącym halvingiem. Poruszone zostały również kwestie kontrowersyjnego airdropu od Starknet oraz nowego smartfona dla fanów technologii Web3. Ponadto znalazły się ciekawe informacje na temat wykorzystania algorytmów AI w generowaniu filmów i analizie rynków kryptowalutowych.

Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił Wam lepiej zorientować się w najważniejszych trendach panujących obecnie w świecie blockchain, NFT i sztucznej inteligencji. Jeśli interesujecie się tą tematyką, z pewnością warto śledzić na bieżąco podobne newsy i analizy publikowane na naszym portalu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Bitcoin Gold (BTG) - kompletny przewodnik. Gdzie kupić?
  2. Nowe ATH bitcoina w parze z japońską walutą. Ważna zależność.
  3. Sam bankman-fried jako nauczyciel? propozycja poddana analizie - czy warto?
  4. Wierzyciele FTX wściekli, ale ten ruch giełdy może Was zaskoczyć
  5. Waluta Korei Południowej - Jak wygląda i gdzie wymienić wona?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk

W świecie liczb i bilansów jestem architektką stabilności. Na tym blogu rozkładam karty płatności, budując mosty między tradycją a nowoczesnością. Razem eksplorujemy tajniki NFT i zawiłości handlu, by w finansowym labiryncie odnaleźć Twój sukces.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły