Inwestycje

Inwestycje

Wiele osób nie wierzy w inwestycje i nie ma zaufania do tego rodzaju praktyk. Nic w tym dziwnego – często wiąże się to z koniecznością posiadania odpowiedniej wiedzy i rozumienia skomplikowanych wykresów czy pojęć. Dla osób niezaznajomionych z tematem bywa to zniechęcające. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale tak skomplikowane, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Niewątpliwie należy poświęcić temu odrobinę czasu i pracy. Jednak gdy opanujemy podstawowe zasady, okaże się, że inwestowanie nie jest wcale niczym trudnym.

  • Czym jest inwestowanie?

Inwestycje to przeznaczenie pieniędzy na zakup aktywów/przedmiotów w nadziei, że będą one z czasem generować dochód. Z drugiej strony, konsumpcja ma miejsce wtedy, gdy kupujesz coś z bezpośrednim przeznaczeniem do użytku osobistego i nie oczekujesz, że przyniesie to pieniądze lub zwiększy swoją wartość.

Przykładem inwestycji może być wykupienie akcji spółki, która jest notowana na giełdzie, zakup sprzętu do firmy lub korzystanie z funduszu inwestycyjnego.

To tylko nieliczne sposoby na inwestowanie – jest ich znacznie więcej. Różnią się one przede wszystkim ryzykiem i stopą zwrotu. Przed rozpoczęciem inwestycji warto zaplanować odpowiednią strategię i trzymać się założeń. Dzięki temu bez wątpienia ograniczymy ryzyko strat i szybciej osiągniemy swoje cele.

  • Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie jest najbardziej znanym i najprostszym rodzajem inwestycji. Kupując akcje, nabywasz udziały w spółce publicznej. Wiele największych firm w kraju – jak General Motors, Apple i Facebook – jest notowanych na giełdzie, co oznacza, że można w nich kupować akcje.

Kupując akcje, liczysz na to, że cena wzrośnie, abyś mógł je sprzedać z zyskiem. Ryzyko polega oczywiście na tym, że cena akcji może spaść – dlatego też warto się do inwestycji odpowiednio przygotować. Brokerzy sprzedają akcje inwestorom. Możesz wybrać internetową firmę maklerską lub pracować osobiście z brokerem.

Inwestycje

Inwestycje w złoto

Ludzie mogą inwestować w złoto za pośrednictwem funduszy typu ETF, kupując akcje w kopalniach złota i powiązanych spółkach oraz nabywając produkty fizyczne.
Niektórzy twierdzą, że złoto nie ma już takiej wartości, jak kiedyś. W nowoczesnym otoczeniu gospodarczym królują inne rodzaje aktywów, takie jak pieniądź fiducjarny lub kryptowaluty. Według nich jedyną zaletą złota jest fakt, że jest to materiał wykorzystywany w biżuterii. Z drugiej strony istnieją też osoby, które twierdzą, że złoto jest aktywem o różnych cechach wewnętrznych, które czynią go wyjątkowym i koniecznym dla inwestorów. Eksperci często zachęcają inwestorów do posiadania metalu szlachetnego w ramach zdywersyfikowanego portfela inwestycji długoterminowych. Złoto jest postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją, gdyż zawsze będzie ono aktywem wartościowym. Trzymanie złota wiąże się jednak z wyjątkowymi kosztami i ryzykiem, dlatego też pojawiły się inne alternatywy inwestycji.

Inwestowanie w kryptowaluty

Kryptowaluty to zapis informacji w blockchainie, czyli – po polsku – łańcuchu bloków. Banki i państwa nie są w stanie w żaden sposób regulować ich obrotu, dlatego wielu uważa je za “wolną” walutę. Inwestycje w kryptowaluty dzielą się na krótko- i długoterminowe. Innym rodzajem pozyskiwania cyfrowych walut jest kopanie (ang. mining). Rynek kryptowalut charakteryzuje się sporą zmiennością, dlatego też można zarobić na nich wiele pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie. Najpopularniejsze kryptowaluty to Bitcoin, Litecoin, Ethereum i Ripple.

Inwestycje długo- i krótkoterminowe

W większości przypadków inwestycje dzielimy na krótko- i długoterminowe. Pierwsze z nich nazywamy aktywami obrotowymi, drugie zaś – trwałymi. Przykłady inwestycji długoterminowych to wartości prawne, nieruchomości czy aktywa finansowe. Inwestycje krótkoterminowe to z kolei czeki, weksle lub środki na koncie w banku.

Według ekspertów o wiele bezpieczniej jest inwestować w formie długoterminowej. Dłuższy obrót kapitału może przekładać się na większy wzrost jego wartości. W razie ewentualnych wahań cenowych, inwestor nie musi rwać sobie włosów z głowy – po prostu czeka na tendencję wzrostową. Inwestycje krótkoterminowe cechują się zazwyczaj większym ryzykiem, choć nie jest to reguła.

Przykładem bezpiecznej inwestycji krótkoterminowej są lokaty bankowe. By jednak osiągnąć z nich realne zyski, należy posiadać bardzo duży kapitał.

Polecamy skorzystać z naszych artykułów, które opisują platformy, dzięki którym zarobimy: Profit Secret, Crypto Revenue, Oil Profit, 50k a week, The Market Master, Monfex, Crypto ProfitProfit Revolution, Profit Maximizer, BTC Profit, Crypto Crash Fortune, Cannabis Profit, BTC Investor, Golden Profit, Handel Pro

1 Comment

  • Jacek81
    Posted 17 czerwca, 2020 8:43 pm 0Likes

    Świetny artykuł, muszę przyznać, że sam skorzystałem i dobrze zrobiłem. Dużo czytałem na temat inwestowania i ten artykuł utwierdził mnie że warto. Skorzystałem z waszych opinii programów i jestem zadowolony, dobrze wybralem.
    Pozdrawiam Jacek

Leave a comment