U.S. Homeland Security i Coinbase podpisuje umowę z USA – jej wartość ma opiewać na miliony USD. Partnerstwo to pozwoli władzom Stanów Zjednoczonych na analizę danych, które pochodzą od obywateli, poprzez giełdę.

Coinbase podpisuje umowę z USA

Jeden z oddziałów Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA – The Immigration and Customs Enforcement (ICE) zawarł umowę z Coinbase. Zadaniem wspomnianego wydziału jest przede wszystkim zajmowanie się nielegalną imigracją i przestępstwami na granicach. ICE zainwestowało w tę współpracę 1,36 miliona USD: tyle kosztowały potrzebne licencje na software Coinbase Analitycs.

Coinbase nie po raz pierwszy współpracuje z rządem Stanów Zjednoczonych, ta współpraca może być jednak dla nich wyjątkowo korzystna.

Do informacji publicznej nie podano żadnych konkretów. Nie wiadomo, jakie dane będzie badał departament i co będzie udostępniać giełda. Informacje ze strony rządowej sugerują jednak, że tylko Coinbase jest w stanie zapewnić rządowi odpowiednie do tych celów narzędzia. Ponadto, przez specyfikę tej współpracy, niewiele informacji będzie udostępnianych publicznie.

Nie tak dawno giełda podpisała także kontrakt z U.S. Secret Service. Dzięki niej agencja rządkowa może wykorzystywać ich narzędzia analityczne do własnych celów. Współpraca ta kosztowała rząd ok. 184 tysiące USD.

Po narzędzia analityczne Coinbase ustawiają się w kolejce również inne jednostki i wydziału. Zalicza się do nich przede wszystkim Internal Revenue Service (IRS) oraz Drug Enforcement Administration (DEA). IRS zawarła umowę z Chainanalysys – 625 tysięcy USD w zamian za stworzenie programu, który złamie Monero.

Współpraca Coinbase ze służbami

Zwolennicy kryptowalut nie kryją niezadowolenia z prorządowej polityki Coinbase. CEO giełdy Brian Armstrong nie wydaje się jednak zmieniać swojego zdania pod wpływem zewnętrznych opinii. Na swoim Twitterze podkreślił on, że umowy te wpływają korzystnie na rozwijanie się całej giełdy. Zapewnił także, że giełda udostępnia wyłącznie te informacje, które można znaleźć na blockchainie – publicznie.

Wpis, w którym zawarł powyższe informacje, spotkał się jednak z bardzo szeroką krytyką, w wyniku czego został on usunięty.

Ta część zwolenników kryptowalut, która twierdzi, że prywatność jest najważniejsza, oskarża Coinbase o zdradę idei cyfrowych walut. Niektórzy użytkownicy boją się również, że narzędzia te mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do ujawnienia wrażliwych danych KYC. Temu ostatniemu zaprzecza samo Coinbase, które gwarantuje, że ich narzędzie analityczne nie jest w żaden sposób połączone z danymi użytkowników.

Oceń post

Zostaw komentarz

×