Kryptowaluty

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta jest cyfrową lub wirtualną walutą zaprojektowaną do działania jako środek wymiany. Wykorzystuje kryptografię do zabezpieczania i weryfikacji transakcji, a także do kontrolowania i tworzenia nowych jednostek konkretnej kryptowaluty. Zasadniczo kryptowaluty to ograniczone wpisy w bazie danych, których nikt nie może zmienić, chyba że spełni się określone warunki. Czym jednak się ona charakteryzuje? Przede wszystkim kryptowaluty istnieją tylko na komputerach. Nie ma żadnych rezerw w światowych bankach ani ekwiwalentów w postaci monet lub banknotów. Kryptowaluty nie mają centralnego komputera ani serwera. Są one rozmieszczone w sieci tysięcy komputerów. Sieci bez centralnego serwera nazywane są sieciami zdecentralizowanymi.
Cyfrowe waluty są przekazywane systemem Peer-to-Peer. Użytkownicy nie dokonują transakcji za pomocą banków czy klasycznych portfeli internetowych.

Nie musisz podawać żadnych danych osobowych, by korzystać z kryptowalut! Nie ma żadnych zasad dotyczących tego, kto może posiadać kryptowaluty lub korzystać z nich w wybrany przez siebie sposób. Brak zaufanych stron trzecich oznacza, że ​​użytkownicy nie muszą ufać systemowi, aby ten działał. Wszyscy mają przez cały czas pełną kontrolę nad swoimi pieniędzmi i informacjami. Ponadto każdy użytkownik ma specjalne kody, które uniemożliwiają dostęp do jego informacji innym użytkownikom. Nazywa się to kryptografią – włamanie się na portfel cyfrowej waluty jest prawie niemożliwe. Stąd właśnie niewątpliwie pochodzi nazwa – kryptowaluty to ukryte waluty. Gdy informacje szyfruje się za pomocą kryptografii, dotarcie do nich bez odpowiedniej autoryzacji graniczy z cudem.

Kryptowaluty

Czym charakteryzują się kryptowaluty?

Wszystkie kraje mają własne waluty zwane walutami fiat. Jako, że większość państw ma swoją własną walutę, globalna wymiana gotówki niejednokrotnie sprawia trudności i wymaga dodatkowych czynności. Kryptowaluty mają charakter globalny i można z nich korzystać na całym świecie.
Dziś o kryptowalutach wiemy bardzo dużo. Jednak skąd one właściwie się wzięły? Na początku lat 90. większość ludzi wciąż miała problemy ze zrozumieniem tego, jak działa Internet. Jednak niektórzy bardzo sprytni ludzie zdali sobie sprawę, jak potężnym narzędziem potrafi być sieć. Część z nich uważała, że rządy i korporacje mają zbyt dużą władzę nad naszym życiem. Chcieli wykorzystać Internet do tego, aby dać ludziom na świecie więcej swobody. Za pomocą kryptografii chciano umożliwić użytkownikom sieci większą kontrolę nad pieniędzmi i informacjami.

Na szczycie listy znajdowała się oczywiście cyfrowa gotówka. Projekty takie jak DigiCash były próbami stworzenia cyfrowego systemu pieniężnego. Nie były to jednak jeszcze kryptowaluty w pełnym tego słowa znaczeniu – takie pojawiły się dopiero w 2009 roku. Wtedy powstał pierwszy w pełni zdecentralizowany cyfrowy system gotówkowy. Jego twórca nazywał się Satoshi Nakamoto, a jego projekt nazywał się Bitcoin, który jest nam znany do dnia dzisiejszego. Na jego wzór powstały setki innych kryptowalut.

Leave a comment