Ukraina zaprasza kryptowalutowe giełdy do siebie. Kraj ten niedawno zaktualizował przepisy, które dotyczą cyfrowego rynku. W ten sposób rząd chce przyciągnąć do siebie zagranicznych inwestorów i giełdy. Ukraiński parlament uchwalił ustawę, które nadadzą kryptoaktywom odpowiednich regulacji. To jednak nie wszystko: nowe prawo ma również znacznie ułatwić korzystanie z cyfrowych aktywów.

Ukraina zaprasza kryptowalutowe giełdy

W środę 8 września rząd Ukrainy uchwalił projekt nowej ustawy O wirtualnych aktywach. Jej zapisy nie różnią się od międzynarodowych standardów państw, które otwierają się na kryptowaluty. Ponadto nad całym projektem czuwa FATF – Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy.

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej naszego sąsiada będzie musiało teraz wprowadzić nowe zasady w życie. Zmieniają się między innymi przepisy, które dotyczą internetowych aktywów. Przedstawicielka ministerstwa, Anastasia Bratok, przekazała kilka informacji lokalnym mediom. Podkreśliła, że od teraz firmy będą miały możliwość otwierania kryptowalutowych rynków na Ukrainie. Banki z kolei otrzymają pozwolenie na otwieranie takim firmom kont.

Obywatele Ukrainy będą też mogli składać zeznania podatkowe ze środków, które mają w formie cyfrowej. Od teraz będą oni otoczeni ochroną sądu.

Zauważono także, że dzięki nowemu ustawodawstwu skarb państwa otrzyma środki od firm, które zdecydują się inwestować na Ukrainie. Przed tymi stawia się jednak pewne wymagania. Przede wszystkim nie mogą się za nimi ciągnąć żadne skandale, ani oskarżenia o nieuczciwość. Przedsiębiorcy będą też musieli przedstawić odpowiednie dane na temat firmy oraz aktywnie przeciwdziałać praniu pieniędzy w obrębie swoich platform.

Ukraina gotowa na inwestorów

Ołeksander Borniakow, ukraiński minister do spraw cyfrowej transformacji nie ukrywa, że celem państwa jest wzbudzenie zainteresowania giełdowych inwestorów. Uważa on, że nowe przepisy pozwolą kryptowalutom na Ukrainie dynamicznie się rozwijać. Banki zaoferują giełdom swoje usługi, rozszerzone o nowopowstałe możliwości. Borniakow uważa, że przyniesie to korzyści i społeczeństwu i państwu.

W sierpniu wicepremier Ukrainy Michaił Fiodorow powiedział, że Ministerstwo Transformacji Cyfrowej prowadzi badania nad ukraińskim CBDC. Miałoby ono służyć jako alternatywna waluta do wypłacania pieniędzy pracownikom. Wołodymir Zełenskij – prezydent Ukrainy w lipcu podpisał ustawę, która umożliwiłaby to bankowi centralnemu. 

5/5 - (1 vote)

Leave a comment