Jak wygląda mining w Hiszpanii? Kraj ten stara się wykorzystać trudną sytuację w Kazachstanie na swoją korzyść i przyciągnąć do siebie tamtejszych górników.

Mining w Hiszpanii rozwija się

Maria Munoz, członkini Kongresu w Hiszpanii i partii Ciudadanos, wypowiadała się ostatnio na temat miningu. Oprócz proponowania przepisów przyjaznych dla kryptowalut już w październiku 2021 roku, pani polityk skupia się teraz na stworzeniu z Hiszpanii najlepszego miejsca docelowego dla górników bitcoinów. Państwo liczy na przyciągnięcie części górników z Kazachstanu, przez wzgląd na tamtejszą trudną sytuację. 

Ekonomiści wskazują na skutki globalnego hashrate, który w ciągu zaledwie dwóch dni spadł o ponad 14% po protestach w Kazachstanie.

Munoz pyta o kolejny ruch rządu prezydenta Pedro Sancheza. Interesuje ją przede wszystkim to, czy kraj planuje wykorzystać rzadką okazję do goszczenia uciekających kazachskich górników. Ponadto chce dowiedzieć się, czy lokalny przemysł wydobywczy jest energoosczędny. 

Reklama

Po działaniach Chin, w tym m.in. zakazie kopania kryptowalut w 2020 roku, miał miejsce masowy exodus górników Bitcoin do Kazachstanu. Firmy z tej branży interesowała przede wszystkim obfita i tania energia ze środkowoazjatyckich kopalni węgla.

Co dzieje się w Kazachstanie?

Kazachstan, który zajmuje drugie miejsce pod względem hashrate, był do niedawna jednym z gościnnych miejsc dla górników. Działo się tak, dopóki rząd nie zaczął wyłączać internetu i sieci energetycznych z powodu wzrostu cen paliwa, wywołując ogólnokrajowe protesty.

Według źródeł trwające zamieszki koncentrują się głównie na obszarze miejskim Ałmaty. Oznacza to, że większość górników znajduje się daleko od centrum wydarzeń. Nie pojawiły się informacje o okradaniu górników, ale z powodu przerw w sieci nie mogą oni wykonywać swojej pracy. Jednak 7 stycznia tymczasowo przywrócono połączenie z internetem. Branża spodziewa się również, że w najbliższy poniedziałek kraj może wrócić do normy.

Pomimo twierdzeń, że wydobywanie bitcoinów jest szkodliwe dla środowiska, państwa na całym świecie ogłaszają się jako miejsca przyjazne dla kryptowalut.

Senatorowie amerykańscy starali się przekierować część tego ruchu emigracyjnego do swoich jurysdykcji. Byli to m.in. Cynthia Lummis z Wyoming i Ted Cruz z Teksasu, który wzywali do wydobywania BTC.

Pozostaje pytanie, czy Hiszpania przyciągnie górników z Kazachstanu, których otoczenie staje się coraz bardziej wrogie ich działalności.

Oceń post

Leave a comment