Opłaty za ETH spadają do rekordowo niskiego poziomu po raz pierwszy od wielu miesięcy. Analitycy wskazują na wiele czynników, które mogły się do tego przyczynić. Sieć nadal poszukuje ulepszeń skalowalności.

Opłaty za ETH spadają

Opłaty za protokoły Ethereum spadły do ​​7-miesięcznego minimum, a obniżka opłat jest odczuwalna w całej sieci. W weekend koszt transakcji w sieci wynosił około 99 centów.

Koszt transakcji w sieci Ethereum nie był tak niski od sierpnia 2021 r. Warto zauważyć, że ceny wzrosły po utrzymywaniu się w tym przedziale przez około 3 miesiące. Eksperci przypisują ten skok wzrostowi zainteresowania ekosystemami NFT i DeFi.

Opłaty są obecnie o 82,4% niższe niż ich styczniowe maksima, kontynuując dwumiesięczny stały spadek. Wskazanie konkretnego powodu ostatniego spadku może być trudne, ale warto zwrócić uwagę na kilka opcji.

Możliwości obejmują zmniejszenie przeciążenia sieci spowodowanego większą adaptacją rozwiązań warstwy 2, bardziej skalowalnymi łańcuchami i mniejszym zainteresowaniem rynkiem NFT. Dominacja Ethereum w przestrzeni DeFi gwałtownie spadła z 97% rok temu do 58%. Jednak trendem o najsilniejszej korelacji wydaje się ekosystem NFT.

Reklama

W pierwszym tygodniu lutego wolumen obrotu na rynku Ethereum NFT OpenSea spadł o prawie 50%, z 247 milionów dolarów do 124 milionów USD. W tym samym okresie średnia cena gazu również spadła ze 134 gwei do 65 gwei. Istnieje prawdopodobieństwo, że ostatni spadek jest wynikiem obu czynników. Chociaż ten rozwój jest świetny dla użytkowników Ethereum, nie jest to trwałe rozwiązanie problemów ze skalowalnością sieci.

Jak rozwiązać ten problem?

Wysokie opłaty za gaz od jakiegoś czasu nękają sieć Ethereum. Umożliwia to prosperowanie konkurencyjnym sieciom, takim jak Terra, Solana i Avalanche, które oferują lepszą skalowalność. W tym celu programiści wydali kilka aktualizacji, aby poradzić sobie z sytuacją, a w listopadzie założyciel Ethereum Vitalik Buterin zaproponował EIP-4488.

Ważny jest również rozwój technologii Zero-Knowledge i Optimistic. Podczas gdy obie technologie znacznie obniżają opłaty sieciowe, roll-upy ZK, choć ograniczone do jednej aplikacji na łańcuch, okazały się bardziej obiecujące. Uruchomienie rollupu zkEVM miało naprawić problemy ze skalowalnością Ethereum.

Oczekuje się, że Ethereum przejdzie do PoS jeszcze w tym roku, co ma również znacznie poprawić czas i koszty transakcji.

Oceń post

Leave a comment