Unia Europejska ostrzega inwestorów, którzy zajmują się tradingiem na rynku kryptowalut. Europejskie Urzędy Nadzoru uważają, że narażają się oni na stratę wszystkich swoich pieniędzy.

Unia Europejska ostrzega inwestorów: możecie stracić

W skład Europejskich Urzędów Nadzoru (ESA) wchodzą Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), Europejski Organ Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) oraz Europejski Organ Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA).W swoim ostatnim komunikacie prasowym ostrzegły one użytkowników przed nowymi zagrożeniami. Urzędy przypomniały też, że cyfrowe aktywa wiążą się z dużym ryzykiem. 

Regulatorzy wyjaśnili, że dają to ostrzeżenie w świetle wzrostu aktywności i zainteresowania w regionie związanych z kryptowalutami. ESA wyraziły również zaniepokojenie tym, co nazwali „agresywną promocją” kryptowalut.

Regulatorzy wyjaśnili, że większość kryptoaktywów nie może spełniać funkcji inwestycji czy systemu płatności. Dodano też, że inwestorzy kryptowalut muszą zmierzyć się z bardzo realną możliwością utraty wszystkich zainwestowanych pieniędzy, jeśli kupią te aktywa. Organy stwierdziły również, że użytkownicy powinni uważać na „wprowadzające w błąd reklamy”. Jak podkreślono, powielają je często nawet popularni influencerzy. 

UE przestrzega przed oszustami

Regulatorzy przestrzeli również użytkownikom kryptowalut w kwestii stosunku do reklam. Doradzono, by traderzy uważali w szczególności na szybkie lub wysokie zwroty, zwłaszcza te, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. W komunikacie stwierdzono, że przestrogi te są oparte na „ostrzeżeniu wspólnym ESA wydanym w lutym 2018 r. i oświadczeniu z marca 2021 r.”.

Reklama

W ostrzeżeniu ESA przypomniała użytkownikom kryptowalut, że obecnie nie istnieją dla nich żadne zabezpieczenia. Wszystko ze względu na fakt, że zasoby cyfrowe nie podlegają jeszcze regulacji w regionie. Europejskie Urzędy Nadzoru poinformowały, że ramy regulacyjne zaproponowane przez Komisję Europejską wciąż podlegają niezbędnym procesom legislacyjnym. Oznacza to, że jako takie nie są one prawem i nie oferują jeszcze żadnych zabezpieczeń. Proponowane europejskie ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut MiCA przeszły w poniedziałek proces głosowania.

Czy nowe przepisy na terenie Unii Europejskiej zwiększą bezpieczeństwo użytkowników kryptowalut?

 

Oceń post

Leave a comment