Korea Północna walczy z kryptowalutami – wynika to z najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tamtejszy rząd stosuje phishing, na którym cierpią lokalni kryptowalutowi inwestorzy. Co istotne, skala ataków nie dotyczy wyłącznie tego kraju. Władze chcą prowadzić podobne działania m.in. także w Korei Północnej.

ONZ: Korea Północna walczy z kryptowalutami

Światowe media przytaczają informacje, które zawarły się w ostatnim raporcie ONZ. Wynika z nich, że istnieją dowody na działania Korei Północnej, których celem jest uderzenie w rynek kryptowalut. Grupy hakerów powiązane z organami tego państwa okradają użytkowników kryptowalut. Z raportu wynika, że wykorzystują oni do tego celu social media. To właśnie na nich znajdują swoje ofiary i kontaktują się z nimi.

Najpopularniejszą metodą wspomnianych oszustów jest dostarczanie odbiorco linków z treściami, które rzekomo były gorącymi newsami z zakresu cyfrowego rynku. Po wejściu w załącznik użytkowników przekierowywano na phishingowe witryny, których celem była kradzież danych.

Chroń się przed oszustami

Na ten temat wypowiedziała się również Gina Kim – ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z Seulu. W jednym z wywiadów stwierdziła, że śledzenie internetowych działań Korei Północnej nie należy do łatwych zadań. Ostatnie wydarzenia pokazują jednak coraz większą ilość ataków phishingowych, które wychodzą z Pjongjangu. Ich ofiarami padają również obywatele Korei Południowej.

Z informacji Kim wynika, że najbardziej powszechną metodą kradzieży jest kontaktowanie się przez telefon lub maila. Oszuści udają pracowników banku lub cyfrowej giełdy, po czym wyłudzają dane. Niestety, ze względu na niewielką ilość kryptowalut giełd i fakt, że wielu Koreańczyków posiada konta w przynajmniej kilku z nich, ataki te często kończą się sukcesem. Oszuści próbują przestraszyć potencjalną ofiarę komunikatem, że niepowołane osoby zyskały dostęp do ich środków. Spanikowani mieszkańcy Korei, by zatrzymać ten proces, nierzadko podają złodziejom login i hasło do portfela czy giełdy.

Raport zawiera także informacje o atakach koreańskiego rządu na producentów szczepionek na COVID-19. Co więcej, mimo strat związanych z pandemią, Korea Północna nadal prowadzi zbrojenia – zarówno rakietowe, jak i nuklearne.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

×