Telegram niebezpieczny dla prywatności w Rosji - Rosja chce dostępu do wiadomości.

Telegram niebezpieczny dla prywatności w Rosji - Rosja chce dostępu do wiadomości.
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk17.02.2024 | 5 min.

Telegram niebezpieczny dla prywatności w Rosji - Rosja chce dostępu do wiadomości. Popularny komunikator Telegram znany jest z dbałości o prywatność użytkowników i szyfrowania end-to-end. Jednak rząd Rosji domaga się wprowadzenia backdoora, aby mieć dostęp do wiadomości Rosjan. Unia Europejska i Europejski Trybunał Praw Człowieka bronią prywatności użytkowników, ale Rosja naciska na kontrolę komunikacji obywateli. Artykuł omawia ten konflikt interesów między Rosją a UE w kontekście bezpieczeństwa Telegrama.

Rosja żąda dostępu do wiadomości w Telegramie

Popularny komunikator internetowy Telegram od dawna był solą w oku rosyjskich władz. Telegram słynie bowiem z dbałości o prywatność użytkowników i zapewniania im bezpiecznej komunikacji dzięki szyfrowaniu end-to-end.

Jednak rząd Rosji już od kilku lat próbuje wymusić na Telegramie stworzenie backdoora, który umożliwiłby organom państwowym dostęp do prywatnych rozmów Rosjan. Władze twierdzą, że jest to niezbędne do walki z terroryzmem i przestępczością. Jednak takie rozwiązanie stanowiłoby poważne zagrożenie dla prywatności zwykłych użytkowników.

Rosja blokuje Telegram

Ponieważ Telegram konsekwentnie odmawia dostarczenia backdoora, Rosja podjęła drastyczne kroki, by wymusić uległość. Od 2018 roku trwale zablokowała dostęp do Telegrama na terenie kraju. Jednak komunikator nadal działa dzięki technologii obchodzenia cenzury internetowej.

Rosyjskie władze nałożyły też surowe grzywny finansowe na Telegram za odmowę współpracy. Jednak firma wciąż stanowczo broni prywatności użytkowników, odmawiając dostępu do treści rozmów.

UE broni prywatności użytkowników Telegrama

Spór Rosji z Telegramem nie pozostał niezauważony przez instytucje Unii Europejskiej. UE konsekwentnie opowiada się po stronie prywatności i wolności słowa internautów.

W lutym 2023 Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie rosyjskiego opozycjonisty Antona Podchasowa przeciwko rosyjskiemu rządowi. Trybunał orzekł, że żądanie backdoora przez Rosję naruszałoby prywatność i wolność słowa nie tylko przestępców, ale wszystkich użytkowników Telegrama.

UE argumentuje, że zapewnienie poufności komunikacji online jest kluczowe dla ochrony praw podstawowych obywateli. Dlatego będzie nadal wspierać Telegram w walce z żądaniami inwigilacji ze strony Rosji.

Wyrok Trybunału Praw Człowieka

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jasno stwierdza, że żądania Rosji naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka. Zmuszanie Telegrama do stworzenia backdoora uderzyłoby we wszystkich użytkowników i pozwoliło na masową inwigilację.

Czytaj więcej: Tak, Gary Gensler znowu atakuje bitcoina! Za co teraz idzie?

Telegram odmawia dostępu dla Rosji do wiadomości

Pomimo nacisków ze strony rządu Telegram nie ustępuje i nadal odmawia dostarczenia backdoora dla rosyjskich służb. Dla firmy byłoby to zabójcze, gdyż uratłoby zaufanie użytkowników do jej usług.

Twórca Telegrama, Pavel Durov, oświadczył: "Nie ugniemy się pod naciskami rządów, które działają przeciwko wolności swoich obywateli". Telegram pozostaje więc ostoją prywatności internautów.

Nie udostępnimy żadnych backdoorów czy innych sposobów na pozyskanie danych użytkowników przez rządy - Pavel Durov, założyciel Telegrama.

Firma zapowiedziała dalszą walkę w obronie szyfrowania end-to-end i prywatności internautów. Ma w tym pełne poparcie organizacji broniących praw człowieka oraz Unii Europejskiej.

Rosja chce kontrolować komunikację obywateli

Telegram niebezpieczny dla prywatności w Rosji - Rosja chce dostępu do wiadomości.

Dlaczego Rosja tak zaciekle dąży do dostępu do konwersacji w Telegramie? Motywacją jest chęć kontroli i inwigilacji obywateli przez rząd.

Telegram ze względu na szyfrowanie stał się popularnym narzędziem komunikacji wśród rosyjskich opozycjonistów i aktywistów. Rosyjskie władze obawiają się, że aplikacja może posłużyć do zorganizowania antyrządowych protestów.

Dlatego tak zaciekle dążą do możliwości podsłuchiwania rozmów Rosjan. Jednak Telegram pozostaje nieugięty i nie zamierza ułatwiać inwigilacji własnych użytkowników.

Cel - kontrola społeczeństwa

Eksperci wskazują, że presja Rosji na Telegram wpisuje się w szerszą politykę rządu. Celem jest zwiększenie kontroli państwa nad społeczeństwem i ograniczenie wolności słowa w internecie.

Dostęp do prywatnych rozmów pozwoliłby na masową inwigilację obywateli pod pozorem walki z terroryzmem. Jednak Telegram odmówił udziału w tym scenariuszu i nadal broni wolności użytkowników.

Telegram zapewnia szyfrowanie end-to-end

Sercem bezpieczeństwa Telegrama jest szyfrowanie end-to-end, czyli takie, w którym tylko rozmawiające osoby mają klucze do odszyfrowania rozmowy. Telegram nie ma technicznej możliwości odczytania zaszyfrowanych konwersacji.

Gwarantuje to prywatność i poufność komunikacji. Dzięki temu Telegram zyskał przewagę nad mniej bezpiecznymi komunikatorami.

Jednak szyfrowanie end-to-end jest solą w oku rządów dążących do kontroli obywateli. Stąd presja Rosji na jego osłabienie poprzez backdoora. Na szczęście Telegram pozostaje nieustępliwy.

Szyfrowanie end-to-end Tylko rozmawiające osoby mają klucze do odszyfrowania
Bezpieczeństwo i prywatność Telegram technicznie nie może odczytać rozmów
Przewaga Telegrama Wyższy poziom bezpieczeństwa niż w innych komunikatorach

Dzięki end-to-end szyfrowaniu Telegram może skutecznie chronić swoich użytkowników przed masową inwigilacją ze strony rządów. To właśnie zapewnia mu przewagę na rynku komunikatorów.

Podsumowanie

Popularny komunikator Telegram od lat zapewnia użytkownikom bezpieczną komunikację dzięki szyfrowaniu end-to-end. Jednak rząd Rosji domaga się dostępu do prywatnych rozmów obywateli. Rosja blokuje Telegram, ale komunikator broni prywatności internautów. Unia Europejska również wspiera Telegram w walce z żądaniami inwigilacji ze strony rosyjskich władz. Bezpieczeństwo i wolność słowa użytkowników Telegrama są zagrożone przez działania rządu Rosji.

Artykuł omawia konflikt na linii Rosja-Telegram dotyczący dostępu do komunikacji obywateli. Telegram pozostaje bastionem prywatności i bezpieczeństwa, mimo presji ze strony Rosji dążącej do kontroli i inwigilacji społeczeństwa. Walka o wolność słowa internautów trwa.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Oszałamiająca kradzież bitcoinów - nie uwierzysz, ile skradziono!
  3. Incident na giełdzie OKX: zrekompensowane straty posiadaczy tokena.
  4. Solana przedstawia nowy memecoin - skok o 227 000%
  5. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Jan Kowalczyk
Jan Kowalczyk

W świecie liczb i bilansów jestem architektką stabilności. Na tym blogu rozkładam karty płatności, budując mosty między tradycją a nowoczesnością. Razem eksplorujemy tajniki NFT i zawiłości handlu, by w finansowym labiryncie odnaleźć Twój sukces.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły