Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i aktualności

Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i aktualności
Autor Dagmara Sikora
Dagmara Sikora16.02.2024 | 6 min.

Kryptowaluty i blockchain to dynamicznie rozwijające się technologie, które wciąż dostarczają wielu ciekawych informacji. W niniejszym artykule przedstawimy przegląd najświeższych i najważniejszych wydarzeń z ostatnich dni dotyczących tego sektora. Omówimy m.in. szaleństwo związane z ETF na bitcoina w USA, ważne partnerstwo Chainlink z gigantem telekomunikacyjnym czy też próby Rosji, by uzyskać backdoor do Telegrama. Zapraszamy do lektury i trzymania ręki na pulsie tego, co dzieje się na rynku krypto!

Szaleństwo z ETF na bitcoina

Rynek amerykańskich funduszy ETF inwestujących w bitcoina wręcz eksplodował w ostatnim czasie. Tylko w ciągu ostatnich 4 dni emitenci tych instrumentów finansowych skupili więcej bitcoinów niż przez cały poprzedni miesiąc.

Wśród firm radzących sobie obecnie najlepiej wymienić należy m.in. Grayscale, Fidelity czy Ark Invest. Zwłaszcza ten pierwszy gracz odnotowuje w ostatnim czasie znaczące przypływy środków do swoich funduszy kryptowalutowych.

Nie brakuje jednak także podmiotów, które mają problem z przebiciem pewnego progu aktywów pod zarządzaniem. Przykładem jest tu chociażby fundusz Bitwise 10 Crypto Index.

Wydaje się jednak, że szaleństwo z ETF na bitcoina i inne kryptowaluty dopiero się zaczyna. Inwestorzy instytucjonalni dostrzegają potencjał tego rynku i chcą mieć w nim coraz większy udział.

Zmiany w systemie podatkowym

Napopularność ETF-ów kryptowalutowych z pewnością wzmocniły także niedawne zmiany w amerykańskim systemie podatkowym. Dzięki nowym regulacjom inwestorzy indywidualni będą w stanie rozliczać straty kapitałowe z takich instrumentów.

Ułatwi to z pewnością podjęcie decyzji o alokacji środków w ETF-y takie jak chociażby Spotify ETF inwestujący w firmy związane z blockchain.

Chainlink to jeden z najpopularniejszych projektów z obszaru DeFi, który dostarcza tzw. oracali do łańcuchów bloków. Firma ogłosiła niedawno bardzo istotne partnerstwo z jednym z największych operatorów telekomunikacyjnych na świecie.

Dzięki temu porozumieniu możliwe będzie wyeliminowanie procederu tzw. SIM swapingu, czyli przejmowania numerów telefonów ofiar w celu kradzieży kryptowalut. Tego typu ataki stały się w ostatnim czasie plagą rynku krypto.

Chainlink planuje wykorzystać możliwości partnera do weryfikacji numerów telefonów powiązanych z portfelami kryptowalutowymi tak, by uniemożliwić przestępcom podszywanie się pod ofiary.

Jeśli ta kooperacja odniesie sukces, cyberprzestępcy stracą jedno ze swoich głównych narzędzi wykorzystywanych do kradzieży aktywów z rynku krypto. Trzymamy zatem kciuki za powodzenie tego projektu.

Czytaj więcej: Karta Visa Gate.io: benefity dla Polaków.

Rosja chce backdoor w Telegramie

Telegram od dawna uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych komunikatorów, jeśli chodzi o prywatność użytkowników. Rosja domaga się jednak, aby firma dodała specjalne backdoory pozwalające na przechwytywanie przesyłanych wiadomości.

Argumentem strony rosyjskiej jest rzekoma walka z terroryzmem i przestępczością. Eksperci ds. bezpieczeństwa biją jednak na alarm, że tego typu furtki stanowiłyby ogromne zagrożenie dla prywatności zwykłych obywateli.

Telegram konsekwentnie odmawia spełnienia żądań Kremla, choć naciski ze strony władz nasilają się. Sytuacja pozostaje więc niepewna i warto obserwować jej dalszy rozwój.

Jeśli Telegram ostatecznie ulegnie, utraci swoją pozycję jako bezpieczny komunikator. A to z pewnością zaszkodzi także jego popularności wśród użytkowników kryptowalut.

Nowy rekord bitcoina w Japonii

Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i aktualności

Na japońskiej giełdzie bitFlyer notowany jest rekordowo wysoki kurs bitcoina w parze z japońskim jenem. Sięgnął on poziomu blisko 3,5 mln jenów za jednego bitcoin.

Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu kryptowalutami wśród inwestorów indywidualnych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dostrzegają oni potencjał BTC jako aktywa chroniącego przed inflacją osłabiającą wartość jena.

Bitcoin to cyfrowe złoto chroniące przed inflacją - powiedział Nobuyuki Idei, jeden z najsłynniejszych japońskich przedsiębiorców.

Wiele wskazuje na to, że nastroje takie jak powyższy staną się coraz powszechniejsze wśród Japończyków. Być może zatem nowy rekord jest dopiero początkiem triumfalnej drogi bitcoina na rynku Nipponu.

Inwestorzy wolą oryginał niż forki

Forki, czyli rozgałęzienia sieci Bitcoin, które powstały na przestrzeni ostatnich lat tracą coraz bardziej na znaczeniu. Ich kursy w dolarach amerykańskich spadają w tempie znacznie szybszym niż sam Bitcoin.

Przykładowo Bitcoin Cash od szczytu z 2018 roku stracił już ponad 90% wartości. Podobnie źle radzą sobie Bitcoin SV czy Bitcoin Gold. Tymczasem BTC w tym czasie odnotował duże wzrosty.

Inwestorzy coraz wyraźniej pokazują więc, że to właśnie pierwotny Bitcoin jest dla nich najatrakcyjniejszy. Jego dominacja na rynku kryptowalut wzrosła zresztą w ostatnim czasie do ponad 40%.

Forki, czyli rozgałęzienia sieci Bitcoin, które powstały na przestrzeni ostatnich lat, tracą coraz bardziej na znaczeniu. Ich kursy w dolarach amerykańskich spadają w tempie znacznie szybszym niż sam Bitcoin.

Przykładowo Bitcoin Cash od szczytu z 2018 roku stracił już ponad 90% wartości. Podobnie źle radzą sobie Bitcoin SV czy Bitcoin Gold. Tymczasem BTC w tym czasie odnotował duże wzrosty.

Inwestorzy coraz wyraźniej pokazują więc, że to właśnie pierwotny Bitcoin jest dla nich najatrakcyjniejszy. Jego dominacja na rynku kryptowalut wzrosła zresztą w ostatnim czasie do ponad 40%.

Nazwa Strata od ATH
Bitcoin -20%
Bitcoin Cash -92%
Bitcoin SV -88%
Bitcoin Gold -91%

Wszystko wskazuje na to, że król pozostanie tylko jeden. Inwestorzy nie dadzą się skusić na tanie kopie oryginału i nadal będą wybierać prawdziwego bitcoina.

Mniej prania pieniędzy w krypto w 2023

Zgodnie z najnowszym raportem Chainalysis, w 2023 roku zmalała skala prania brudnych pieniędzy za pomocą kryptowalut. Szacuje się, że proceder ten objął transakcje o łącznej wartości około 8 mld dolarów.

Dla porównania, w szczytowym pod tym względem 2021 roku była to kwota aż 18 mld dolarów. Spadek jest zatem znaczący i pokazuje, że branża krypto staje się coraz bardziej dojrzała.

Nie oznacza to oczywiście, że problem zniknął całkowicie. Dalej istnieje wiele sposobów na wykorzystanie kryptowalut do nielegalnych celów. Niemniej trend spadkowy jest bardzo pozytywną informacją dla całego ekosystemu.

Oby został on utrzymany także w kolejnych latach. Przyczyni się to z pewnością do większej adopcji kryptowalut w głównym nurcie finansów.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiliśmy przegląd najświeższych informacji z rynku kryptowalut i blockchaina. Omówione zostały trendy związane z rosnącą popularnością ETF-ów na bitcoina w USA, nowe partnerstwo Chainlink z operatorem telekomunikacyjnym i próby Rosji uzyskania dostępu do Telegrama. Ponadto poruszyliśmy temat nowego rekordu notowań bitcoina w Japonii, malejącego zainteresowania forkami tej kryptowaluty oraz spadku skali prania pieniędzy w branży w 2023 roku.

Rynek krypto to dynamicznie zmieniająca się przestrzeń, w której każdy dzień przynosi nowe, istotne wydarzenia. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pozwolił Czytelnikom poznać najważniejsze aktualności i umocnić swój pogląd na temat inwestycji w kryptowaluty i technologię blockchain.

Najczęstsze pytania

Aby rozpocząć handel kryptowalutami, należy najpierw założyć konto na giełdzie kryptowalutowej. Następnie trzeba dokonać weryfikacji tożsamości i zasilić portfel środkami z tradycyjnego rachunku bankowego. Kolejny krok to zakup interesujących nas kryptowalut, np. bitcoina czy ethereum. Ważna jest też odpowiednia edukacja i analiza rynku przed podjęciem decyzji inwestycyjnych.

Najbezpieczniejszym sposobem przechowywania kryptowalut są sprzętowe portfele, np. Ledger czy Trezor. Umożliwiają one bezpieczne zarządzanie naszym portfelem bez narażania się na kradzież środków. Dobrą alternatywą są też cyfrowe portfele offline. Należy unikać przechowywania dużych kwot na giełdach kryptowalutowych ze względu na ryzyko ich upadku.

Do najpopularniejszych kryptowalut należą: Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin, EOS, Binance Coin, Tether, Cardano i Stellar. Skupiają one największą uwagę inwestorów i mają najwyższą kapitalizację rynkową. Bitcoin pozostaje niekwestionowanym liderem i stanowi około 40% całego rynku krypto. Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash i Litecoin to także ugruntowane projekty o silnej pozycji.

Eksperci przewidują dalszy dynamiczny rozwój technologii blockchain i coraz szersze zastosowanie kryptowalut. Ich adopcja ma rosnąć zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i instytucji. Kryptowaluty mają szansę stać się powszechnie wykorzystywanym środkiem płatniczym. Jednocześnie blockchain zrewolucjonizuje wiele gałęzi gospodarki dzięki decentralizacji i transparentności.

Do głównych zalet inwestowania w kryptowaluty należą potencjalnie wysokie stopy zwrotu, dywersyfikacja portfela, dostęp do nowej klasy aktywów, brak korelacji z tradycyjnymi rynkami finansowymi, możliwość szybkich i tanich transakcji oraz relatywnie małe bariery wejścia dla inwestorów indywidualnych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Oszałamiająca kradzież bitcoinów - nie uwierzysz, ile skradziono!
  3. Incident na giełdzie OKX: zrekompensowane straty posiadaczy tokena.
  4. Solana przedstawia nowy memecoin - skok o 227 000%
  5. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Dagmara Sikora
Dagmara Sikora

Jako poszukiwaczka mądrości finansowej, odsłaniam przed Tobą kurtynę inwestycji. Na tym blogu wykałam świat portfeli i giełd, wyznaczając ścieżki w morzu kryptowalut. Dzielę się narzędziami i technologicznymi trikami, byś mądrze kroczył po ścieżkach zysku.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły