Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy

Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy
Autor Dagmara Sikora
Dagmara Sikora04.03.2024 | 8 min.

Kryptowaluty i blockchain to technologie, które w ostatnich latach zyskały ogromną popularność. W najnowszym wydaniu przeglądu przedstawiamy najciekawsze informacje z tego rynku. Dowiesz się m.in. o tym, dlaczego Elon Musk pozwał twórców ChatGPT i jakie ma do nich pretensje. Przeczytasz również o tym, z jakimi problemami zmaga się giełda Binance i jakie grzywny jej grożą. Oprócz tego sprawdzisz, który z memecoinów bije rekordy popularności i ile już zarobiły na nim wieloryby. Zapraszamy do lektury!

Elon Musk pozywa twórców ChatGPT

Elon Musk postanowił pozwać firmę OpenAI, która stworzyła popularnego chatbota ChatGPT. Powodem tej decyzji są pretensje miliardera, że twórcy nie trzymają się ustalonych wcześniej zasad dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji.

Musk zarzuca im, że skupili się jedynie na komercyjnym wymiarze swojego projektu, zapominając o pierwotnej misji, którą było stworzenie AI dbającej o dobro ludzkości. Teraz jego zdaniem technologia ta może zostać wykorzystana w bardzo niebezpieczny sposób.

Sprawa z pewnością będzie głośna i wiele osób z branży technologicznej z niecierpliwością czeka na jej finał. W końcu stawką może być przyszłość rozwoju tak przełomowej technologii jak sztuczna inteligencja.

Czy Muskowi uda się wygrać w sądzie?

Eksperci są podzieleni co do szans Muska na wygraną. Z jednej strony nie da się ukryć, że OpenAI faktycznie skupiło się głównie na budowaniu swojej pozycji na rynku. Z drugiej jednak umowa sprzed lat może nie dawać takich uprawnień, jakich oczekuje miliarder.

Przekonamy się o tym zapewne wkrótce, bo proces sądowy ma ruszyć już w drugim kwartale 2024 roku. Jego przebieg z pewnością z dużym zainteresowaniem obserwować będą wszyscy zaangażowani w rozwój technologii blockchain i kryptowalut.

Giełdzie Binance grozi 10 mld $ kary

Binance, czyli największa giełda kryptowalut, ma poważne kłopoty w Nigerii. Tamtejsze władze oskarżają firmę o pranie brudnych pieniędzy i żądają gigantycznej grzywny sięgającej 10 mld dolarów.

Jeśli do ugody faktycznie dojdzie, będzie to zdecydowanie najwyższa kara w historii Binance. Do tej pory rekordzistą była umowa z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości na "zaledwie" 100 mln dolarów.

Nawet jak na standardy Binance, kwota 10 mld $ robi ogromne wrażenie i pokazuje, jak poważne zarzuty stawiają firmie władze Nigerii.

Na razie trwają negocjacje i nic nie wskazuje na to, by sprawa miała szybko zostać rozstrzygnięta. Wiadomo jednak, że kolejne tego typu problemy mogą bardzo mocno wpłynąć na przyszłość całego rynku kryptowalut.

Czy Binance zapłaci karę?

Część ekspertów uważa, że kwota 10 mld dolarów to blef ze strony Nigerii i ostatecznie ugoda opiewać będzie na znacznie mniejszą sumę. Inni z kolei przekonują, że Binance nie może sobie pozwolić na kolejną aferę i dlatego być może faktycznie zgodzi się na gigantyczną grzywnę.

O tym, jak rozwinie się ta historia, przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych miesięcy. To może być kluczowy moment dla całej branży blockchain.

Czytaj więcej:Kurs tokena giełdy FTX spadł w rezultacie wczorajszego komunikatu

Gwiazda memecoinów z ATH 236% wzrostem

Dogwifcoin to obecnie jeden z najpopularniejszych memecoinów na rynku. Jego kurs w ciągu zaledwie tygodnia wzrósł o ponad 236%, a analitycy przewidują, że token ten lada moment może kosztować 1 dolara.

Jego kapitalizacja rośnie w zastraszającym tempie i coraz więcej osób porównuje go do Bonk - dotychczasowego króla memowych kryptowalut. Wiele wskazuje na to, że właśnie wkracza nowa gwiazda tego segmentu rynku.

