Nowe badania New York Digital Investment Group wskazuje, że wydobycie kryptowalut nie szkodzi środowisku tak, jak wielu się wydaje. Z raportu wynika, że w przeciągu kolejnych dziesięciu lat mining największej cyfrowej waluty nie przekroczy 0,4% całkowitego zużycia prądu na świecie. Sytuacja ma się podobnie z emisją CO2 – udział kryptowalut w tym procesie nie będzie wynosić więcej, niż 0,9%.

Wydobycie kryptowalut nie szkodzi środowisku aż tak

New York Digital Investment Group zbadało, jaki będzie wpływ kryptowalut na środowisko do 2030 roku. Zebrane informacje opublikowano w artykule Bitcoin Net Zero. Z analiz wynika, że zużycie prądu i emisja dwutlenku węgla, jakie generuje cyfrowy rynek, nie ulegnie znaczącemu wzrostowi. Nie stanie się tak nawet w przypadku, gdy cyfrowe waluty staną się znacznie większą częścią rynku.

Szczegóły badania opracowali Nic Carter oraz Ross Stevens, kolejno: partner CIV i właściciel NYDIG. Stworzyli oni scenariusze wzrostu emisji CO2, jaką generuje wydobycie kryptowalut. Warto nadmienić, że wspomniany 0,9% w skali świata oznacza „najczarniejszy scenariusz”.

Analizy pokazują dokładne symulacje wzrostu zjawiska miningu na podstawie danych z poprzedniego roku. Wówczas sieć BTC generowała zużycie 62 TWh i 33 miliony ton emisji CO2. W stosunku do zużycia i emisji na całym świecie jest to kolejno 0,04% i 0,1%.

Autorzy badania udowadniają, że negatywny wpływ BTC na środowisko jest minimalny.

BTC zużywa więcej energii niż Filipiny

Na dzień dzisiejszy zużycie prądu przez sieć BTC oscyluje wokół 101 TWh rocznie. Choć to niecałe 0,5% w skali świata, wydobycie bitcoina nadal obciąża sieć bardziej niż całe Filipiny.

Z drugiej strony jednak wszystkie lodówki w Stanach Zjednoczonych i zaledwie 4,6% klimatyzacji na całym świecie zużywa więcej energii od miningu.

Zwrócono również uwagę na fakt, że zużycie prądu podczas wydobycia cyfrowych walut będzie się zmniejszać dzięki popularyzacji jej odnawialnych źródeł energii. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. dekarbonizację, czyli odejście wielu państw od zasilania węglem.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

×