Francja testuje e-euro

Banki centralne na całym świecie mają ręce pełne roboty. Oprócz wpompowania w system milionów pieniędzy w celu ratowania gospodarki musiały też zająć się problemem banknotów, przez które mógł przenosić się COVID-19. Te i inne niedogodności sprawiły, że Francja testuje e-euro, a wkrótce zajmą się tym tamże inne kraje Europy.

Francja testuje e-euro – nowe CBDC

Wiele banków centralnych na całym świecie rozważa stworzenie własnych walut cyfrowych. Chcą one w ten sposób konkurować z kryptowalutami takimi jak bitcoin. Niektóre kraje przyspieszyły rozwój po tym, jak Facebook ogłosił swoje plany dotyczące globalnej waluty cyfrowej w czerwcu 2019 r. Jednak tylko kilka z tych projektów ujrzało światło dzienne, a żaden nie dotarł tak daleko, jak Francja. Państwo to z powodzeniem przetestowało swoją cyfrową walutę banku centralnego.

Bank Francji zakończył testy CBDC 14 maja, zgodnie z oficjalnym komunikatem opublikowanym 20 maja. Na potrzeby procesu Banque de France wykorzystał technologię blockchain — opracowaną przez zespoły banku — do rozliczania cyfrowych papierów wartościowych z cyfrowe euro.

Bank będzie współpracował z innymi podmiotami w celu przeprowadzenia bardziej rygorystycznych testów w nadchodzących tygodniach. Będą to także próby zmiany regulacji międzybankowych. W komunikacie zaznaczono, że procesy te są częścią akt, które bank otrzymał 27 marca.

Reklama

Popularność CBDC

Kraje Europy i nie tylko chcą jak najszybciej zbadać potencjalne zastosowania walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) w swoich jurysdykcjach. Chiny były prawdopodobnie pierwszym krajem, który ogłosił swoje plany. Dokładny projekt i przeznaczenie cyfrowego juana nadal są jednak owiane tajemnicą.

Według ankiety dotyczącej walut cyfrowych banków centralnych opublikowanej przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych w zeszłym roku, 70% banków centralnych, które wzięły udział w ankiecie, jest obecnie lub wkrótce będzie zaangażowane w prace nad rozwojem CBDC. Jakie było stanowisko banków centralnych? Jeden z nich uznał, że prawdopodobnie w ciągu najbliższych trzech do sześciu lat uruchomi własną walutę cyfrową.

Pod koniec ubiegłego roku francuski prezes banku centralnego François Villeroy de Galhau zapewnił , że chce, aby naród europejski był liderem cyfrowej waluty hurtowego banku centralnego i czerpał z tego tytułu korzyści.

Oceń post

Leave a comment