Ethereum narzędziem zmiany społecznej? Tak twierdzi współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin. Niedawno pojawił się on na okładce magazynu TIME. W wywiadzie Buterina z magazynem programista wyraził swoje obawy i nadzieje związane z siecią ETH.

Ethereum narzędziem zmiany społecznej – tak uważa Buterin

Vitalik Buterin był okładką podwójnego wydania magazynu TIME z marca i kwietnia. Okładka numeru przedstawiała programistę w czarnym t-shircie i niebieskich dżinsowych spodniach. Buterin udzielił wywiadu w lutym podczas pobytu w Denver.

Buterin przyznał, że przestrzeń kryptowalut może wyrządzić tyle samo szkody, co pożytku. Jak twierdzi, rynek ten ma dystopijny potencjał, jeśli rozwiązania zostaną źle zaimplementowanyKanadyjski programista, który wczesne lata spędził w Rosji, wyraził obawy, że przestrzeń ta jest opanowana przez chciwość i pogoń za statusem.

Jednak twórca Ethereum powiedział, że ma nadzieję, że blockchain będzie narzędziem do zmiany społecznej. Liczy, że rozwiąże on dzisiejsze problemy systemowe, od słabych systemów głosowania zaczynając. Kolejne jest planowanie miast, a na końcu znajdują się autorytarne reżimy i wielkie monopole technologiczne. Powiedział też, że rynek musi przejść do mainstreamu i stać się głośniejszy. Bez tego większość uwagi prawdopodobnie skupi się na projektach z zachętami finansowymi, które, jak wnioskuje, zwykle nie są tym, czego potrzebuje świat.

Buterin w ostatnim czasie coraz głośniej mówi o przyszłości sieci i kwestiach społeczno-politycznych. Jego dzieło – Ethereum – to zdecentralizowany blockchain. Dlaczego? Jak twierdzi sam Vitalik, ​żadna osoba nie powinna kontrolować kierunku sieci. Wszystko, co programista może zrobić, to ćwiczyć swój głos na różnych platformach. Tylko w ten sposób może przekonać ludzi do spojrzenia poza natychmiastowe korzyści i w kierunku szerszej użyteczności.

Buterin o inwazji Rosji na Ukrainę

Buterin na Twitterze na początku konfliktu w Europie Wschodniej wyraził swoją frustrację decyzją Putina o inwazji na Ukrainę i niedążeniu do pokojowego rozwiązania. W tweecie powiedział, że chociaż Ethereum jako sieć była bezstronna, dziś taka nie jest.

Od początku konfliktu miliony dolarów zostały przekazane mieszkańcom Ukrainy w formie kryptowalut. Czynnik, który bez wątpienia przyczynił się do decyzji rządu ukraińskiego o legalizacji klasy aktywów cyfrowych.

W liście do magazynu TIME kilka dni temu programista zauważył, że choć wysiłek wojenny Putina jest żałosny, przypomniał ludziom, że celem kryptowalut było wywarcie pozytywnego wpływu na świat. Powiedział, że planuje w tym roku nadal udzielać głosu bardziej społecznym sprawom, dodając: „Wolałbym, aby Ethereum uraziło niektórych ludzi, niż zamieniło się w coś, co nic nie znaczy”.

Oceń post

Leave a comment