Dzisiejszego ranka byliśmy świadkami znacznego obniżenia ceny złota. Znany kruszec przekroczył psychologiczną barierę 1700 dolarów za uncję. Spadek ceny złota, a Bitcoin – jaki to może mieć wpływ na wartość największej kryptowaluty? Eksperci analizują obecną sytuację i zastanawiają się, czy trend spadkowy dla metalu utrzyma się.

Złoto straciło na wartości

Choć spadek poniżej 1700 USD był zaledwie chwilowy, nie da się nie zauważyć, że złoto traci na wartości. W ciągu niecałych dwóch miesięcy jego wartość obniżyła się o ok. 4%. W maju tego roku cena rynkowa uncji złota oscylowała powyżej poziomu 1900 dolarów. W styczniu z kolei była ona o ok. 8% wyższa, niż obecnie.

Peter Brandt, inwestor z rynku kruszcu uważa, że za aktualne spadki można winić przede wszystkim manipulacje rynkiem. Jego zdaniem dopuszcza się ich jedna z instytucji finansowych: dom maklerski lub bank. Brandt zwrócił też uwagę na fakt, że wskaźniki Chicago Mercantile Exchange wynoszą obecnie ok. 15:1. Oznacza to, że na rynku złota panuje obecnie trend handlu dużą dźwignią.

Podobnego zdania są eksperci z londyńskiego City Index – oni również w przyczynach spadków dopatrują się manipulacji. Konkretnie zaś chodzi im o sprzedaż opartą o stop-loss, mimo warunków rynkowych, które temu nie sprzyjają.

Powody spadków ceny złota

Choć rynkowe manipulacje mogą być jednym z powodów dzisiejszego krachu złota, z pewnością nie są to jedyne przyczyny problemu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niedawno miał miejsce dość znaczny spadek bezrobocia: z 5,9% do ok. 5,4%. Na takie wyniki Stany Zjednoczone mogły liczyć pierwszy raz od marca 2020 roku, czyli początku pandemii.

Efektem ograniczania skutków kryzysu jest lepsza sytuacja na rynku pracy, co też przekłada się na wartość USD. Natomiast historia pokazuje, że wzrost dolara niemal zawsze powoduje spadki złota. Skąd się to bierze? Wartość metalu szlachetnego rośnie w sytuacjach kryzysowych, gdy sytuacja gospodarcza jest niepewna. Obecnie na rynku panuje odwrotny trend, a inwestorzy najwyraźniej twierdzą, że wszystko zmierza ku lepszemu.

Spadek ceny złota, a Bitcoin

Jak to wszystko ma się do Bitcoina? Obecnie pojedyncza jednostka BTC to równowartość 25 uncji kruszcu. Rekordem dla kryptowaluty była równowartość ok. 35 uncji złota, co oznacza ogólny spadek o ok. 28%. Sytuacja sieci BTC nadal jest jednak bardzo dobra. Na dzień dzisiejszy jego wartość oscyluje w okolicach 43 tysięcy dolarów, co daje nam o 8% więcej, niż jeszcze tydzień temu.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment