Waluta na Filipinach – jak wymieniać peso na złotówki i dolary

Waluta na Filipinach – jak wymieniać peso na złotówki i dolary
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski02.11.2023 | 6 min.

Waluta na Filipinach to filipińskie peso, które od wielu lat pozostaje jedną z najsłabszych walut w Azji Południowo-Wschodniej. Co warto wiedzieć planując podróż na Filipiny i jak najkorzystniej wymienić złotówki czy dolary na miejscową walutę? W tym poradniku znajdziesz praktyczne informacje o filipińskim peso, limitach wwozu i wywozu gotówki, opcjach wymiany walut online i na miejscu oraz o płatnościach na Filipinach.

Kluczowe wnioski:
 • Filipińskie peso dzieli się na 100 centavos, a jego kurs waha się w granicach 0,017-0,020 PLN.
 • Najkorzystniej wymienić złotówki lub dolary na peso w kantorach na lotnisku w Manili.
 • Warto mieć ze sobą trochę gotówki w peso, ale kartą zapłacisz wszędzie.
 • Możesz bez deklaracji wwieźć do 10 tys. USD, ale lepiej rozłożyć gotówkę na bagaże.
 • Sprawdź aktualne kursy i zrób przeliczenia, aby łatwiej orientować się w cenach.

Filipińskie peso – co warto o nim wiedzieć

Walutą obowiązującą na Filipinach jest filipińskie peso, w skrócie PHP. Jedno peso dzieli się na 100 centavos. Wartość filipińskiej waluty w stosunku do innych walut, w tym polskiego złotego, jest niewielka. Aktualnie (2023 r.) za 1 PHP trzeba zapłacić około 0,017-0,020 zł, czyli mniej więcej tyle, ile kosztują 2 polskie grosze.

Kurs filipińskiego peso waha się względem dolara amerykańskiego w granicach 50-55 PHP za 1 USD. Trzeba jednak pamiętać, że na Filipinach ceny wielu towarów i usług podawane są właśnie w dolarach lub innych silniejszych walutach obcych. Dotyczy to zwłaszcza hoteli, restauracji, wynajmu samochodów.

Filipińskie peso ma niską wartość na arenie międzynarodowej, co przekłada się na jego słabą siłę nabywczą. Przy planowaniu wyjazdu na Filipiny i szacowaniu budżetu trzeba o tym pamiętać. Warto zrobić dokładne przeliczenia, aby lepiej zorientować się w cenach na miejscu.

Historia peso

Filipińskie peso zastąpiło w obiegu będące wcześniej walutą krajową filipińskie piso. Reformę walutową przeprowadzono w 1969 r. Nowe peso podzielono na 100 centavos zamiast dotychczasowych 100 sentimos.

W kolejnych dekadach peso stopniowo traciło na wartości w miarę pogarszania się sytuacji gospodarczej kraju. Szczytowy okres hiperinflacji przypadł na pierwszą połowę lat 80. XX wieku. Ówczesny prezydent Ferdinand Marcos chcąc powstrzymać galopującą inflację, zarządził denominację peso, usuwając 3 zera. Miało to jednak tylko krótkotrwały efekt i peso nadal słabło.

Gdzie wymienić złotówki i dolary na peso

Najdogodniej wymienić polską walutę, dolary czy euro na filipińskie peso tuż po przylocie na Filipiny, w jednym z licznych kantorów na lotnisku w Manili. Ich kursy są zazwyczaj minimalnie niższe niż w bankach i innych punktach wymiany w mieście. Poza tym konieczność wymiany części gotówki od razu po przyjeździe i tak się nasuwa.

Duże centra handlowe, hotele i banki w większych miastach również mają kantory lub punkty wymiany walut. Warto jednak najpierw sprawdzić kurs i porównać go z tym na lotnisku. Różnice mogą sięgać nawet 5-7%.

Opcją wartą rozważenia są również internetowe kantory wymiany walut. Pozwalają one wymienić złotówki lub dolary na peso już przed wyjazdem z Polski, co pozwala uniknąć „gonitwy” za wymianą walut zaraz po przylocie. Niektóre serwisy oferują nawet dostawę gotówki w filipińskich peso pod wskazany adres hotelu.

Czytaj więcej: Phil Konieczny - czy warto skorzystać z usług tego tradera?

Aktualne kursy wymiany peso na inne waluty

Kurs filipińskiego peso jest zmienny, choć wahania nie są duże. Warto na bieżąco śledzić notowania PHP, aby wiedzieć ile aktualnie trzeba zapłacić za 1 peso.

Dla przykładu pod koniec 2022 r. kurs wymiany filipińskiego peso kształtował się następująco:

 • 1 USD = ok. 55 PHP
 • 1 EUR = ok. 58 PHP
 • 1 PLN = ok. 12 PHP

Aby mieć aktualny ogląd wartości peso względem innych walut, warto skorzystać z kalkulatorów walutowych dostępnych w internecie. Pozwolą one na bieżąco przeliczać ceny w peso na złotówki, dolary czy euro.

Limity wwozu i wywozu filipińskiej waluty

Waluta na Filipinach – jak wymieniać peso na złotówki i dolary

Filipiny nie należą do krajów z restrykcyjnymi limitami wwozu i wywozu walut obcych. Podróżny może wwieźć do 10 tys. USD lub równowartość tej kwoty w innej walucie bez składania deklaracji celnej.

Z kolei wywożąc z Filipin peso w gotówce, limit wynosi 10 tys. PHP. Przy wyższych kwotach trzeba zadeklarować gotówkę i przedstawić dokumenty wskazujące jej źródło pochodzenia.

Choć limity są dość wysokie, z uwagi na bezpieczeństwo lepiej rozłożyć większą ilość gotówki, np. 5000-7000 USD na bagaż główny i podręczny. Pozwoli to zminimalizować ryzyko ewentualnej kradzieży całości pieniędzy.

Płatności kartą i gotówką na Filipinach

W większych filipińskich miastach można bez problemu płacić kartami płatniczymi – zarówno w hotelach, restauracjach, jak i w wielu sklepach. Nie ma więc konieczności posiadania ze sobą dużych ilości gotówki. Niemniej warto zadbać o niewielką rezerwę w peso na drobne wydatki czy napiwki.

Poza metropoliami sytuacja z terminalami płatniczymi bywa gorsza. W mniejszych miejscowościach, na wyspach, może się okazać, że nie wszędzie da się zapłacić kartą. Dlatego dobrze mieć przy sobie trochę banknotów w lokalnej walucie.

Wymiana walut online przed wyjazdem na Filipiny

Coraz większą popularność zyskują internetowe kantory wymiany walut. To wygodna opcja, jeśli chcesz wymienić część złotówek lub dolarów na filipińskie peso jeszcze przed wylotem na Filipiny.

Niektóre serwisy, jak np. Cinkciarz.pl umożliwiają online wymianę walut po atrakcyjnych kursach, a następnie dostarczenie zamówionej gotówki w peso na wskazany adres, np. hotelu. Daje to pewność, że po przylocie będziesz mieć już przy sobie lokalną walutę.

Wymiana walut przez internet pozwala też sprawdzić kursy w kilku różnych kantorach i wybrać najkorzystniejszy. To sposób na zaoszczędzenie kilku procent w porównaniu do kantorów stacjonarnych na miejscu.

Podsumowanie

Walutą obowiązującą na Filipinach jest peso, które ma bardzo niską wartość na tle innych walut regionu. Jego kurs waha się w granicach 50-55 PHP za 1 USD. Przy planowaniu podróży na Filipiny koniecznie trzeba więc zrobić dokładne przeliczenia, by zorientować się w realnych kosztach na miejscu.

Najlepiej wymienić część pieniędzy na filipińską walutę już przed wylotem w internetowym kantorze. Pozwoli to mieć od razu po przylocie lokalne peso. Resztę złotówek lub dolarów najkorzystniej wymienić na lotnisku w Manili.

W większych miastach bez problemu można płacić kartami. Jednak warto mieć też trochę gotówki w peso na mniejsze wydatki. Limity wwozu do kraju są wysokie, ale lepiej rozłożyć większą gotówkę na bagaże.

Filipiny to przyjazny dla turystów kierunek jeśli chodzi o kwestie walutowe. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa nie powinno być problemów z wymianą pieniędzy i dokonywaniem opłat w trakcie pobytu na Filipinach.

5 Podobnych Artykułów

 1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
 2. Oszałamiająca kradzież bitcoinów - nie uwierzysz, ile skradziono!
 3. Hakerzy z Rosji chcą milionów USD okupu w bitcoinie od firmy
 4. Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy
 5. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski

Witajcie, entuzjaści kryptowalut i finansów! Jestem Krzysztof i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem będziemy zgłębiać tajniki świata kryptowalut oraz dowiadywać się więcej o finansach. Od momentu, gdy po raz pierwszy usłyszałem o kryptowalutach, fascynuje mnie potencjał i zmiany, jakie wprowadzają w naszym społeczeństwie. Na mojej stronie znajdziecie artykuły na temat różnych aspektów kryptowalut, od analizy rynku po praktyczne wskazówki dotyczące inwestycji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły