USA naciska na Rosję w sprawie kryptowalut. Ryzyko, że Putin uniknie sankcji nałożonych przez zachodnie narody używające cyfrowych walut, staje się coraz bardziej realne. Niektórzy senatorzy pytają, w jaki sposób Departament Skarbu planuje zapobiec ominięciu sankcji przez Rosję.

USA naciska na Rosję

W środowym liście do sekretarz skarbu Janet Yellen swoje obawy wyrazili czterej senatorowie amerykańscy pod przewodnictwem Elizabeth Warren. Ich wątpliwości dotyczyły możliwości, że niektóre kryptowalutowe firmy egzekwują sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę. W ten sposób podważają one skuteczność amerykańskiego reżimu sankcji .

Doniesienia o omijaniu przez Rosję sankcji są niepokojące. Ma tu znaczenie również fakt że większość graczy w branży kryptowalut nie chce karać obywateli Rosji. Według niektórych zwolenników cyfrowych aktywów byłoby to sprzeczne z celem decentralizacji.

Reklama

Ustawodawcy argumentowali dalej, że Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Skarbu Państwa nie jest odpowiedni do egzekwowania sankcji. Brano pod uwagę fakt, że że charakter kryptowalut wymaga samoujawnienia, które może zająć miesiące lub lata.

Ameryka monitoruje Rosję

Senatorowie zadali również pięć pytań, oczekując odpowiedzi przed 23 marca 2022 r. Między innymi starali się dowiedzieć, w jaki sposób OFAC stara się współpracować ze społecznością międzynarodową. I czy te działania gwarantują, że Rosja nie uchyli się od sankcji za pomocą kryptowalut. Chcieli również wiedzieć, czy OFAC potrzebuje więcej władzy prawnej lub dodatkowych funduszy, aby zapewnić, że właściciele kryptowalut nie będą w stanie pomóc Rosji lub innym złośliwym podmiotom uniknąć sankcji USA i innych krajów Unii Europejskiej oraz NATO.

W środowym wywiadzie dla Bloomberga Changpeng „CZ” Zhao z Binance powiedział, że chociaż Binance przestrzega zasad, ograniczając osoby objęte sankcjami, rozszerzenie takich ograniczeń na innych Rosjan byłoby dla nich „nieetyczne”. Dodał też, że branża kryptowalut opiera się o te same zasady co sektor bankowy. 

Podobne opinie napłynęły od innych graczy branżowych, takich jak Jessee Powell, dyrektor generalny Krakena, który sprzeciwia się prośbie wicepremiera Ukrainy o zablokowanie adresów rosyjskich użytkowników.

Oceń post

Leave a comment