Nadciąga cyfrowy dolar? Po zarządzeniu wykonawczym prezydenta USA, Joe Bidena, amerykańskie CBDC może pojawić się szybciej niż pierwotnie zakładano. 

Nadciąga cyfrowy dolar

W ubiegłą środę administracja Bidena wydała długo oczekiwane rozporządzenie wykonawcze w sprawie kryptowalut. Przedstawiono na nim ogólne stanowisko administracji w kwestii cyfrowego rynku. Prezydent Biden ujawnił również, że Biały Dom przyspieszy prace badawczo-rozwojowe nad stworzeniem CBDC.

Jakie byłyby tego konsekwencje? Nathaniel Whittemore w swoim podcaście „The Breakdown With, NLW” zauważył, że wprowadzenie cyfrowego dolara wpłynęłoby na opodatkowanie, dystrybucję pakietów stymulacyjnych, nadzór finansowy, politykę fiskalną i monetarną oraz geopolityczne walki o władzę.

Whittemore ujawnił też, że dolar cyfrowy nie miałby wartości odpowiadającej niczemu innemu i byłby całkowicie kontrolowany przez Fed, podobnie jak fiat. Jego zdaniem większość debaty wokół cyfrowego dolarabędzie obracać się wokół jeszcze dokładniejszego nadzoru i wglądu Fedu. Chociaż rząd prawdopodobnie będzie argumentował, że pomogłoby to ograniczyć przestępczość finansową, stanie przed pokusą monitorowania transakcji zwykłych obywateli. Sprawia to, że ​​idea CBDC jest niepokojąca dla zwolenników prywatności.

Reklama

Cyfrowy dolar ma wiele potencjalnych korzyści. Zapewnia on łatwiejsze i tańsze transakcje oraz lepsze zastosowanie polityki fiskalnej i monetarnej. Może rozwiązać to problemy nierówności, jednocześnie jednak stwarzając potencjalne ryzyko dla prywatności. 

Cyfrowy dolar a Bitcoin

W lipcu ubiegłego roku prezes Fed Jerome Powell powiedział, że wprowadzenie cyfrowego dolara zmniejszy zapotrzebowanie na kryptowaluty

Jednak Whittemore nie wierzy, że tak jest. Analityk twierdzi, że gdyby Fed naprawdę postrzegał Bitcoin lub inne krypto jako konkurencję, zakazałby kryptowalut wraz z wprowadzeniem CBDC. W jego opinii ​​cyfrowy dolar byłby dobry dla kryptowalut, zwłaszcza Bitcoina. 

Whittemore zauważa, że zalety cyfrowych walut nie ograniczają się do transakcji. Zwiększona kontrola Fed, w przeciwieństwie do niezmiennej natury Bitcoina i innych aktywów, dodatkowo promuje kryptowaluty dla tych, którzy go używają, aby uniknąć arbitralnego charakteru walut fiducjarnych. W związku z tym cyfrowy colar zapewniłby bardziej efektywne wejście i wyjście do przestrzeni kryptowalutowej niż to, co jest obecnie dostępne. 

Oceń post

Leave a comment