Fakt, że Nigeria pracuje nad CBDC nie jest niczym nowym. Przez ostatnie cztery lata trwały szeroko zakrojone badania w tym kierunku. Jednak Centralny Bank Nigerii najwyraźniej zamierza przejść do działania. W październiku tego roku wystartuje program pilotażowy dla cyfrowej waluty CBN.

Nigeria pracuje nad CBDC, gdyż nie chce odstawać

Bank Centralny Nigerii (CBN) prowadził ostatnio pełen informacji webinar. Przedstawiono na nim nowe plany cyfryzacji nigeryjskiego rynku. Głównym punktem programu było ujawnienie daty startu projektu pilotażu tamtejszej narodowej cyfrowej waluty. Ma się on rozpocząć już na początku października tego roku. Potwierdził to dyrektor ds. technologii informatycznych nigeryjskiego banku: Rakiya Mohammed. Wspomniał on również o tym, że CBN prowadzi badania już od czterech lat, a teraz przyszedł czas na działanie.

Projekt będzie funkcjonował na blockchainie Hyberledger Fabric, a ze wstępnych informacji wynika, że będzie nazywał się GIANT. Rakiya Mohammed wspomniał również, że bank centralny Nigerii zamierza przeprowadzić proof of concept jeszcze w tym roku.

Kierownictwo CBN podczas internetowego spotkania wspomniało również, że zdecydowana większość centralnych banków prowadzi badania nad emisją własnego CBDC. W ten sposób Nigeria chce skutecznie walczyć z lokalnymi problemami. Należą do nich między innymi podatki, brak efektywnych płatności, problemy z przekazami pieniędzy oraz potrzeba interwencji w sprawach społecznych. E-naira – bo tak nazywałaby się cyfrowa waluta Nigerii – mogłaby również usprawnić międzynarodowy handel.

Kryptowaluty są w Nigerii popularne

Nigeria może się poszczycić jednym z największych cyfrowych rynków na Czarnym Lądzie. Młodzi Nigeryjczycy aktywnie korzystają z kryptowalut i próbują osiągać zyski z różnego rodzaju cyfrowych przedsięwzięć. Centralny Bank Nigerii zaczął jednak wprowadzać w tej kwestii pewne ograniczenia. Nakazał nawet bankom komercyjnym ograniczenie – a nawet całkowite zaprzestanie – obsługiwania kryptowalutowych klientów. Jakie było tłumaczenie CBN? Wzrost przestępczości, w tym prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Okazało się jednak, że nie była to decyzja trwała. Zaledwie kilka tygodni później CBN wydał komunikat, w którym podał, że nie zamierza zniechęcać nikogo do korzystania z kryptowalut.

Wielu analityków zakładało, że pierwotne działania banku centralnego wpłyną negatywnie na nigeryjski cyfrowy rynek. Czy tak się stało? Bynajmniej. Obywatele Nigerii nadal są żywo zainteresowani kryptowalutami. Ponadto – pomimo ówczesnego zakazu banku centralnego – Nigeria została największym rynkiem p2p dla Paxful. Aż 1,5 miliona użytkowników tej platformy pochodzi właśnie z Nigerii, a ich łączny obrót jest imponujący – około 1,5 miliarda USD.

Zostaw komentarz

×