Wojna światowa 3. Kiedy będzie 3 wojna światowa? O tym czy do niej dojdzie i co oznacza dla Polski

Wojna światowa 3. Kiedy będzie 3 wojna światowa? O tym czy do niej dojdzie i co oznacza dla Polski
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski02.11.2023 | 9 min.

3 wojna światowa kiedy? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, obserwując narastające napięcia geopolityczne na świecie. Choć trzecia wojna światowa wydaje się mało prawdopodobna, to jednak nie można jej całkowicie wykluczyć. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy grozi nam kolejny globalny konflikt zbrojny i jakie mogłyby być jego konsekwencje dla Polski.

Kluczowe wnioski:
 • Eksperci nie są zgodni co do ryzyka wybuchu 3 wojny światowej - jedni uważają to za mało prawdopodobne, inni ostrzegają przed realnym zagrożeniem.
 • Główne ogniska napięć geopolitycznych znajdują się obecnie w Azji (Chiny, Korea Północna) oraz Europie Wschodniej (Rosja, Ukraina).
 • Polska ze względu na położenie geograficzne oraz członkostwo w NATO byłaby potencjalnie wciągnięta w konflikt zbrojny na dużą skalę.
 • Kolejna wojna światowa miałaby katastrofalne skutki dla ludzkości, dlatego należy dążyć za wszelką cenę do jej uniknięcia.
 • Warto jednak w pewnym stopniu przygotować się na ewentualność wojny, np. posiadając zapas żywności i wody.

Kiedy ma nastąpić 3 wojna światowa?

Pytanie o to, kiedy może wybuchnąć 3 wojna światowa, nurtuje od lat wielu ekspertów i analityków stosunków międzynarodowych. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy to od wielu zmiennych geopolitycznych i trudnych do przewidzenia decyzji politycznych. Niemniej jednak można wskazać pewne prawdopodobne scenariusze.

Część obserwatorów uważa, że 3 wojna światowa jest mało realna w najbliższej przyszłości, ponieważ żadne mocarstwo nie jest bezpośrednio zainteresowane otwartym konfliktem zbrojnym na wielką skalę. Inni z kolei wskazują na narastające napięcia np. na linii USA-Chiny czy Rosja-NATO, które mogą doprowadzić do niechcianej eskalacji. Trzecia grupa ekspertów uważa, że wojna jest nieunikniona, ale raczej nastąpi po 2030 roku, gdy Chiny dogonią potencjał militarny Stanów Zjednoczonych.

Nie brakuje też bardziej pesymistycznych prognoz, według których do III wojny światowej może dojść już w ciągu najbliższych kilku lat, jeśli któraś ze stron źle odczyta intencje przeciwnika i zdecyduje się na atak prewencyjny. Dotyczy to zwłaszcza relacji USA-ChRL w kontekście Tajwanu oraz Rosji z państwami NATO po inwazji na Ukrainę.

Perspektywa eskalacji konfliktu Rosja-Ukraina

Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wybuchu wojny światowej wydaje się dalsza eskalacja trwającego już konfliktu Rosji z Ukrainą i Zachodem. Im dłużej trwa wojna na Ukrainie i im większe ponosi Rosja straty, tym większe ryzyko, że reżim Putina zdecyduje się na rozszerzenie działań zbrojnych lub użycie taktycznej broni jądrowej przeciw Kijowowi.

Gdyby doszło do bezpośredniego starcia Rosji z siłami NATO na Ukrainie lub ataku nuklearnego, mogłoby to uruchomić lawinę nieodwracalnych wydarzeń prowadzących do III wojny światowej. Wojna Rosja-NATO oznaczałaby zaangażowanie dwóch największych potęg nuklearnych świata i zapewne szybką eskalację konfliktu na inne regiony globu.

Czy będzie 3 wojna światowa w Europie?

Europa, a zwłaszcza Europa Wschodnia, jest obecnie jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc wybuchu 3 wojny światowej. Oprócz wspomnianego scenariusza eskalacji wojny Rosja-Ukraina, zagrożeniem dla pokoju są także nierozwiązane konflikty zamrożone, jak np. w Naddniestrzu czy Górskim Karabachu.

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej obawiają się również o swoje bezpieczeństwo w obliczu rosnącej asertywności Rosji. Kraje bałtyckie są szczególnie narażone z racji swojego położenia geograficznego oraz mniejszości rosyjskich na swoim terytorium. Ewentualny atak na którekolwiek z nich uruchomiłby artykuł 5 NATO o kolektywnej obronie.

Z drugiej strony, wojna Rosji z NATO oznaczałaby wejście do akcji USA, które zapewne odpowiedziałyby zmasowanymi uderzeniami nie tylko na cele militarne na terenie FR, ale także strategiczne ataki na rosyjskie terytorium. Oznaczałoby to szybką eskalację do poziomu globalnego starcia USA-Rosja, a więc de facto 3 wojny światowej.

Czytaj więcej: Jak bezpiecznie przechowywać Ethereum? Przewodnik dla początkujących

Jakie państwa mogą wziąć udział w 3 wojnie światowej?

Eksperci wskazują, że w przypadku wybuchu III wojny światowej, prawdopodobnie zostałyby w nią zaangażowane dwie główne koalicje państw:

 • Po stronie NATO: USA i ich sojusznicy z Europy Zachodniej, Kanady, a także Polska i kraje bałtyckie.
 • Po stronie Rosji: Chiny, być może Korea Północna, Białoruś, a niewykluczone że także inne kraje poradzieckie jak Kazachstan czy Armenia.

Nie jest wykluczone też wciągnięcie w konflikt kolejnych mocarstw jak Indie, Pakistan, Iran czy Brazylia, choć zapewne nie od razu, a w miarę eskalacji działań wojennych. Ostatecznie jednak III wojna światowa najprawdopodobniej sprowadziłaby się do bezpośredniej konfrontacji USA-Rosja-Chiny przy udziale ich sojuszników.

Strona NATO Strona Rosji
USA Rosja
Wielka Brytania Chiny
Francja Korea Północna
Niemcy Białoruś
Włochy Kazachstan
Polska Armenia

Jakie będą skutki 3 wojny światowej dla Polski?

Wojna światowa 3. Kiedy będzie 3 wojna światowa? O tym czy do niej dojdzie i co oznacza dla Polski

Jako członek NATO i kraj graniczący z Rosją, Polska znalazłaby się na pierwszej linii frontu w razie wybuchu III wojny światowej w Europie Wschodniej. Można przypuszczać, że nasz kraj stałby się jednym z głównych pól bitwy między siłami NATO a armią rosyjską.

W najgorszym scenariuszu 3 wojna światowa oznaczałaby dla Polski ogromne straty ludzkie, zniszczenia infrastruktury na niespotykaną dotąd skalę oraz stratę niepodległości na rzecz Rosji. Nawet jeśli wojskom polskim i sojuszniczym udałoby się odeprzeć atak Rosjan, i tak nasz kraj poniósłby ogromne konsekwencje wojny toczonej na własnym terytorium.

Miejmy nadzieję, że mimo narastających napięć geopolitycznych, światowi przywódcy wykażą się rozsądkiem i nie doprowadzą do wybuchu kolejnego globalnego konfliktu. Wojna nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem problemów i zawsze przynosi ludzkości więcej szkód niż pożytku.

Czy wojna światowa jest nieunikniona?

Czy III wojna światowa jest nieunikniona, czy można jej zapobiec dzięki dyplomacji? Zdania ekspertów są podzielone.

Zwolennicy nieuchronności wojny wskazują na historyczne prawidłowości, zgodnie z którymi co jakiś czas dochodzi do globalnych konfliktów zbrojnych. Podkreślają też, że mocarstwa kierują się przede wszystkim własnym interesem, który często prowadzi do konfrontacji z innymi krajami. Zwolennicy tej pesymistycznej wizji uważają, że wojnę da się co najwyżej odłożyć w czasie, ale nie całkowicie jej uniknąć.

Z drugiej strony zwolennicy pokoju i dyplomacji przekonują, że wojna III wojny światowej nie jest przesądzona. Podkreślają, że od zakończenia II wojny światowej nie doszło do bezpośredniego starcia supermocarstw, mimo że były ku temu okazje (kryzys kubański, zimna wojna). Ich zdaniem rozsądni przywódcy powinni wyciągnąć lekcję z tragicznych doświadczeń przeszłości i za wszelką cenę dążyć do pokojowego rozwiązywania sporów.

Prawdopodobnie prawda leży pośrodku. Z jednej strony trzecia wojna światowa nie jest nieunikniona i można jej zapobiec przez mądrą dyplomację. Z drugiej strony historyczne trendy i egoizm państw zwiększają ryzyko takiego scenariusza. Wiele będzie zależeć od decyzji, jakie podejmą przywódcy USA, Rosji i Chin w nadchodzących latach.

Jak przygotować się na 3 wojnę światową w Polsce?

Choć wybuch III wojny światowej nie jest przesądzony, warto w pewnym stopniu przygotować się na taką ewentualność. Oto kilka porad, jak można się zabezpieczyć na wypadek wojny w Polsce:

 • Zgromadź podstawowe zapasy żywności i wody na minimum 2 tygodnie - konserwy, makarony, ryż itp.
 • Przygotuj apteczkę i zapasy najpotrzebniejszych leków.
 • Zadbaj o alternatywne źródła energii i łączności na wypadek braku prądu i internetu.
 • Miej gotowy plan ewakuacji z dużych miast, które mogą stać się celami ataków.
 • Bądź na bieżąco ze światową sytuacją polityczną, by nie dać się zaskoczyć nagłym wybuchem wojny.

Oczywiście te przygotowania nie gwarantują bezpieczeństwa w razie apokaliptycznego scenariusza III wojny światowej. Dają jednak pewne poczucie kontroli nad sytuacją i zwiększają szanse na przetrwanie pierwszego, najbardziej chaotycznego okresu konfliktu zbrojnego dużej skali.

Podsumowanie

Kwestia tego, czy dojdzie do wybuchu 3 wojny światowej, nurtuje wielu ludzi. Z jednej strony obecna sytuacja geopolityczna z pewnością nie napawa optymizmem. Rosja wraz z sojusznikami zdaje się coraz bardziej asertywna, podobnie jak Chiny dążące do dominacji w Azji. Z drugiej jednak wojna światowa, choć możliwa, wcale nie jest przesądzona. Wciąż istnieje szansa, że mądra dyplomacja i chłodna kalkulacja przywódców powstrzyma eskalację napięć.

Przyszłość pokaże, czy uda się uniknąć III wojny światowej, czy też ludzkość popełni kolejny tragiczny błąd. Na razie pozostaje czujność i nadzieja, że zwycięży rozsądek nad egoizmem państw. Polska ze względu na swoje położenie geograficzne jest szczególnie narażona na negatywne konsekwencje ewentualnego globalnego konfliktu zbrojnego. Dlatego powinniśmy z zainteresowaniem przyglądać się rozwojowi wydarzeń na świecie i mieć nadzieję, że wizja 3 wojny światowej pozostanie tylko czarnym scenariuszem, który nigdy się nie ziści.

Nie należy popadać w paniczną histerię, ale też nie lekceważyć zagrożeń płynących z możliwej wojny światowej. Roztropnie jest przygotować się na różne scenariusze, choćby po to, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją. Nawet jeśli do III wojny światowej ostatecznie nie dojdzie, z pewnością nie zaszkodzi mieć pod ręką zapas wody, żywności i leków na czarną godzinę.

Podsumowując, kwestia 3 wojny światowej wciąż pozostaje otwarta i zależy od wielu czynników. Zarówno optymiści, jak i pesymiści mają argumenty za swoimi prognozami. Pozostaje mieć nadzieję, że ludzkość wyciągnęła lekcje z tragicznej przeszłości i nie dopuści do powtórki z historii. Czas pokaże, kto miał rację, prognozując przyszłość świata.

5 Podobnych Artykułów

 1. Kryptowalutowe portfele online - najlepsze opcje w 2022
 2. Oszałamiająca kradzież bitcoinów - nie uwierzysz, ile skradziono!
 3. Hakerzy z Rosji chcą milionów USD okupu w bitcoinie od firmy
 4. Przegląd kryptowalut i blockchain: najnowsze wiadomości i analizy
 5. Policjant ukradł 81 BTC, które należały do przestępców: Szokujący przypadek kradzieży kryptowaluty
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Krzysztof Sokołowski
Krzysztof Sokołowski

Witajcie, entuzjaści kryptowalut i finansów! Jestem Krzysztof i serdecznie witam Was na blogu, gdzie razem będziemy zgłębiać tajniki świata kryptowalut oraz dowiadywać się więcej o finansach. Od momentu, gdy po raz pierwszy usłyszałem o kryptowalutach, fascynuje mnie potencjał i zmiany, jakie wprowadzają w naszym społeczeństwie. Na mojej stronie znajdziecie artykuły na temat różnych aspektów kryptowalut, od analizy rynku po praktyczne wskazówki dotyczące inwestycji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły