Kazachstan kopie kryptowaluty jądrowo? Jeszcze nie, ale właśnie takie są plany. W 2021 roku na terenie tego kraju pojawiło się wiele firm górniczych. W efekcie sieć energetyczna została znacznie obciążona. Rząd stale poszukuje rozwiązań tego problemu.

Kazachstan kopie kryptowaluty jądrowo? Jest nowy projekt

Przez ostatnie miesiące górnicy, którzy do tej pory przebywali w Chinach, przenoszą się do innych krajów. Jedną z popularniejszych alternatyw jest m.in. Kazachstan, który jednak przestaje radzić sobie z utrzymaniem stabilności sieci energetycznej. Rząd nie chce jednak wprowadzać zakazów dla górników, zamiast tego proponuje alternatywne rozwiązanie. Jego podstawą ma być wykorzystanie energii jądrowej.

Działalność podmiotów miningowych spowodowała wzrost zużycie energii w Kazachstanie o 8%. W 2021 roku pojawiło się tam prawie 88 tysięcy nowych maszyn wydobywczych. Statystyki pokazują, że tak duży skok przyczynił się do braku dostaw energii w wielu miejscach na terenie kraju.

Prezydent państwa, Kasym-Żomart Tokajew, zaproponował projekt, który opierałby się na zbudowaniu elektrowni atomowej. Miałoby to rozwiązać kłopoty, z jakimi mierzy się obecnie Kazachstan. Co prawda nie potwierdził on jednoznacznie, że chodzi tu o wydobycie kryptowalut, ale można bezpiecznie założyć taki scenariusz.

Przez braki prądu w Kazachstanie firma Xive musiała zamknąć swoją dużą kopalnię. Poinformował o tym jeden z jej założycieli, Didar Bekbau. W czwartkowym tweecie wspomniał, że zbyt mała ilość energii zmusza ich do przerwania działalności w tym kraju.

Kazachstan staje się centrum wydobycia

Na chwilę obecną miningiem w Kazachstanie zajmuje się 50 dużych, legalnych podmiotów prawnych. Liczba niezarejestrowanych kopalń i prywatnych górników jest niemożliwa do policzenia. Stawia to azjatycko-europejskie państwo na drugim miejscu w kwestii wydobycia kryptowalut – zaraz po Stanach Zjednoczonych.

Budowa elektrowni atomowej w Kazachstanie jest decyzją mocno kontrowersyjną. Kraj ten nadal bowiem mierzy się ze skutkami opadów nuklearnych z czasów, gdy należał do ZSRR. Od ponad 20 lat nie powstała tam żadna elektrownia tego typu. Niemal 90% energii państwo pozyskuje z paliw kopalnych.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

×