Diem ma kłopoty w Stanach

Wygląda na to, że facebookowy stablecoin – Diem – ma kłopoty w Stanach. Projekt wciąż budzi wiele zastrzeżeń wsród polityków i regulatorów USA. Do tej pory wielu uważało, że nowy coin może wejść w obieg jeszcze w 2021 roku. W świetle obecnych informacji może się jednak okazać, że sprawa nie będzie taka prosta.

Facebookowy Diem ma kłopoty w Stanach Zjednoczonych

Amerykańskie media podają, że Facebook ma kłopoty z dogadaniem się z tamtejszymi regulatorami. Jak podaje The Washington Post, szef zespołu Diem – David Marcus – w pierwszych dniach września odbył spotkanie z urzędnikami na terenie Waszyngtonu. Media twierdzą, że ich informacje pochodzą ze źródła, które było obecne na tej konferencji. Marcus zwracał tam uwagę na korzyści płynące z projektu Diem oraz na to, jak istotne dla gospodarki są kryptowaluty. Członkowie zespołu twierdzą, że organy regulujące patrzą na projekt przychylniej od momentu, gdy wdrożono weń kilka zmian.

Warto wspomnieć, że Facebook ruszył już kiedyś z podobną inicjatywą – stablecoinem o nazwie libra. Opierała się ona na kilku klasycznych walutach. Ostatecznie jednak projektu nie sfinalizowano, w dużej mierze ze względu na brak wsparcia ze strony polityków. Uważali oni, że nowy cyfrowy produkt może wprowadzić zbyt duże rynkowe zamieszanie.

Gigant mediów społecznościowych nauczył się na swoich błędach, a Diem zaprojektowano już nieco inaczej. Opiera się on przede wszystkim na USD, a właściciele projektu próbują radzić sobie z obawami, które dotyczą prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu.

Sekretarz skarbu przeciwny Diem

Choć zmiany przekonały część polityków i regulatorów, nowy projekt nie trafił do wszystkich. Co gorsza, nie trafił także do osób, którzy mają duży wpływ na decyzję o wydaniu odpowiednich licencji i pozwoleń. Należy do nich między innymi Janet Yellen – sekretarz skarbu USA – a także kilku kongresmenów. Podobnego zdania zdaje się być Elizabeth Warren, która znana jest ze swojej krytycznej postawy wobec cyfrowego rynku. Czy jednak rzeczywiście chodzi tutaj tylko o kryptowaluty?

Banki centralne na całym świecie chcą stworzyć cyfrowe odpowiedniki własnych walut. A nawet, jeśli nie próbują tego aktywnie, to badają taką możliwość. Istnieje więc szansa, że – według amerykańskich polityków – Diem mógłby utrudnić ekspansję potencjalnemu e-dolarowi. Z drugiej strony jednak nie ma żadnych informacji, które sugerowałyby, że USA pracuje nad jego powstaniem.

Co innego Chiny, które intensywnie pracują nad swoim elektronicznym juanem. Istnieje prawdopodobieństwo, że pojawi się on na rynku jeszcze w 2021 roku.

Zostaw komentarz

×