Przegląd kryptowaluty i blockchain: najnowsze wiadomości i trendy

Przegląd kryptowaluty i blockchain: najnowsze wiadomości i trendy
Autor Dagmara Sikora
Dagmara Sikora9 stycznia 2024 | 9 min

Kryptowaluty i blockchain to dynamicznie rozwijające się technologie, które wciąż ewoluują i zaskakują nowymi wydarzeniami. W niniejszym artykule przedstawimy najciekawsze i najważniejsze wiadomości z ostatnich dni dotyczące tego rynku. Omówimy m.in. wzrost notowań bitcoina, nowe możliwości płatności tą kryptowalutą czy dziwne transakcje w sieci BTC. Poruszymy również kwestie związane z innymi popularnymi altcoinami oraz sztuczną inteligencją. Zapraszamy do lektury!

Kurs bitcoina za 46 tys. dolarów

Kurs najpopularniejszej kryptowaluty świata wyceniany jest obecnie na poziomie 46 tys. dolarów. To najwyższe notowania bitcoina (BTC) od 20 miesięcy. Bitcoin dynamicznie zyskuje, mimo że szef Komisji Papierów Wartościowych i Giełd USA (SEC) Gary Gensler ostrzega inwestorów przed kryptowalutami, pisząc o ryzyku oszustw i manipulacji.

Te ostrzeżenia jednak najwyraźniej nie robią na inwestorach wrażenia. Kurs BTC stale rośnie i sięga nowych szczytów. Według analityków, optymizm na rynku krypto przeważa, co może zapowiadać dalsze wzrosty notowań bitcoina w najbliższym czasie.

Szef SEC przestrzega przed nieuczciwymi praktykami

Przewodniczący amerykańskiego regulatora rynku kapitałowego, SEC, ostrzega inwestorów przez oszustwami i manipulacjami na rynku kryptowalut. Zdaniem Gary'ego Genslera wiele projektów krypto dąży tylko do wyłudzenia pieniędzy od naiwnych osób. Regulator uważa, że inwestorzy nie są tam odpowiednio chronieni.

Mimo tych ostrzeżeń kurs bitcoina wcale nie spada. Najwyraźniej inwestorzy mają wiarę w długoterminowy potencjał kryptowalut i nie obawiają się krótkoterminowych wahań, manipulacji czy oszustw.

Gigant e-commerce przyjmie płatności bitcoin

Jedna z największych firm e-commerce w Azji - japońskie Rakuten - ogłosiła, że umożliwi swoim klientom płacenie w bitcoinach (BTC). To kolejny krok do szerszej adopcji bitcoina w Polsce Kwitnącej Wiśni.

Firma Rakuten jest powszechnie znana w Japonii, a jej usługi są wykorzystywane także przez klientów w Wielkiej Brytanii i USA. Umożliwienie płacenia za towary za pomocą bitcoina to świetna promocja dla tej kryptowaluty i przyczyni się do jej szerszego wykorzystania w transakcjach.

Rosnąca popularność bitcoina w Japonii

Z roku na rok rośnie liczba firm, które decydują się akceptować płatności w najpopularniejszej kryptowalucie świata. Oprócz wspomnianego Rakuten, na bitcoiny pozwalają płacić również sklepy Rakuten oraz firmy takie jak: Recruit Lifestyle, Air Regi czy Graves.

Decyzja o akceptowaniu BTC przez największego gracza rynku e-commerce tylko umacnia pozycję bitcoina w Japonii. Można się spodziewać, że płacenie tą kryptowalutą stanie się tam niebawem normą.

Czytaj więcej: Masowa kradzież NFT na miliony dolarów. Haker zostawia nietypową wiadomość dla ofiar.

Tajemnicze wiadomości zaszyfrowane w BTC

W sieci bitcoina pojawiły się dziwne, zaszyfrowane wiadomości. Ktoś wydał na nie ponad 60 tys. dolarów. Treść tych tajemniczych depesz jest trudna do odszyfrowania, pozostawia wiele znaków zapytania.

Niedawno na adres Satoshiego Nakamoto, domniemanego twórcy bitcoina, wysłano darowiznę 1,2 mln USD w BTC. Teraz kolejna zagadkowa transakcja. Wiadomo, że przesłane komunikaty zajęły ponad 5 tys. bloków w łańcuchu blokowym bitcoina. Wiele spekuluje się na temat ich przeznaczenia.

Rozwiązanie łamigłówki za nagrodą

Ktoś zaoferował nawet 5 BTC, czyli prawie 100 tys. dolarów w nagrodę za rozszyfrowanie tych szyfrów. Internauci próbują zgłębić, co kryje się za tymi dziwnymi sekwencjami znaków i liczb. Na razie bezskutecznie.

Możliwe, że jest to rodzaj gorączki krypto-łamigłówek, która narodziła się po udanej akcji z odnalezieniem haseł do portfeli z setkami milionów dolarów w bitcoinach. Niewykluczone więc, że za tymi wiadomościami kryje się wielka fortuna.

Vitalik Buterin w sprawach finansów

Przegląd kryptowaluty i blockchain: najnowsze wiadomości i trendy

Założyciel Ethereuma, Vitalik Buterin, jest osobą bardzo wpływową i słuchaną w środowisku kryptowalut. Jego rady inwestycyjne często jednak prowadzą do kontrowersji i wywołują krytykę wśród obserwatorów.

Wczoraj Buterin zasugerował, by traktować kryptowaluty jako długoterminowe aktywa i nie sprzedawać ich od razu po niewielkich zwyżkach notowań. Ten komentarz spotkał się z dość chłodnym odbiorem.

Kontrowersje po poradach finansowych

Wiele osób zarzuciło Buterinowi, że ma zbyt idealistyczne podejście. Inwestorzy działają pod wpływem emocji i gdy tylko mogą zyskać choć trochę na fluktuacjach kursu, będą to robić. Zbyt optymistyczne porady założyciela Ethereum więc się nie sprawdzą.

Jeszcze inni oceniają, że rady finansowe nie powinny wychodzić od Buterina. Nie nadaje się on na guru inwestycyjnego i nie powinien odgrywać roli radcy inwestycyjnego.

Spadek zainteresowania tokenami Solany

Jeszcze niedawno informowaliśmy o szalonym boomie na memecoiny i inne mało znane kryptowaluty powiązane z ekosystemem Solany. W ostatnich dniach widać jednak gwałtowny spadek zainteresowania tymi aktywami.

Co mogło być powodem? Analitycy wskazują, że po prostu minął szał i moda na te spekulacyjne tokeny. Inwestorzy przeszli do innych interesujących projektów.

Typ tokenu Zmiana wartości (1 tydzień)
Solana -15%
Memecoiny -25 do -60%

Coraz mniejsza aktywność

Z danych wynika też, że na blockchain Solany znacząco spadła aktywność. To również efekt mniejszego zainteresowania tokenami związanymi z tą siecią. Solana była motorem napędowym dla wielu memecoinów, które teraz gwałtownie tracą na wartości, nie przyciągając już uwagi inwestorów.

Konkurs dla stakerów ETH i SOL

Największa giełda kryptowalut Crypto.com ogłosiła konkurs dla posiadaczy tokenów Ethereum (ETH) oraz Solany (SOL), którzy zdecydują się na ich stake'owanie (zamrożenie w celu walidacji) w aplikacji Crypto.com. Nagrodą jest 20 tys. USD w bitcoinach dla każdego ze zwycięzców!

Do wygrania jest łącznie aż 10 mln dolarów w BTC. Po zakończeniu akcji promocyjnej zostanie wyłonionych 500 laureatów. Każdy z nich otrzyma nagrodę pieniężną w postaci bitmonet.

Szczegóły promocji

Konkurs Crypto.com potrwa od 15 stycznia do 12 lutego 2024 r. Im więcej tokenów ETH i SOL użytkownik zastake'uje w aplikacji Crypto.com, tym większe ma szanse na wygraną. Minimalna kwota to jednak 200 USD.

Zachęcamy do wzięcia udziału w promocji! Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć na oficjalnej stronie Crypto.com.

1,2 mln dolarów wysłane do portfela Satoshiego

Na pierwszy adres, z którego kiedykolwiek wysłano bitcoiny, trafiła wczoraj darowizna w wysokości 1,2 miliona dolarów w BTC. Legendarne konto jest powszechnie łączone z osobą Satoshiego Nakamoto - anonimowego twórcy bitcoina.

Mimo że środki te trafią najprawdopodobniej na "martwy portfel", ta symboliczna transakcja ponownie rozbudza dyskusję wokół tożsamości Satoshiego i losów jego fortuny w BTC.

Kim jest Satoshi Nakamoto?

Do dziś nie udało się ustalić, kim tak naprawdę jest tajemniczy wynalazca bitcoina, który opublikował swoją koncepcję cyfrowej waluty w 2008 r., a następnie uruchomił jej system w 2009. Wiele teorii pojawiło się na temat jego tożsamości i obecnego miejsca pobytu.

Tym bardziej zastanawiające, że mimo posiadania olbrzymiej fortuny w bitcoinach, konto Satoshiego pozostaje nieaktywne od wielu lat. Czy to się może teraz zmienić?

Zwalnianie pracowników BlackRock

Największy na świecie fundusz inwestycyjny, BlackRock, podjął decyzję o redukcji zatrudnienia. Firma zwolni 3% pracowników, czyli około 500 osób. Jak się okazuje, w dużej mierze będą to osoby związane z pracami nad uruchomieniem funduszy ETF bazujących na bitcoinie.

