Przegląd kryptowalut i blockchain: Najnowsze wiadomości i trendy

Przegląd kryptowalut i blockchain: Najnowsze wiadomości i trendy
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski29.12.2023 | 7 min.

Kryptowaluty i blockchain to najszybciej rozwijające się technologie na świecie. W dzisiejszym przeglądzie przyjrzymy się najnowszym, ważnym wydarzeniom z tej branży. Sporo dzieje się wokół Ethereum, gdzie Vitalik Buterin proponuje zmiany w konsensusie. Z kolei projekt skalujący tę sieć, Arbitrum, notuje mocny wzrost kursu. Nie brakuje też kontrowersji, jak afera z Ledgerem czy podejrzenia o manipulacje kursem Bitcoin SV. Przeczytacie również o planach MicroStrategy dotyczących zwiększenia ilości posiadanych bitcoinów. Omawiamy też nową reklamę ETF-ów kryptowalutowych firmy Hashdex. Na koniec - ciekawa informacja o pozwaniu przez New York Times twórców ChatGPT.

Vitalik Buterin proponuje zmiany w konsensusie Ethereum

Vitalik Buterin, twórca Ethereum, regularnie dzieli się ze światem nowymi pomysłami na ulepszenie działania tego blockchaina. Jest świadomy, że koszty transakcji i przeciążenia sieci wciąż stanowią duże wyzwanie. Tym razem zaproponował aż 3 potencjalne modyfikacje konsensusu proof-of-stake, na którym opiera się Ethereum.

Jedna z propozycji polega na implementacji tzw. skalowalnych komitetów walidacyjnych, które mogłyby zmniejszyć opóźnienia transakcji. Kolejny pomysł to wykorzystanie protokołu CBC, umożliwiającego równoległe łączenie bloków. Ostatnia koncepcja dotyczy wdrożenia mechanizmu sharding już na poziomie konsensusu.

Te rewolucyjne idee mogą spotkać się ze sprzeciwem części społeczności, ponieważ oznaczałyby poważne zmiany w działaniu Ethereum. Jednak wdrażanie innowacyjnych rozwiązań jest konieczne, by blockchain ten mógł sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu.

Wzrosty kursu Arbitrum na wykresie cenowym

Arbitrum, jeden z najpopularniejszych projektów skalujących Ethereum, odnotowuje imponujące wzrosty. W ciągu ostatniego miesiąca kurs natywnego tokena ATOM wzrósł o ponad 65%.

Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu inwestorów rozwiązaniami umożliwiającymi tańsze i szybsze transakcje w ekosystemie Ethereum. Arbitrum, wykorzystując mechanizm rollupów, pozwala na przetwarzanie do 4 milionów transakcji na sekundę przy znacznie niższych opłatach.

Według analityka Michaëla van de Poppe, kurs ATOM może wkrótce przebić opór na poziomie 5-6 dolarów i wejść w silny trend wzrostowy. Jeśli tak się stanie, inwestorzy posiadający ten token z pewnością będą zadowoleni.

Rosnące zainteresowanie inwestorów

Ostatnie miesiące pokazują, że inwestorzy coraz chętniej sięgają po natywne tokeny projektów skalujących Ethereum, widząc w nich ogromny potencjał. Oprócz Arbitrum duże wzrosty notują także m.in. Optimism czy zPolygon.

Wszystko wskazuje na to, że mechanizmy takie jak rollupy staną się kluczowe dla przyszłości całego ekosystemu Ethereum. Dlatego projekty te mogą liczyć na dalsze zainteresowanie inwestorów poszukujących perspektywicznych aktywów.

Czytaj więcej: Koniec hipokryzji SEC. Regulator do sądu.

MicroStrategy zwiększa pulę posiadanych bitcoinów

MicroStrategy, firma analityczna kierowana przez Michaela Saylora, kontynuuje regularne zakupy bitcoinów. Jak wynika z dokumentów przesłanych do SEC, przeznaczyła ona ostatnio 615 milionów dolarów na kolejną transzę BTC.

Tym samym MicroStrategy posiada już łącznie ponad 132 tysiące bitcoinów o wartości blisko 3 miliardów dolarów. Jest pod tym względem niekwestionowanym liderem wśród publicznych spółek. Posiadany przez nią stos cyfrowego złota jest większy niż ten będący w dyspozycji większości państw.

Michael Saylor konsekwentnie realizuje strategię uczynienia z MicroStrategy największego korporacyjnego posiadacza bitcoinów. Jego ambitny plan zakłada aż do biliona dolarów w BTC w bilansie firmy. Z pewnością branża krypto będzie obserwować dalsze ruchy MicroStrategy w tym zakresie.

Kolejna kontrowersja wokół Ledgera

Przegląd kryptowalut i blockchain: Najnowsze wiadomości i trendy

Producent portfeli sprzętowych Ledger po raz kolejny znalazł się w ogniu krytyki. Tym razem za sprawą odkrycia dokonanego przez dewelopera o pseudonimie Stacksmashing.

Wykazał on, że oprogramowanie Ledger Live potajemnie zbiera dane o swoich użytkownikach, takie jak adresy IP czy identyfikatory portfeli. Firma tłumaczy, że służy to anonimowym statystykom, jednak wielu obawia się o prywatność.

To kolejna kontrowersja związana z Ledgerem, który już wcześniej oskarżany był m.in. o wyciek danych klientów. Takie sytuacje z pewnością nie budują zaufania do tej marki, która powinna stawiać prywatność użytkowników na pierwszym miejscu.

Telefon Saga od Solany - szansa na airdropy

Smartfon Saga zaprezentowany przez Solana Labs błyskawicznie się wyprzedał. Duża w tym zasługa memecoina BONK, którego posiadacze rzucili się na zakup urządzenia licząc na obiecane airdropy.

Faktycznie, Saga daje dostęp do wielu benefitów w ekosystemie Solany, takich jak tokeny nowych projektów czy zniżki na opłaty transakcyjne. Jednak jest pewien haczyk - otrzyma je tylko garstka pierwszych użytkowników telefonu.

Dla większości Saga będzie zwyczajnie drogim smartfonem kryptowalnutowym bez specjalnych profitów. Solana Labs celowo wykorzystała FOMO, by sprzedać cały nakład. Teraz wielu inwestorów poczuje się rozczarowanych.

Najważniejsza jest rozwaga przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Nie można dać się ponieść chwilowej euforii.

Manipulacje kursem Bitcoin SV

Kurs kontrowersyjnego Bitcoin SV (BSV) w ciągu zaledwie dwóch dni wzrósł o ponad 100%. To dość zaskakujące, zważywszy, że od dłuższego czasu była to jedna z najgorzej radzących sobie kryptowalut.

Analitycy wskazują, że za tym ruchem stoją prawdopodobnie gracze próbujący manipulować ceną BSV. Na niektórych giełdach odnotowano ekstremalne wolumeny, podczas gdy na innych płynność pozostaje niska.

Trudno doszukać się fundamentalnych przyczyn, które mogłyby uzasadniać takie "ożywienie" BSV. Wygląda na to, że mamy do czynienia z próbą sztucznego windowania kursu, co w przypadku tej waluty nie jest niczym nowym.

Waluta Zmiana ceny (7 dni)
BTC +3%
ETH +7%
BSV +105%

Nowa reklama ETF-ów kryptowalutowych Hashdex

Hashdex, firma starająca się o zgodę SEC na uruchomienie ETF-ów Bitcoin, opublikowała interesującą reklamę promującą tego typu fundusze inwestycyjne.

30-sekundowy spot przywołuje sceptycyzm, z jakim kilka dekad temu powątpiewano w przyszłość komputerów osobistych. Przekonuje, że tak samo kryptowaluty wydają się dzisiaj dla wielu niezrozumiałe, ale ich potencjał ujawni się z czasem.

Materiał Hashdex trafnie pokazuje, że innowacje - nawet przełomowe - często budzą początkowo opór. Jednak z biegiem lat zmieniają świat na lepsze. Być może tak samo będzie z Bitcoinem i blockchain.

Gazeta "New York Times" pozywa twórców ChatGPT

"New York Times", jedna z najbardziej opiniotwórczych gazet na świecie, pozwała przed sąd OpenAI i Microsoft za bezprawne wykorzystanie chronionych prawami autorskimi artykułów do trenowania ChatGPT.

Twórcy popularnego chatbota od dawna oskarżani są o żerowanie na cudzej własności intelektualnej. Jednak pozew NYT może okazać się przełomowy, gdyż powołuje się zarówno na konstytucyjne, jak i ustawowe gwarancje wolności prasy.

Proces zapowiada się niezwykle ciekawie i może wyznaczyć precedens dotyczący tego, w jaki sposób AI może wykorzystywać treści z internetu. W grę wchodzą ogromne kwoty odszkodowań liczone w miliardach dolarów.

Podsumowanie

W artykule omówiono najświeższe i najważniejsze wydarzenia ze świata kryptowalut i blockchainu. Przyjrzano się propozycjom Vitalika Buterina dotyczącym usprawnienia działania Ethereum. Omówiono trend wzrostowy notowań Arbitrum, kolejnego popularnego rozwiązania skalującego tę sieć. Przeanalizowano strategię MicroStrategy polegającą na systematycznym powiększaniu posiadanych zasobów bitcoinów. Poruszono również temat kontrowersji związanych z Ledgerem oraz smartfonem Saga od Solany. Nie zabrakło wątku manipulacji zmiennością kursu Bitcoin SV. Wspomniano także o nowej reklamie funduszy ETF promującej ideę kryptowalut. Na koniec omówiono głośny pozew New York Timesa przeciwko twórcom ChatGPT.

Przedstawione informacje pokazują, jak dynamicznie rozwija się ekosystem kryptowalutowy. Pojawiają się w nim zarówno obiecujące projekty, jak i kontrowersje czy próby manipulacji rynkiem. Wszystko to składa się na fascynującą historię tego sektora. Lektura artykułu pozwala lepiej zrozumieć jego aktualną sytuację i najważniejsze trendy.

Autor omawia newsy z perspektywy ich wpływu na rynek i inwestorów. Tekst cechuje się rzeczowym, bezstronnym tonem. Zawarte są w nim zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Stanowi cenne źródło wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tym niezwykle dynamicznym obszarem technologii.

Podsumowując, artykuł w sposób kompleksowy omawia najświeższe doniesienia z rynku kryptowalutowego i technologii blockchain. Dostarcza czytelnikowi wartościowego przeglądu najważniejszych wydarzeń w tej sferze. Z pewnością lektura godna polecenia dla każdego, kto chce być na bieżąco.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Oszałamiająca kradzież bitcoinów - nie uwierzysz, ile skradziono!
  3. Hakerzy z Rosji chcą milionów USD okupu w bitcoinie od firmy
  4. Solana przedstawia nowy memecoin - skok o 227 000%
  5. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski

Witajcie, entuzjaści kryptowalut i finansów! Jestem Krzysztof i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem będziemy zgłębiać tajniki świata kryptowalut oraz dowiadywać się więcej o finansach. Od momentu, gdy po raz pierwszy usłyszałem o kryptowalutach, fascynuje mnie potencjał i zmiany, jakie wprowadzają w naszym społeczeństwie. Na mojej stronie znajdziecie artykuły na temat różnych aspektów kryptowalut, od analizy rynku po praktyczne wskazówki dotyczące inwestycji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły