Szykują się nowe regulacje dla kryptowalut? Jeszcze nie, ale niektórzy ochoczo się do tego zabierają. Jedną z takich osób jest senator Elizabeth Warren. Jej zdaniem brak jakichkolwiek regulacji na rynku cyfrowych walut na dłuższą metę będzie sprawiał jedynie problemy. Pani senator napisała list do amerykańskiej SEC (Komisja Papierów Wartościowych i Giełd). Prosiła w nim, by poddać giełdy cyfrowe giełdy odpowiednim regulacjom.

Senator Warren planuje nowe regulacje dla kryptowalut?

Warren zwraca uwagę na fakt, że kryptowalutowe giełdy stale rosną, podobnie jak ich wpływ na ogólny rynek. Z tego powodu – jej zdaniem – powinno się wprowadzić podstawowe regulacje, które zapewnią bezpieczeństwo wszystkim inwestorom. Senator powołuje się tutaj na giełdy papierów wartościowych i uważa, że ich cyfrowe odpowiedniki powinno się objąć podobnymi prawami. Polityk zadała również komisji pytanie, które dotyczyło tego, jak wiele informacji na temat kryptowalut posiadają i czy rozumieją ich konieczność.

Elizabeth Warren zwraca także uwagę na to, że do odpowiedniej regulacji rynków cyfrowych walut w Stanach Zjednoczonych może być potrzebna międzynarodowa współpraca. Konkretnie miała na myśli eliminację wszelkich luk i niedociągnięć, które w jej opinii źle wpływają na bezpieczeństwo inwestujących w USA.

W liście nie zabrakło również obaw, które dotyczyły zdecentralizowanych giełd cyfrowych. Przede wszystkim chodziło tu – jak zwykle – o bezpieczeństwo inwestorów.

Elizabeth Warren nie lubi cyfrowych walut

Elizabeth Warren to nie tylko senator, ale również pani prawnik. Jej główną specjalizacją jest prawo upadłościowe. Swoje stanowisko polityczne w stanie Massachusetts piastuje od ośmiu lat. Pojawiły się również plany, by była ona reprezentantem Partii Demokratów na zeszłorocznych wyborach prezydenckich. Ostatecznie jednak przypadło to Joe Bidenowi.

To nie pierwszy raz, gdy Warren ma do czynienia z kryptowalutami. W przeszłości prowadziła ona przesłuchanie właściciela Facebooka, Marka Zuckerberga. Dotyczyło ono kryptowaluty libra, wobec której Warren wykazywała bardzo sceptyczny stosunek.

Podczas jednego ze swoich wywiadów podkreśliła również, że kradzież cyfrowych walut jest stosunkowo prostym przedsięwzięciem. Dlatego też – jej zdaniem – należy uregulować ten rynek prawnie.

Regulacja cyfrowych walut

Jaką decyzję w tej sprawie podejmie amerykańska Komisja Papierów Wartościowych? Wydaje się, że Gary Gensler – który stoi na czele SEC – jest raczej przychylny cyfrowym walutom. Jego prywatne zdanie może tu jednak nie mieć znaczenia, gdy jest zobowiązany działać jako urzędnik. Czy będzie on w stanie obronić swoje poglądy na tle prawnym? to się okaże.

Nie wszyscy amerykańscy politycy są przeciwni kryptowalutom. Zupełnie inne stanowisko mają w tej kwestii pani senator Cynthia Lummis oraz kongresmen Warren Davidson. Otwarcie popierają oni prywatność, jaką dają cyfrowe waluty i przestrzegają rząd Stanów Zjednoczonych w jakąkolwiek ingerencję.

Wspomniany duet chce edukować amerykańskich polityków w kwestii cyfrowych walut. Aktywnie też przedstawia zalety kryptowalutowych rynków na każdym posiedzeniu Kongresu. Jak twierdzi Lummis, Bitcoin jest wspaniałą walutą, która może wejść w kooperację z amerykańskim dolarem.

W jej wizji BTC może być ogólnoświatową walutą, która znacznie ułatwi transakcje i zapewni każdej stronie odpowiednią prywatność. USD w rozumieniu pani senator może zostać ogólnoświatową walutą rezerwową.

Zostaw komentarz

×