Ostatnie raporty ujawniają, że rząd USA blokuje Rosji Kryptowaluty. Biały Dom prowadzi obecnie rozmowy z niektórymi z największych amerykańskich firm kryptowalutowych. Ich tematem są sposoby ograniczenia dostępu Rosji do usług z cyfrowego rynku. Posunięcie to jest kolejnym krokiem, jakie USA podjęło w celu powstrzymania rosyjskiej agresji.

USA blokuje Rosji kryptowaluty?

Crypto.com, Binance, Kraken i Bittrex to jedni z największych dostawców usług wymiany kryptowalut w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie mają silne powiązania regulacyjne z rynkiem amerykańskim. Te giełdy i inni dostawcy usług są przedmiotem zainteresowania rządu Stanów Zjednoczonych. Kluczowe jest powstrzymanie nieuzasadnionego wykorzystywania zysków przez szalonych rosyjskich użytkowników.

W zeszłym tygodniu eksperci od polityki zagranicznej ostrzegli, że rząd rosyjski spodziewał się lawiny sankcji Bidena. Według nich Kreml będzie starał się je ominąć, wykorzystując możliwości kryptowalut. Konflikt wkracza w kolejny etap rozwoju, a rezultatem spotkania delegatów na Białorusi nie jest zawieszenie broni. Rosja nadal ponosi ciężar międzynarodowych sankcji wymierzonych w jej usługi finansowe i dostęp do inwestycji zagranicznych.

W tej chwili odczuwa to wiele czołowych rosyjskich firm energetycznych i finansowych. Odcięto je od globalnych terminów z listą aktywów rzekomo powiązanych z Władimirem Putinem, które miały zostać przejęte. Najwyższe kraje UE już przedstawiły wniosek o wykluczenie całego rosyjskiego systemu bankowego z sieci Towarzystwa na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT). Utrudoniło to Rosjanom dostęp do funduszy potrzebnych na prowadzenie wojny.

Aplikacje finansowe przeciwko Rosji

Inne cyfrowe usługi finansowe, takie jak Apple Pay, Google Pay, wykazały solidarność z Ukrainą. Tymczasowe odłączenie tych usług sprawiło, że setki Rosjan utknęło w punktach płatniczych i nie było w stanie dokonywać zakupów. Nawet kraje neutralne dla konfliktów, takie jak Szwajcaria, zadeklarowały poparcie dla Ukrainy i obiecały wprowadzenie sankcji przeciwko Rosji.

Reklama

Chociaż może nie być jasne, czy Stany Zjednoczone działają na żądanie Ukrainy, która wcześniej wzywała świat do ograniczenia dostępu Rosji do usług kryptowalutowych, ich decyzja korzystna w każdym aspekcie. Kilka tygodni temu rząd Kremla miał problemy z zalegalizowaniem walut cyfrowych, zanim w pierwszym tygodniu lutego zgodził się na ich warunkowe zatwierdzenie – można by rzec, w ostatniej chwili.

Oceń post

Leave a comment