Kryptowaluty i blockchain to dynamicznie rozwijające się technologie, które wciąż dostarczają wielu ciekawych informacji. W niniejszym artykule przedstawimy przegląd najświeższych i najważniejszych wydarzeń z ostatnich dni dotyczących tego sektora. Omówimy m.in. szaleństwo związane z ETF na bitcoina w USA, ważne partnerstwo Chainlink z gigantem telekomunikacyjnym czy też próby Rosji, by uzyskać backdoor do Telegrama. Zapraszamy do lektury i trzymania ręki na pulsie tego, co dzieje się na rynku krypto!
Szaleństwo z ETF na bitcoina
Rynek amerykańskich funduszy ETF inwestujących w bitcoina wręcz eksplodował w ostatnim czasie. Tylko w ciągu ostatnich 4 dni emitenci tych instrumentów finansowych skupili więcej bitcoinów niż przez cały poprzedni miesiąc.
Wśród firm radzących sobie obecnie najlepiej wymienić należy m.in. Grayscale, Fidelity czy Ark Invest. Zwłaszcza ten pierwszy gracz odnotowuje w ostatnim czasie znaczące przypływy środków do swoich funduszy kryptowalutowych.
Nie brakuje jednak także podmiotów, które mają problem z przebiciem pewnego progu aktywów pod zarządzaniem. Przykładem jest tu chociażby fundusz Bitwise 10 Crypto Index.
Wydaje się jednak, że szaleństwo z ETF na bitcoina i inne kryptowaluty dopiero się zaczyna. Inwestorzy instytucjonalni dostrzegają potencjał tego rynku i chcą mieć w nim coraz większy udział.
Zmiany w systemie podatkowym
Napopularność ETF-ów kryptowalutowych z pewnością wzmocniły także niedawne zmiany w amerykańskim systemie podatkowym. Dzięki nowym regulacjom inwestorzy indywidualni będą w stanie rozliczać straty kapitałowe z takich instrumentów.
Ułatwi to z pewnością podjęcie decyzji o alokacji środków w ETF-y takie jak chociażby Spotify ETF inwestujący w firmy związane z blockchain.
Partnerstwo Chainlink z telekomem
Chainlink to jeden z najpopularniejszych projektów z obszaru DeFi, który dostarcza tzw. oracali do łańcuchów bloków. Firma ogłosiła niedawno bardzo istotne partnerstwo z jednym z największych operatorów telekomunikacyjnych na świecie.
Dzięki temu porozumieniu możliwe będzie wyeliminowanie procederu tzw. SIM swapingu, czyli przejmowania numerów telefonów ofiar w celu kradzieży kryptowalut. Tego typu ataki stały się w ostatnim czasie plagą rynku krypto.
Chainlink planuje wykorzystać możliwości partnera do weryfikacji numerów telefonów powiązanych z portfelami kryptowalutowymi tak, by uniemożliwić przestępcom podszywanie się pod ofiary.
Jeśli ta kooperacja odniesie sukces, cyberprzestępcy stracą jedno ze swoich głównych narzędzi wykorzystywanych do kradzieży aktywów z rynku krypto. Trzymamy zatem kciuki za powodzenie tego projektu.
Czytaj więcej: Karta Visa Gate.io: benefity dla Polaków.
Rosja chce backdoor w Telegramie
Telegram od dawna uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych komunikatorów, jeśli chodzi o prywatność użytkowników. Rosja domaga się jednak, aby firma dodała specjalne backdoory pozwalające na przechwytywanie przesyłanych wiadomości.
Argumentem strony rosyjskiej jest rzekoma walka z terroryzmem i przestępczością. Eksperci ds. bezpieczeństwa biją jednak na alarm, że tego typu furtki stanowiłyby ogromne zagrożenie dla prywatności zwykłych obywateli.
Telegram konsekwentnie odmawia spełnienia żądań Kremla, choć naciski ze strony władz nasilają się. Sytuacja pozostaje więc niepewna i warto obserwować jej dalszy rozwój.
Jeśli Telegram ostatecznie ulegnie, utraci swoją pozycję jako bezpieczny komunikator. A to z pewnością zaszkodzi także jego popularności wśród użytkowników kryptowalut.
Nowy rekord bitcoina w Japonii
Na japońskiej giełdzie bitFlyer notowany jest rekordowo wysoki kurs bitcoina w parze z japońskim jenem. Sięgnął on poziomu blisko 3,5 mln jenów za jednego bitcoin.
Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu kryptowalutami wśród inwestorów indywidualnych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dostrzegają oni potencjał BTC jako aktywa chroniącego przed inflacją osłabiającą wartość jena.
Bitcoin to cyfrowe złoto chroniące przed inflacją - powiedział Nobuyuki Idei, jeden z najsłynniejszych japońskich przedsiębiorców.
Wiele wskazuje na to, że nastroje takie jak powyższy staną się coraz powszechniejsze wśród Japończyków. Być może zatem nowy rekord jest dopiero początkiem triumfalnej drogi bitcoina na rynku Nipponu.
Inwestorzy wolą oryginał niż forki
Forki, czyli rozgałęzienia sieci Bitcoin, które powstały na przestrzeni ostatnich lat tracą coraz bardziej na znaczeniu. Ich kursy w dolarach amerykańskich spadają w tempie znacznie szybszym niż sam Bitcoin.
Przykładowo Bitcoin Cash od szczytu z 2018 roku stracił już ponad 90% wartości. Podobnie źle radzą sobie Bitcoin SV czy Bitcoin Gold. Tymczasem BTC w tym czasie odnotował duże wzrosty.
Inwestorzy coraz wyraźniej pokazują więc, że to właśnie pierwotny Bitcoin jest dla nich najatrakcyjniejszy. Jego dominacja na rynku kryptowalut wzrosła zresztą w ostatnim czasie do ponad 40%.
Forki, czyli rozgałęzienia sieci Bitcoin, które powstały na przestrzeni ostatnich lat, tracą coraz bardziej na znaczeniu. Ich kursy w dolarach amerykańskich spadają w tempie znacznie szybszym niż sam Bitcoin.
Przykładowo Bitcoin Cash od szczytu z 2018 roku stracił już ponad 90% wartości. Podobnie źle radzą sobie Bitcoin SV czy Bitcoin Gold. Tymczasem BTC w tym czasie odnotował duże wzrosty.
Inwestorzy coraz wyraźniej pokazują więc, że to właśnie pierwotny Bitcoin jest dla nich najatrakcyjniejszy. Jego dominacja na rynku kryptowalut wzrosła zresztą w ostatnim czasie do ponad 40%.
Nazwa | Strata od ATH |
Bitcoin | -20% |
Bitcoin Cash | -92% |
Bitcoin SV | -88% |
Bitcoin Gold | -91% |
Wszystko wskazuje na to, że król pozostanie tylko jeden. Inwestorzy nie dadzą się skusić na tanie kopie oryginału i nadal będą wybierać prawdziwego bitcoina.
Mniej prania pieniędzy w krypto w 2023
Zgodnie z najnowszym raportem Chainalysis, w 2023 roku zmalała skala prania brudnych pieniędzy za pomocą kryptowalut. Szacuje się, że proceder ten objął transakcje o łącznej wartości około 8 mld dolarów.
Dla porównania, w szczytowym pod tym względem 2021 roku była to kwota aż 18 mld dolarów. Spadek jest zatem znaczący i pokazuje, że branża krypto staje się coraz bardziej dojrzała.
Nie oznacza to oczywiście, że problem zniknął całkowicie. Dalej istnieje wiele sposobów na wykorzystanie kryptowalut do nielegalnych celów. Niemniej trend spadkowy jest bardzo pozytywną informacją dla całego ekosystemu.
Oby został on utrzymany także w kolejnych latach. Przyczyni się to z pewnością do większej adopcji kryptowalut w głównym nurcie finansów.
Podsumowanie
W niniejszym artykule przedstawiliśmy przegląd najświeższych informacji z rynku kryptowalut i blockchaina. Omówione zostały trendy związane z rosnącą popularnością ETF-ów na bitcoina w USA, nowe partnerstwo Chainlink z operatorem telekomunikacyjnym i próby Rosji uzyskania dostępu do Telegrama. Ponadto poruszyliśmy temat nowego rekordu notowań bitcoina w Japonii, malejącego zainteresowania forkami tej kryptowaluty oraz spadku skali prania pieniędzy w branży w 2023 roku.
Rynek krypto to dynamicznie zmieniająca się przestrzeń, w której każdy dzień przynosi nowe, istotne wydarzenia. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pozwolił Czytelnikom poznać najważniejsze aktualności i umocnić swój pogląd na temat inwestycji w kryptowaluty i technologię blockchain.