Tajlandia zakazuje płacenia kryptowalutami? Tamtejsza Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała w środę, że zabrania używania cyfrowych aktywów jako metody płatności. Instytucja powołuje się na potrzebę ochrony swojej gospodarki i stabilności systemu finansowego jako jedną z przyczyn zakazu.

Tajlandia zakazuje płacenia kryptowalutami

Według środowego oświadczenia, od 1 kwietnia 2022 r. używanie kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum do płacenia za towary i usługi nie będzie już legalne. Wszystko ze względu na ich wysoką zmienność i wygórowane opłaty transakcyjne.

Posunięcie to jest zgodne z wcześniejszymi dyskusjami między tajską SEC a Bankiem Tajlandii (BoT). Para oceniła korzyści i ryzyko związane z kryptowalutami i doszła do wniosku, że sektor potrzebuje pewnych regulacji.

Giełdy kryptowalutowe i inni operatorzy biznesowi związani z kryptowalutami muszą wstrzymać wszystkie reklamy zachęcające do tego typu płatności do końca kwietnia. Zobowiązani są również ostrzegać klientów przed używaniem do tego kryptowalut.

SEC wyjaśniła w oświadczeniu, że zakaz płatności kryptowalutowych jest konieczny, ponieważ stanowią one zagrożenie dla gospodarki i stabilności finansowej kraju. Używanie waluty innej niż baht tajlandzki podważa politykę transmisji monetarnej. Co więcej, wycena towarów w kryptowalutach utrudni BoT wkroczenie i zapewnienie pomocy finansowej w przypadku kryzysu płynności w kraju.

Reklama

Istnieją również obawy dotyczące wykorzystywania zasobów cyfrowych do prania pieniędzy lub jako narzędzia finansowania terroryzmu.

Co z inwestorami?

Dzisiejsze ogłoszenie jest szczególnie dużym ciosem dla inwestorów kryptowalutowych w Tajlandii. Tajlandia jest obecnie jednym z przewodnich krajów na świecie, które w ostatnich latach przyjęły kryptowaluty. Raport z 4 marca zauważa, że ​​Tajlandia zajmuje siódme miejsce na świecie pod względem wartości otrzymanej w sieci.

Niemniej jednak ostatnia decyzja SEC ma dobrą stronę. Podczas gdy tajlandzkie organy regulacyjne ograniczają kryptowaluty, SEC utrzymywała, że ​​zarówno ona, jak i bank centralny widzą korzyści płynące z różnych technologii stojących za aktywami cyfrowymi, takimi jak blockchain, oraz podkreślają i wspierają wykorzystanie technologii do dalszych innowacji.

Co najważniejsze, zakaz dotyczy tylko kryptowalutowych płatności. Oznacza to, że użytkownicy mogą nadal dowolnie przechowywać i handlować zasobami cyfrowymi. Tajlandia ostatnio złagodziła przepisy podatkowe dotyczące handlu kryptowalutami do 2023 r., dążąc do rozwoju znacznego branży.

Oceń post

Leave a comment