Wiceminister finansów z Kremla potwierdza, że Rosja nie zakaże kryptowalut. Obywatele tego kraju nadal będą mogli nabywać cyfrowe aktywa na platformach z innych krajów. Rosyjskie władze nadal podtrzymują zakaz płatności kryptoaktywami na terenie państwa.

Rosja nie zakaże kryptowalut tak, jak Chiny

Alexey Moiseev, rosyjski wiceminister finansów, uspokoił wielu tamtejszych inwestorów. W swoim oświadczeniu powiedział on bowiem, że tamtejsze władze nie chcą zakazać swoim obywatelom korzystania z kryptowalut. Mieszkańcy Rosji mogą swobodnie korzystać ze swoich portfeli i robić zakupy poza granicami Federacji Rosyjskiej. Wygląda na to, że wschodni gigant nie pójdzie w ślady Chin.

Co z płatnością przy pomocy kryptowalut na terenie Rosji? Na chwilę obecną władzę nie zmieniły zdania w tej sprawie. Dziś nie można wykorzystywać BTC ani innych walut jako środka płatniczego.

Wiceminister finansów uważa, że rozwiązania znane z cyfrowych rynków są przyszłościowym elementem systemu monetarnego. Wielu rosyjskich polityków zdecydowanie nie zgadza się z tą opinią.

Wygląda na to, że rosyjski rząd ma w tej sprawie inne zdanie niż Komunistyczna Partia Chin. Państwo Środka całkowicie zakazało wszelkich aktywności na rynku kryptowalut i zmusiła inwestorów do wyjazdu. Żadna firma ani organizacja, która działa na cyfrowym rynku, nie ma prawa funkcjonować na terenie Chin.

Inne mocarstwa również zdają się nie podzielać tak radykalnych poglądów. Nie tylko Rosja, ale również Stany Zjednoczone oficjalnie potwierdziły, że nie planują wprowadzać całkowitego zakazu cyfrowych walut.

Rosja i kryptowaluty

Cyfrowe aktywa nigdy nie cieszyły się uznaniem wśród rosyjskich urzędników i polityków. Kilkukrotnie przytaczaliśmy już wypowiedzi Elviry Nabiulliny, szefowej rosyjskiego banku centralnego. Jej zdaniem kryptowaluty to najbardziej ryzykowne aktywa na całym rynku inwestycyjnym. Sergey Shvestov z tej samej instytucji finansowej porównał je nawet do pola minowego.

Nie wszyscy Rosjanie u władzy mają podobne zdanie. Doskonałym przykładem jest Volnoe Delo, rosyjski miliarder i szef największej fundacji w tyn kraju. Sprzeciwił się on stanowisku Centralnego Banku Rosji i powiedział, że państwo nie może całkowicie zrezygnować z Bitcoina. Co więcej, optuje on za akceptacją BTC jako pełnoprawnej metody płatności, tak jak zrobił to Salwador.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

×