Niebezpieczne aplikacje BTC zbanowane – to efekt ostatniego przeglądu sklepu Google. Firma usunęła aż osiem aplikacji, które były niebezpieczne dla użytkowników cyfrowych walut. Jeśli masz którąś z nich na telefonie, natychmiast ją odinstaluj!

Niebezpieczne aplikacje BTC zbanowane przez Google

Google dokonało generalnego przeglądu kryptowalutowych aplikacji w swoim sklepie. Zaowocowało to usunięciem kilku programów, które narażały użytkowników na niebezpieczeństwo. Apki działały na zasadzie sprzedaży usług, które rzekomo pozwalałby bardzo szybko zarobić ogromne pieniądze. Ich właściciele kusili użytkowników obietnicą dużych zysków, tylko po to, by wyciągnąć od nich pieniądze. Jedną z możliwości było choćby inwestowanie w usługi w chmurze, co rzekomo miało przynosić ogromne zwroty.

W rzeczywistości jednak w owych aplikacjach nawet nie zaimplementowano oprogramowania, które w jakikolwiek sposób pozwalałoby kopać kryptowaluty w w ten sposób. W rzeczywistości więc użytkownicy płacili za rzekome usługi miningu, które… w ogóle nie istniały. Pozorne ułatwienie kopania cyfrowych aktywów wiązało się z kosztami od 14,99 do nawet 189,99 dolarów.

To jednak nie wszystko – każdy użytkownik którejkolwiek z ośmiu aplikacji zmuszało również swoich użytkowników do oglądania wielu reklam. Miesięczne koszty korzystania z tych programów oszacowano na 115 amerykańskich dolarów. Dodatkowo właściciele apek naciągali ich posiadaczy na dodatkowe inwestycje w zwiększenie mocy wydobycia” kryptoaktywów.

Niebezpieczne aplikacje, które Google usunęło ze sklepu

Aplikacje, które określono jako niebezpieczne, to:

  • BitFunds
  • Bitcoin Miner
  • Bitcoin (BTC) – Pool Mining Cloud Wallet
  • Crypto Holic
  • Daily Bitcoin Rewards – Cloud Based Mining System
  • Bitcoin 2021
  • MineBit Pro
  • Ethereum (ETH) –  Pool Mining Cloud.

 

Czy użytkownicy kryptowalut są już bezpieczni?

Niestety nie są to wszystkie apki, które mogą stwarzać zagrożenie dla użytkowników cyfrowego rynku. Podmiot Trend Micro uważa, że w Internecie nadal można ich znaleźć ponad 120. Wszystkie z nich udają natomiast narzędzia do kopania kryptowalut. Ze statystyk wynika, że tylko w 2020 roku ponad 4500 użytkowników padło ofiarą oszustwa w przynajmniej jednej z nich.

Jeśli posiadasz jedną lub więcej aplikacji z powyższej listy, powinieneś natychmiast usunąć ją ze swojego urządzenia. Nie jest to trudne – wystarczy przejść do ustawień telefonu i znaleźć konkretną apkę w zakładce Aplikacje. Wówczas pojawi się przycisk Odinstaluj, który należy nacisnąć.

Oceń post

Leave a comment