Hongkong prezentuje własne CBDC, a konkretniej zaś białą księgę. Przedstawia one informacje i dane na temat elektronicznego dolara hongkońskiego. Wygląda na to, że data wprowadzenia e-HKD zbliża się wielkimi krokami.

Biała księga: Hongkong prezentuje własne CBDC

Agencja Hongkong Monetary Authority (HKMA) podjęło współpracę z podmiotem BIS Innovation Hub. Jej celem było opracowanie i opublikowanie białej księgi, w której znalazły się wszystkie techniczne kwestie dot. cyfrowej waluty tamtejszego banku centralnego. Raport nazywa się e-HKD:  perspektywa techniczna. Z oficjalnych planów wynika, że nowa państwowa cyfrowa waluta powstanie jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku. Na ostateczną premierę poczekamy jednak prawdopodobnie do końca 2022 r.

Wygląda na to, że Hongkong wziął się na poważnie za rozwój swojej natywnej waluty cyfrowej – e-HKD. Wspiera go w tym wspomniane już Centrum Innowacji BIS, którego siedziba również znajduje się w Hongkongu. Celem partnerstwa była dokładna analiza rynkowa i opracowanie strategii emisji i dystrybucji elektronicznego dolara hongkońskiego. Tę konkretną białą księgę wyróżnia mnogość szczegółów technicznych na temat nowo powstającego CBDC.

Na początku 2021 roku Hongkong Monetary Authority zaczęło stosować nową strategię, tzw. Fintech 2025. Ma ona służyć rozwojowi badań nad cyfrową walutą banku centralnego. Dyrektor agencji Eddie Yue twierdzi, że miało to kluczowe znaczenie w rozwoju produktu, jakim jest e-HKD. Instytucja czeka też na feedback od naukowców i przedstawicieli firm, który – zdaniem Yue – zapewnią jej zupełnie nowe perspektywy.

Nie tylko Hongkong pracuje nad CBDC

Wiele krajów azjatyckich pracuje nad własnymi cyfrowymi walutami banków centralnych. Największym tego typu projektem jest oczywiście chiński e-juan. Na Państwie Środka świat się jednak nie kończy.

W 2020 roku organy rządzące Tajlandii i Hongkongu planowały wspólnie stworzyć własną cyfrową walutę. Inicjatywa ta nosiła roboczą nazwę Inthanon-LionRock. Celem projektu miało być przede wszystkim uproszczenie systemu płatności między tymi dwoma podmiotami.

Instytucja Hongkong Monetary Authority twierdziło wówczas, że ze względu na dynamiczny rozwój systemów płatności w Hongkongu CBDC nie jest obecnie priorytetem. Okazuje się jednak, że od czego czasu zdanie agencji się zmieniło. Nowe rozwiązania miały dotyczyć głównie płatności transgranicznych, a CBDC wydawało się być do tego doskonałym narzędziem.

Póki co nie mamy więcej informacji na temat nowego projektu. Wiadomo jedynie tyle, że prace wciąż trwają, a inicjatywa stale się rozwija.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

×