Salwador planuje Bitcoinowe Miasto, czyli tzw. Bitcoin City. Projekt zakłada wybudowanie zupełnie nowego obszaru mieszkalnego, wyłącznie za zyski uzyskane z operowania największą kryptowalutą. Przypomnijmy, że to ten kraj jako pierwszy uczynił cyfrową walutę pełnoprawnym środkiem płatniczym.

Salwador planuje Bitconowe Miasto

Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, chce wybudować nowe miasto w regionie La Union, na wschodzie. Cała energia, która pozwoliłaby je zasilać, ma pochodzić z wulkanu. Projekt jest nie tylko ekologiczny, ale ma być niemal wolny od podatków – wyjątkiem będzie jedynie VAT. Głowa państwa gorąco zachęca inwestorów do zaangażowania się w inicjatywę.

50% dochodów państwa z podatków VAT wykorzystanoby do opłacenia specjalnie stworzonych w tym celu obligacji. Reszta przeznaczona zostanie na wywóz śmieci i inne niezbędne w każdym mieście usługi. Koszt infrastruktury projektu ma wynosić ok 300 000 BTC.

Bitcoin City ma posiadać własne lotnisko, a także obszary gospodarcze i – oczywiście – mieszkalne. W jego centrum ma znaleźć się plac, który kształtem będzie przypominał Bitcoina.

Pierwsze obligacje mają powstać już za dwa miesiące.

Salwador chce być centrum świata cyfrowych walut

Dostawą energii zajmie się firma Blockstream. Jej dyrektor do spraw strategii, Samson Mow, potwierdził te informacje i dodał, że pierwsza tzw. wulkaniczna emisja na okres 10 lat ma osiągnąć wartość miliarda USD. Każdy inwestor będzie mógł nabyć kupon 6,5% za Bitcoiny. W ten sposób Salwador ma stać się centralnym państwowym podmiotem w branży cyfrowych walut.

Za połowę kwoty kraj zakupi kolejne BTC, które po kilku latach zaczną być sprzedawane. Salwador zamierza wprowadzić wyjątkową ustawę, która będzie dotyczyła papierów wartościowych. To m.in. właśnie dzięki niej koordynacja takiego projektu będzie w ogóle możliwa. Pierwsza z licencji ma trafić do giełdy Bitfinex.

Salwador planuje długoterminową inwestycję – zbieranie Bitcoinów w formie obligacji, a następnie wycofanie ich z rynku na kilka lat. Na dłuższą metę może przynieść to państwu duże zyski.

Czy projekt Bukele sprawi, że rynek kryptowalut zadrży w posadach? To się dopiero okaże.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment