W poniedziałek 30 sierpnia kurs Solany osiągnął swój nowy rekord – 101.58 dolarów. To podwyżka aż o 9,35% w ciągu zaledwie jednej doby. Jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn takiego stanu rzeczy fakt, że powstaje nowy projekt Solany. Funkcja ma się pojawić już dziś – 31 sierpnia.

Powstaje nowy projekt Solany

Kilka dni temu blockchain Solana rozpalił ciekawość swoich fanów na Twitterze. I to dosłownie rozpalił, bo nagranie, które wrzucono przedstawiało zapalniczkę z fioletowym płomieniem. Z filmu nie można było wywnioskować zbyt wiele, poza wyrazem ignitation, który – po angielsku – oznacza zapłon.

Sama Solana to publiczna sieć blockchain, która działa na systemie SOL. Skupia się ona na dwóch najważniejszych dla niej funkcjach: opłatach transakcyjnych i stakowaniu. Solanę zaprojektowano tak, by regularnie spalała część z nich. W ten sposób podaż samoistnie się ogranicza, czyniąc emisję 500 milionów SOL bezpieczną. Ponadto sieć Solana pozwala kreować tokeny oparte o specjalny protokół dezinflacyjny, który zapewnia okresowy spadek emisji. Solana uważa, że owa podaż zachowa stabilność na wyraźnie określonej stopie.

Czym zatem jest Ignition? Czy – jak nazwa sugeruje – kluczowym aspektem tej funkcji również będzie spalanie tokenów? Choć wydawałoby się to logiczne, należy zwrócić uwagę na fakt, że nowemu projektowi poświęcono całą platformową podstronę. To działanie bezprecedensowe, w przypadku poprzednich funkcji nigdy nie działało na taką skalę. Ponadto zwiastun na owej podstronie podaje datę od 31 sierpnia do 8 października, okraszoną napisem „The sky is the limit. What you launch”.

Wymowne reakcje inwestorów

Tak gwałtowny skok kursu waluty SOL nie wziął się znikąd. Jest to po części wynik zainteresowania inwestorów. W piątek 27 sierpnia, gdy ogłoszono funkcję Ignition, kurs Solany do amerykańskiego dolara wzrósł o 17,62 procent. Dzień później jej wartość podskoczyła o kolejne 9,2%. W niedzielę 29 sierpnia – na chwilę przed osiągnięciem bariery 100 dolarów – kurs wyhamował, a potem obniżył się o półtora procenta.

Ignition nie jest jedynym powodem, dla którego cena SOL wzrosła. 20 lipca 2021 roku miała bowiem miejsce głośna korekta BTC poniżej 30 000 dolarów. To oraz wiele pozytywnych sygnałów sprawiło, że wartość Solany zaczęła wzrastać. Powodem była między innymi decyzja o stworzeniu unikalnego funduszu dla instytucji. Podjęło ją Osprey Fund, które zarządza cyfrowymi walutami firmy.

5/5 - (2 votes)

Leave a comment