Inwestycje

Inwestycje

Wiele osób nie wierzy w inwestycje i nie ma zaufania do tego rodzaju praktyk. Nic w tym dziwnego – często wiąże się to z koniecznością posiadania odpowiedniej wiedzy i rozumienia skomplikowanych wykresów czy pojęć. Dla osób niezaznajomionych z tematem bywa to zniechęcające. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale tak skomplikowane, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Niewątpliwie należy poświęcić temu odrobinę czasu i pracy. Jednak gdy opanujemy podstawowe zasady, okaże się, że inwestowanie nie jest wcale niczym trudnym.

  • Czym jest inwestowanie?

Inwestycje to przeznaczenie pieniędzy na zakup aktywów/przedmiotów w nadziei, że będą one z czasem generować dochód. Z drugiej strony, konsumpcja ma miejsce wtedy, gdy kupujesz coś z bezpośrednim przeznaczeniem do użytku osobistego i nie oczekujesz, że przyniesie to pieniądze lub zwiększy swoją wartość.

Przykładem inwestycji może być wykupienie akcji spółki, która jest notowana na giełdzie, zakup sprzętu do firmy lub korzystanie z funduszu inwestycyjnego.

To tylko nieliczne sposoby na inwestowanie – jest ich znacznie więcej. Różnią się one przede wszystkim ryzykiem i stopą zwrotu. Przed rozpoczęciem inwestycji warto zaplanować odpowiednią strategię i trzymać się założeń. Dzięki temu bez wątpienia ograniczymy ryzyko strat i szybciej osiągniemy swoje cele.

  • Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie jest najbardziej znanym i najprostszym rodzajem inwestycji. Kupując akcje, nabywasz udziały w spółce publicznej. Wiele największych firm w kraju – jak General Motors, Apple i Facebook – jest notowanych na giełdzie, co oznacza, że można w nich kupować akcje.

Kupując akcje, liczysz na to, że cena wzrośnie, abyś mógł je sprzedać z zyskiem. Ryzyko polega oczywiście na tym, że cena akcji może spaść – dlatego też warto się do inwestycji odpowiednio przygotować. Brokerzy sprzedają akcje inwestorom. Możesz wybrać internetową firmę maklerską lub pracować osobiście z brokerem.

Inwestycje

Inwestycje w złoto

Ludzie mogą inwestować w złoto za pośrednictwem funduszy typu ETF, kupując akcje w kopalniach złota i powiązanych spółkach oraz nabywając produkty fizyczne.
Niektórzy twierdzą, że złoto nie ma już takiej wartości, jak kiedyś. W nowoczesnym otoczeniu gospodarczym królują inne rodzaje aktywów, takie jak pieniądź fiducjarny lub kryptowaluty. Według nich jedyną zaletą złota jest fakt, że jest to materiał wykorzystywany w biżuterii. Z drugiej strony istnieją też osoby, które twierdzą, że złoto jest aktywem o różnych cechach wewnętrznych, które czynią go wyjątkowym i koniecznym dla inwestorów. Eksperci często zachęcają inwestorów do posiadania metalu szlachetnego w ramach zdywersyfikowanego portfela inwestycji długoterminowych. Złoto jest postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją, gdyż zawsze będzie ono aktywem wartościowym. Trzymanie złota wiąże się jednak z wyjątkowymi kosztami i ryzykiem, dlatego też pojawiły się inne alternatywy inwestycji.

Inwestowanie w kryptowaluty

Kryptowaluty to zapis informacji w blockchainie, czyli – po polsku – łańcuchu bloków. Banki i państwa nie są w stanie w żaden sposób regulować ich obrotu, dlatego wielu uważa je za “wolną” walutę. Inwestycje w kryptowaluty dzielą się na krótko- i długoterminowe. Innym rodzajem pozyskiwania cyfrowych walut jest kopanie (ang. mining). Rynek kryptowalut charakteryzuje się sporą zmiennością, dlatego też można zarobić na nich wiele pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie. Najpopularniejsze kryptowaluty to Bitcoin, Litecoin, Ethereum i Ripple.

Inwestycje długo- i krótkoterminowe

W większości przypadków inwestycje dzielimy na krótko- i długoterminowe. Pierwsze z nich nazywamy aktywami obrotowymi, drugie zaś – trwałymi. Przykłady inwestycji długoterminowych to wartości prawne, nieruchomości czy aktywa finansowe. Inwestycje krótkoterminowe to z kolei czeki, weksle lub środki na koncie w banku.

Według ekspertów o wiele bezpieczniej jest inwestować w formie długoterminowej. Dłuższy obrót kapitału może przekładać się na większy wzrost jego wartości. W razie ewentualnych wahań cenowych, inwestor nie musi rwać sobie włosów z głowy – po prostu czeka na tendencję wzrostową. Inwestycje krótkoterminowe cechują się zazwyczaj większym ryzykiem, choć nie jest to reguła.

Przykładem bezpiecznej inwestycji krótkoterminowej są lokaty bankowe. By jednak osiągnąć z nich realne zyski, należy posiadać bardzo duży kapitał.

Polecamy skorzystać z naszych artykułów, które opisują platformy, dzięki którym zarobimy: Profit Secret, Crypto Revenue, Oil Profit, 50k a week, The Market Master, Monfex, Crypto ProfitProfit Revolution, Profit Maximizer, BTC Profit, Crypto Crash Fortune, Cannabis Profit, BTC Investor, Golden Profit, Handel Pro

One comment

  1. Świetny artykuł, muszę przyznać, że sam skorzystałem i dobrze zrobiłem. Dużo czytałem na temat inwestowania i ten artykuł utwierdził mnie że warto. Skorzystałem z waszych opinii programów i jestem zadowolony, dobrze wybralem.
    Pozdrawiam Jacek

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *