Irański Rial - Waluta w Iranie i Koreańskiego Won

Irański Rial - Waluta w Iranie i Koreańskiego Won
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski02.11.2023 | 6 min.

Irańska waluta, czyli rial, jest od lat związana z tym bliskowschodnim krajem. Jednak niewiele osób wie, że waluta Iranu ma ciekawe podobieństwa i różnice w stosunku do pieniądza używanego w Korei Południowej, czyli wona. W artykule przyjrzymy się bliżej irańskiemu rialowi, jego wartości, historii i odniesieniu do waluty koreańskiej. Dowiesz się m.in. jak wyglądają banknoty i monety riala, jak dużą mają wartość nabywczą i czy irańska waluta jest stabilna.

Kluczowe wnioski:
  • Rial irański ma bardzo niską wartość w stosunku do złotówki czy dolara.
  • Koreański won wart jest znacznie więcej niż rial pomimo regionu Azji.
  • Waluta Iranu od lat jest niestabilna z powodu inflacji i sankcji.
  • Banknoty riala są kolorowe, a monety niewielkich nominałów.
  • W Iranie można płacić rialami, ale lepiej mieć przy sobie dolary lub euro.

Jaka jest irańska waluta?

Irańska waluta nosi nazwę rial i jest oficjalnym środkiem płatniczym w Iranie od 1925 roku, kiedy to zastąpiła dotychczas używany rial perzki. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego reala, który był popularny w handlu na Bliskim Wschodzie. Rial podzielony jest na 100 dinarów, ale monety dinarowe są bardzo rzadko używane.

Wartość irańskiej waluty jest niestety bardzo niska i wciąż spada z powodu wysokiej inflacji w tym kraju. Aktualnie za 1 riala można kupić mniej niż 1 grosz. Aby zobrać sobie skalę, to cena 1 dolara amerykańskiego to aż około 150 000 riali! Dla porównania, jeszcze w 1970 roku kurs wynosił 75 riali za dolara.

Symbol irańskiego riala

Symbol waluty Iranu to IRR, ale często stosuje się też skrót Rls. W przeszłości używano symboli Rial lub RI. Natomiast międzynarodowy kod ISO 4217 dla riala irańskiego to IRR.

Znak riala ma nietypowy wygląd, bo jest to po prostu litera ر wraz z dwoma poziomymi kreseczkami. To odręczne pismo perskie, które czyta się jako "riāl".

Gdzie można wymienić irańską walutę?

Wymiany riali można dokonać przede wszystkim bezpośrednio w Iranie. We wszystkich większych miastach znajdują się liczne kantory, które skupują i sprzedają irańską walutę. Najlepiej wymieniać ją na popularne waluty jak dolary, euro czy funty, którymi łatwiej płacić w tym kraju.

Możliwa jest również wymiana riali w Polsce, ale tylko w wybranych kantorach internetowych i stacjonarnych w największych miastach. Należy jednak liczyć się z dużym spreadem i niekorzystnym kursem.

Banki w Polsce nie prowadzą wymiany na riale, podobnie jak bankomaty. Waluta irańska nie jest też dostępna w żadnym banku centralnym poza Iranem. Wymiana odbywa się więc tylko prywatnie.

Karty i gotówka w rialach

W Iranie akceptowane są głównie płatności gotówką w lokalnej walucie.

Karty płatnicze zagranicznych firm typu Visa, MasterCard czy American Express nie są honorowane. Jedynie nieliczne irańskie banki wydają karty, ale ich użycie ogranicza się tylko do kraju.

Czytaj więcej: Dźwignia finansowa co to? Jak działa mechanizm dźwigni w finansach?

Jak wyglądają irańskie banknoty?

Banknoty riala irańskiego wyróżniają się kolorowymi deseniami. Dominują na nich wizerunki architektury, zabytków oraz motywów kulturowych Iranu. Tło banknotów utrzymane jest w pastelowych barwach.

W obiegu znajdują się nominały: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 riali. Najczęściej spotykane są banknoty 500, 1000 i 10 000 riali.

100 i 200 riali to najmniejsze nominały banknotów o niewielkich rozmiarach. Największe nominały od 20 000 wzwyż mają zabezpieczenia takie jak hologramy i znaki wodne.

Nominał Kolor
100 riali Różowy
200 riali Pomarańczowy
500 riali Niebieski
1000 riali Czerwony
2000 riali Zielony
5000 riali Brązowy

Czy irańska waluta jest stabilna?

Irański Rial - Waluta w Iranie i Koreańskiego Won

Niestety trudno nazwać riala stabilną walutą. Od lat zmaga się on z bardzo wysoką inflacją, sięgającą nawet 40-50% rocznie. Powoduje to stale zmniejszanie się jego siły nabywczej.

Dodatkowo na osłabienie irańskiej waluty wpływ mają międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na Iran. Utrudniają one rozwój kraju i powodują odpływ kapitału zagranicznego.

Bank Centralny Iranu podejmuje wprawdzie próby denominacji riala, ale na razie skutecznie nie udało się powstrzymać spadku wartości irańskich pieniędzy.

Porównanie irańskiej i koreańskiej waluty

Ciekawie prezentuje się porównanie irańskiego riala z wonami używanymi w Korei Południowej. Oba kraje leżą wprawdzie w Azji, ale ich waluty mocno się od siebie różnią.

Koreański won jest wart dużo więcej niż rial irański. Aktualnie jego kurs to około 0,31 zł. Won jest też dość stabilną walutą, bez większych wahań kursu i z inflacją poniżej 5%.

W przeszłości różnice między rialem i wonami nie były aż tak duże. Jeszcze w 1970 roku za dolara płacono 310 wonów, a we wrześniu tego roku było to 1341,5 wonów. Dla riala ten spadek był znacznie gwałtowniejszy.

Różnice wynikają głównie z innej sytuacji gospodarczej i politycznej obu państw. Korea Południowa jest nowoczesną, demokratyczną gospodarką i ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Iran pozostaje natomiast w tyle pod wieloma względami.

Wymiana irańskiej waluty na złotówki

Irański rial można wymienić także na polskie złotówki, choć nie jest to tak popularne jak wymiana np. na euro czy dolary.

Ze względu na niską wartość riala, jego wymiana na złotówki opłaca się dopiero przy kwotach rzędu milionów. Przykładowo za 1 000 000 IRR można otrzymać około 340 zł (według kursu z listopada 2022 r.).

Przed podróżą do Iranu lepiej zaopatrzyć się w dolary lub euro. Złotówki można wymieniać na miejscu w kantorach, ale z gorszym kursem. Warto też pamiętać, że w Iranie należy mieć przy sobie gotówkę, bo karty zagraniczne są bezużyteczne.

Irański rial to waluta o bardzo niskiej wartości i dużej niestabilności. Lepszą alternatywą przy wyjazdach do Iranu są popularne waluty światowe. Koreański won w odróżnieniu od riala radzi sobie znacznie lepiej.

Podsumowanie

W artykule dowiedzieliśmy się wszystkiego, co trzeba o walucie Iranu, czyli rialu. Jest to waluta o bardzo niskiej wartości, a jej kurs wciąż spada. Inflacja w tym kraju sięga nawet 50% rocznie! Aktualnie za 1 riala można kupić mniej niż 1 grosz. Nic więc dziwnego, że podróżując po Iranie lepiej zaopatrzyć się w dolary lub euro.

Poznaliśmy też historię i symbol irańskiego riala. Okazuje się, że nazwa pochodzi od hiszpańskiego reala. Niestety mimo wielu prób denominacji, waluta w Iranie wciąż traci na wartości. Jest to związane z trudną sytuacją polityczną i gospodarczą tego kraju.

Ciekawe jest porównanie riala z wonami używanymi w Korei Południowej. Koreańska waluta radzi sobie znacznie lepiej i jest o wiele bardziej stabilna. Tym bardziej, że w przeszłości różnice w kursie nie były aż tak duże jak dziś.

Podsumowując, irański rial to obecnie jedna z najsłabszych walut na świecie. Wymiana na złotówki nie jest zbyt opłacalna. Przy wyjazdach do Iranu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są waluty Korei Północnej czy innych rozwiniętych krajów.

Najczęstsze pytania

Irański rial ma bardzo niską wartość. Aktualnie (listopad 2022) jego kurs wynosi około 0,0034 zł za 1 IRR. Oznacza to, że za 1 złoty można kupić około 300 riali. Dla porównania, kurs dolara amerykańskiego do riala wynosi 1 USD = 150000 IRR. Widać więc ogromną różnicę w siłach nabywczych tych walut.

Głównym powodem bardzo niskiej wartości riala jest skumulowana przez lata wysoka inflacja w Iranie, sięgająca nawet 50% rocznie. Dodatkowo negatywny wpływ mają międzynarodowe sankcje nakładane na ten kraj, co osłabia irańską gospodarkę. Bank Centralny Iranu bezskutecznie próbuje denominować riala.

Bezpośrednia wymiana riali na złotówki jest możliwa praktycznie tylko w Iranie, w kantorach lub bankach. W Polsce nieliczne kantory internetowe i stacjonarne przyjmują riale, ale z dużym spreadem. Banki nie prowadzą takiej wymiany. Przed podróżą do Iranu lepiej zaopatrzyć się w dolary lub euro.

W obiegu są banknoty o nominałach: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 oraz 100 000 riali. Najczęściej spotykane to 500, 1000 i 10 000 IRR. Banknot 100 000 riali jest rzadko używany ze względu na bardzo niską siłę nabywczą. Kolorystyka banknotów jest żywa, z motywami architektury i kultury Iranu.

W Iranie nie można płacić kartami zagranicznych firm typu Visa czy MasterCard. Jedynie nieliczne lokalne banki irańskie wydają karty płatnicze, ale do użytku tylko w Iranie. Ze względu na ograniczenia w dostępie do gotówki, warto podróżować po Iranie z dolarymi lub euro.

5 Podobnych Artykułów

  1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
  2. Oszałamiająca kradzież bitcoinów - nie uwierzysz, ile skradziono!
  3. Hakerzy z Rosji chcą milionów USD okupu w bitcoinie od firmy
  4. Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy
  5. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski

Witajcie, entuzjaści kryptowalut i finansów! Jestem Krzysztof i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem będziemy zgłębiać tajniki świata kryptowalut oraz dowiadywać się więcej o finansach. Od momentu, gdy po raz pierwszy usłyszałem o kryptowalutach, fascynuje mnie potencjał i zmiany, jakie wprowadzają w naszym społeczeństwie. Na mojej stronie znajdziecie artykuły na temat różnych aspektów kryptowalut, od analizy rynku po praktyczne wskazówki dotyczące inwestycji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły