Czym jest Blockchain?

Blockchain jest niewątpliwie genialnym wynalazkiem lub grupy osób znanych pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Ale od tego czasu przekształciło się w coś większego, a główne pytanie, jakie zadaje każda osoba, brzmi – czym jest blockchain? Umożliwiając rozpowszechnianie informacji cyfrowych, ale ich nie kopiowanie, technologia blockchain stworzyła podwaliny pod nowego rodzaju Internet. Początkowo opracowana została dla cyfrowej waluty Bitcoin, później jednak, społeczność technologiczna znalazła teraz inne potencjalne zastosowania dla tej technologii.
W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest technologia blockchain i jakie są jej właściwości, oraz dzięki czemu jest tak wyjątkowa.
Blockchain jest, najprościej mówiąc, serią (łańcuchem) niezmiennych zapisów danych w formie bloków, którymi zarządzają komputery nienależące do żadnej jednostki. Każdy z tych bloków danych podlega zabezpieczeniu i połączony ze sobą przy użyciu kryptografii.

Czym jest Blockchain

Jak działa Blockchain?

Cała sieć nie ma centralnego organu – z samej swojej definicji jest systemem zdecentralizowanym. Ponieważ jest to wspólny i niezmienny łańcuch informacji, informacje, które w nim zawarto są dostępne dla każdego i dla wszystkich. Dlatego wszystko, co zostało zbudowane na blockchain, jest z samej swojej natury przejrzyste i wszyscy zaangażowani ponoszą odpowiedzialność za swoje działania. Blockchain to prosty, ale genialny sposób przekazywania informacji z punktu A do punktu B w całkowicie zautomatyzowany i bezpieczny sposób. Jedna strona transakcji inicjuje proces, tworząc blok. Następnie jest on weryfikowany przez tysiące, lub nawet miliony komputerów rozmieszczonych w sieci. Zweryfikowany blok jest dodawany do łańcucha, który przechowuje się w sieci, tworząc unikalny zapis. Fałszowanie jednego zapisu oznaczałoby fałszowanie całego łańcucha, co jest praktycznie niemożliwe. Bitcoin używa tego modelu do transakcji pieniężnych, ale można go wdrożyć na wiele innych sposobów.

Funkcje

By zrozumieć, wyobraź sobie, że zamierzasz jechać pociągiem. Kupujesz bilety w aplikacji lub w Internecie. Firma, która obsługuje karty lub płatności internetowe dokonuje transakcji, za dodatkową prowizją. Operator kolejowy nie tylko może zaoszczędzić na opłatach za przetwarzanie kart kredytowych. Jeśli chce, jest w stanie przenieść cały proces sprzedaży biletów do blockchain. Jak to wygląda w praktyce? Dwoma stronami transakcji są przedsiębiorstwo kolejowe i pasażer. Bilet to blok, który zostanie dodany do łańcucha bloków biletów. Podobnie jak waluta na blockchain jest unikalnym, niezależnie weryfikowalnym i niepodrabialnym zapisem (takim jak Bitcoin), tak samo sprawa ma się w przypadku Twojego biletu. Ale kluczem jest fakt, że to nic nie kosztuje.

Blockchain może nie tylko przesyłać i przechowywać pieniądze, ale jest w stanie również zastąpić wszystkie procesy i modele biznesowe, które polegają na pobieraniu niewielkiej opłaty za transakcję.
Pośrednicy, którzy pobierają prowizje za transakcje, są zagrożeni przez blockchain. Wszystko, co musisz zrobić, to zakodować informacje transakcyjne dotyczące tankowania samochodem lub noclegu. Jest to całkowicie bezpieczny sposób, który zakłóca model biznesowy firm, które dopiero zaczęły rzucać wyzwanie tradycyjnej gospodarce. Nie tylko rezygnujemy pośrednika zajmującego się przetwarzaniem opłat, ale także eliminujemy potrzebę tworzenia specjalnej platformy. Skorzystaj także z Inwestowania, by zarabiać pasywnie!

5/5 - (1 vote)

Leave a comment