  • Kurs Dogwifcoin wzrósł o 236% w ciągu tygodnia
  • Market cap projektu rośnie w zastraszającym tempie
  • Eksperci typują token do dalszych wzrostów

Nic więc dziwnego, że Dogwifcoin przyciąga coraz więcej uwagi znanych inwestorów kryptowalutowych. Sam Arthur Hayes ogłosił, że widzi w nim ogromny potencjał i może to być jedna z najlepszych okazji inwestycyjnych 2024 roku.

Czy Dogwifcoin zdetronizuje Bonk?

Społeczność tego projektu rozrasta się w zawrotnym tempie. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca liczba jego posiadaczy wzrosła o ponad 300%. Dla porównania Bonk przez wiele lat zdołał zebrać wokół siebie "zaledwie" 230 000 fanów.

Wszystko wskazuje więc na to, że Dogwifcoin ma ogromny potencjał aby zdetronizować dotychczasowego króla memecoinów. Wiadomości z tego projektu warto śledzić na bieżąco.

Binance odzyskało 4 mld $ dla klientów

Zdjęcie Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy

Binance poinformowało, że udało mu się odzyskać ponad 4,4 mld dolarów w kryptowalutach, które klienci przez przypadek wysłali na niewłaściwe adresy. Akcja trwała kilka miesięcy, a jej finał ogłoszono pod koniec lutego 2024 roku.

Z udostępnionych informacji wynika jednak, że większość błędnych transakcji miała miejsce znacznie wcześniej, nawet w 2022 roku. Dlaczego więc dopiero teraz udało się je wychwycić i zwrócić pieniądze klientom?

Kwota odzyskanych środków 4,4 mld $
Liczba wspartych klientów 1,8 mln
Czas trwania akcji Kilka miesięcy

Niektórzy spekulują, że to zabieg mający na celu poprawę wizerunku Binance po licznych problemach z organami regulacyjnymi. Niezależnie od prawdziwych intencji, dla poszkodowanych klientów to z pewnością dobra wiadomość.

Jaka była skala problemu?

Biorąc pod uwagę odzyskaną kwotę, rozmiary problemu były naprawdę spore. Straty sięgały prawie 4,5 mld dolarów, zaś w akcje zaangażowanych było 1,8 miliona klientów Binance.

Finalnie udało się uratować ponad 99% utraconych w ten sposób funduszy. To świetny wynik, choć rodzi pytania o skalę pomyłek po stronie samych traderów korzystających z największej platformy kryptowalutowej.

Token Solany z 1,6 mld $ kapitalizacji

BONK to obecnie topowy memecoin budowany w oparciu o blockchain Solany. Choć funkcjonuje na rynku dopiero od kwietnia 2023 roku, to jego kapitalizacja sięga już 1,6 mld dolarów, a społeczność tokena rozrasta się w zastraszającym tempie.

Nic dziwnego, że inwestują w niego najwięksi gracze. Tylko w lutym obserwowaliśmy około 300-procentowy przyrost liczby posiadaczy BONK. Do tego jego kurs w ciągu zaledwie 3 dni urósł o 120%.

Wszystko to sprawia, że coraz częściej mówi się o BONK jako o tokenie, który może rywalizować z największymi projektami z branży kryptowalut. Jego dzisiejsza pozycja na rynku robi wrażenie.

Ile zarobiły wieloryby na BONK?

Ogromne zainteresowanie ze strony dużych graczy sprawiło, że niektórzy z nich zgarnęli naprawdę pokaźne zyski. Największe transakcje sięgały nawet kilku-kilkunastu milionów dolarów!

Mimo to token wciąż ma duży potencjał wzrostowy. Jego kapitalizacja wynosi "zaledwie" 1,6 mld dolarów, podczas gdy cały rynek memecoinów wart jest ponad 50 mld. Przy obecnej dynamice BONK może więc jeszcze mocno zdrożeć.

Bitcoin zastąpi złoto wg Mike'a McGlone'a

Analityk Bloomberga Mike McGlone spodziewa się dalszych wzrostów bitcoina, który jego zdaniem może wkrótce kosztować nawet 70 000 dolarów. Jeśli tak się stanie, może to mieć bardzo negatywny wpływ na notowania złota.

Ekspert wprost pisze, że rosnąca popularność kryptowalut sprawia, iż inwestorzy coraz chętniej wybierają właśnie bitcoina, spychając na dalszy plan tradycyjne aktywa jak właśnie złoto. Prognozy mówiące o zastąpieniu złota przez BTC pojawiają się zresztą coraz częściej.

Zdaniem McGlone’a przełomowy może być moment, gdy bitcoin powróci do historycznych maksimów i ponownie znajdzie się w okolicach 70 000 dolarów za sztukę. Właśnie wtedy złoto może zanotować poważne spadki.

Jak zachowa się cena złota?

Rosnące zainteresowanie blockchain i kryptowalutami faktycznie może oznaczać kłopoty dla złota. Inwestorzy coraz chętniej dywersyfikują portfele w kierunku alternatywnych aktywów, a BTC uznawany jest tu za jedną z najbezpieczniejszych opcji.

Oczywiście na razie to scenariusz, który jeszcze nie musi się ziścić. Wydaje się jednak, że prędzej czy później złoto faktycznie zacznie tracić na znaczeniu na rzecz cyfrowego złota, jakim jest właśnie bitcoin.

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiliśmy szereg ciekawych wydarzeń i trendów z rynku kryptowalut oraz technologii blockchain. Pisaliśmy m.in. o planach Elona Muska dotyczących pozwu przeciwko OpenAI, problemach regulacyjnych giełdy Binance oraz nowych gwiazdach wśród memecoinów.

Przedstawiliśmy również optymistyczne prognozy analityków dla bitcoina, który według nich może wkrótce ponownie osiągnąć poziom 70 000 dolarów. To z kolei może negatywnie wpłynąć na notowania złota. Mamy nadzieję, że artykuł dostarczył Czytelnikom ciekawych i wartościowych informacji dotyczących kryptowalut, blockchain i całego ekosystemu web3.

Najczęściej zadawane pytania

Elon Musk oskarża twórców ChatGPT o odejście od pierwotnej misji OpenAI, którą było budowanie sztucznej inteligencji dbającej o dobro ludzkości. Jego zdaniem obecnie technologia ta może zostać wykorzystana w bardzo niebezpieczny sposób.

Binance oskarżane jest przez Nigerię o pranie brudnych pieniędzy. Władze tego kraju żądają od giełdy aż 10 mld dolarów kary. Byłaby to zdecydowanie najwyższa kara w historii Binance.

Obecnie dużą popularnością cieszy się Dogwifcoin, którego kurs wzrósł ostatnio o ponad 236%. Coraz częściej porównuje się go do Bonk i nazywa nową gwiazdą rynku memecoinów.

Binance poinformowało, że udało mu się odzyskać ponad 4,4 mld dolarów w kryptowalutach, które klienci przez pomyłkę wysłali na złe adresy. Akcja trwała kilka miesięcy.

Chodzi o token BONK, który w ostatnim czasie odnotował 120% wzrost kursu i osiągnął 1,6 mld dolarów kapitalizacji. Inwestują w niego najwięksi gracze i wiele wskazuje na to, że może on rywalizować z największymi projektami kryptowalutowymi.

5 Podobnych Artykułów:

  1. NFT - jak zarabiać na tokenach niewymienialnych w praktyce
  2. Ta technologia ogranicza twoją prywatność – Vitalik Buterin ostrzega
  3. Vitalik buterin porządkuje swoje święta i pozbywa się tokenów ze swojego portfela
  4. Kiedy cena bitcoina osiągnie 600 000 USD według Planu B
  5. Terminale płatnicze - ranking najpopularniejszych systemów płatności elektronicznych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dagmara Sikora
Dagmara Sikora

Jako poszukiwaczka mądrości finansowej, odsłaniam przed Tobą kurtynę inwestycji. Na tym blogu wykałam świat portfeli i giełd, wyznaczając ścieżki w morzu kryptowalut. Dzielę się narzędziami i technologicznymi trikami, byś mądrze kroczył po ścieżkach zysku.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły