Coinbase chce nowego regulatora kryptowalutowych rynków. Firma wezwała rząd USA do ustanowienia nowego urzędu, który ma zajmować się nadzorem branży cyfrowych aktywów.

Coinbase chce nowego regulatora w USA

Zdaniem Coinbase rząd USA nie zajmuje się regulacjami kryptowalut w sposób wystarczający. Spółka twierdzi, że Kongres powinien wprowadzić w tej kwestii nowe prawa. Mają one dotyczyć głównie kryptowalutowych giełd, które mają uprawnienia do przechowywania pieniędzy swoich użytkowników. Nowymi przepisami – zdaniem firmy – powinny być objęte również te podmioty, które udzielają pożyczek i aktywnie handlują na cyfrowym rynku.

Co dokładnie proponuje Coinbase? Firma sugeruje wprowadzenie tzw. czterech filarów regulacji:

  • powołanie nowego urzędu regulacyjnego;
  • stałe regulowanie kryptowalut;
  • stworzenie systemu bezpieczeństwa, który zapobiegnie SCAM-om;
  • wymaganie od kryptowalutowych firm odpowiedniej klarowności.

Warto nadmienić, że przepisy te nie obejmowałyby zdecentralizowanych giełd DEX, które nie spełniają wymogów zaproponowanych przez Coinbase. Urząd regulujący zajmowałby się zatwierdzaniem wszystkich kryptowalut i notowaniem ich wartości przy pomocy indeksowania lub tradingu. Wyjątkiem od tej reguły byłyby BTC i ETH.

Działania spółki są poniekąd reakcją na stanowisko, jakie zajmuje w tej sprawie amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC).

Kryptowaluty w Stanach Zjednoczonych

Na początku października szef Komisji Papierów Wartościowych – Gary Gensler – stanął przed Komisją ds. Usług Finansowych. Stwierdził on wówczas, że SEC jest w stanie samodzielnie regulować rynek cyfrowych aktywów. Tym samym Gensler podkreślił, że powstanie nowego urzędu jest zbędne.

Czy jest to jednak zgodne z prawdą? W związku z tym, że amerykańskie przepisy nie określają wystarczająco jasno statusu cyfrowych walut, pomysł prywatnej spółki zdaje się mieć sens.

Dyrektor ds. polityki Coinbase Faryar Shirzad jest zdania, że kryptowaluty wymagają wielu aktualizacji w systemie prawnym. Firma skupia się na tym zagadnieniu, ponieważ – zdaniem jej przedstawicieli – nie da się tego uniknąć.

Co więcej, Coinbase spotkało się już z ponad 30 kongresmenami, a także wieloma urzędnikami i pracownikami administracji. Instytucje prawdopodobnie wezmą pod uwagę propozycje spółki. Czy wyniknie z tego coś więcej?

5/5 - (1 vote)

Leave a comment

×