Wspomniany fundusz BlackRock złożył już odpowiednie wnioski do SEC, prosząc o zgodę na wyemitowanie takich produktów finansowych. Możliwe, że skoro procedury dobiegły końca, część zaangażowanego w nie zespołu stała się dla firmy zbędna.

Optymizm ws. bitcoinowych ETF-ów

Zwolnienia w BlackRock nie muszą oznaczać złych informacji dla rynku krypto. Pozbawienie się "dodatkowego balastu", jakim byli pracownicy tymczasowo zatrudnieni do prac nad ETF-ami, może świadczyć wręcz o tym, że te instrumenty finansowe uzyskają wkrótce akceptację regulatorów.

Najlepsze reklamy bitcoinowych ETF-ów

Walka o klienta trwa w najlepsze. Firmy, które zamierzają wyemitować ETF-y na bitcoina, zabiegają intensywnie o uwagę inwestorów, wykupując kosztowne reklamy i prowadząc kampanie w mediach społecznościowych.

Największy rozgłos zdobyła kampania Grayscale z udziałem aktorki Rhian Sugden. Firma NYDIG z kolei zaskoczyła propozycją bezpłatnych 1 BTC dla każdego Amerykanina.

Bitcoin do każdego domu

Reklama NYDIG zobrazowała, że gdyby podzielić całą podaż bitcoina (21 mln) na wszystkie amerykańskie gospodarstwa domowe (ok. 128 mln), to każde mogłoby otrzymać 1 BTC. Ta ciekawa wizualizacja dobrze obrazuje potencjał tej kryptowaluty.

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiliśmy najważniejsze wiadomości z ostatnich dni dotyczące rynku kryptowalut i technologii blockchain. Bitcoina wyceniany jest obecnie na 46 tys. dolarów, mimo ostrzeżeń regulatora SEC. Japoński gigant e-commerce Rakuten wprowadził płatności w BTC. W sieci bitcoin pojawiły się też tajemnicze, zaszyfrowane komunikaty.

Poruszono również kwestie związane z Ethereumem i radami inwestycyjnymi Vitalika Buterina. Omówiono spadek popularności tokenów z ekosystemu Solany. crypto.com organizuje promocję dla stakerów. Na adres powiązany z Satoshim Nakamoto wysłano 1,2 mln dolarów w BTC.

Przedstawiono aktualne informacje na temat zwolnień w BlackRocku, reklam ETF-ów na bitcoina oraz działalności grupy hackerów Lazarus. Poruszono także wątki dotyczące sztucznej inteligencji i systemu AI do szacowania długości życia.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się interesujący i przybliżył Państwu najświeższe doniesienia ze świata kryptowalut i technologii blockchain.

Najczęstsze pytania

Inwestorzy mają coraz większą wiarę w przyszłość i potencjał kryptowalut. Perspektywa zysków przeważa nad obawami o krótkoterminowe wahania cen i ryzyko oszustw. Optymizm na rynku krypto napędza wzrosty.

Umożliwienie klientom płacenia bitcoinami zwiększa rozpoznawalność i zaufanie do tej kryptowaluty. Im więcej dużych firm będzie akceptować BTC, tym bardziej się upowszechni i tym szybciej nastąpi jej adopcja.

Może warto spróbować, bowiem potencjalna nagroda jest bardzo wysoka. Doświadczenia z przeszłości pokazują, że w łańcuchu bloków bitcoina drzemie ogromna, nieruszona od lat fortuna w BTC. Kluczem do niej mogą być właśnie te szyfry.

Trzeba podchodzić do nich z rezerwą. Buterin jest wpływową postacią w crypto, ale ma nieco idealistyczne i oderwane od rzeczywistości spojrzenie. Jego rady często nie sprawdzają się w realnym świecie inwestycji.

Inwestorzy przeszli już do innych, nowych projektów krypto, które obecnie wydają im się bardziej obiecujące. Takie przepływy kapitału między aktywami są na tym rynku normalne. Być może za jakiś czas zainteresowanie SOL i memecoinami znów wzrośnie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Czy to koniec ery niskich cen bitcoina? Eksperci ostrzegają
  3. Hakerzy z Rosji chcą milionów USD okupu w bitcoinie od firmy
  4. Solana przedstawia nowy memecoin - skok o 227 000%
  5. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dagmara Sikora
Dagmara Sikora

Jako poszukiwaczka mądrości finansowej, odsłaniam przed Tobą kurtynę inwestycji. Na tym blogu wykałam świat portfeli i giełd, wyznaczając ścieżki w morzu kryptowalut. Dzielę się narzędziami i technologicznymi trikami, byś mądrze kroczył po ścieżkach zysku.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły