Codziennie 10 nowych kryptowalut pojawia się na cyfrowym rynku. Obecnie jest ich aż o 5000 więcej, niż jeszcze rok temu! Skąd wziął się boom na cyfrowe waluty?

Codziennie 10 nowych kryptowalut wchodzi na rynek

Badania wykazują, że liczba kryptowalutowych tokenów przekroczyła ostatnio barierę 12 tysięcy. W porównaniu do września 2020 roku, kiedy to było ich nieco ponad 7000, jest to wzrost bardzo duży. Oznacza bowiem, że w przeciągu roku na rynku pojawiło się niemal 5000 cyfrowych walut.

Tak dużego wzrostu liczby kryptoaktywów przez rok nie widzieliśmy od czasu, gdy powstał BTC. Warto także nadmienić, że całkowita wartość tej branży przekroczyła już 2 biliony dolarów. Nie chodzi tu bynajmniej o angielski “billion”, który u nas oznacza miliard, a o “trillion”.

Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na tak duży rozrost kryptowalutowego rynku ma wpływ zarówno hossa, jak i zainteresowanie instytucjonalne. Pozytywnie wypowiadają się o nich między innymi Jack Dorsey czy Elon Musk. A skoro oni widzą w cyfrowych walutach potencjał, tematem interesują się również inni inwestorzy. Przekłada się to na stały rozwój rynku i motywuje deweloperów do pracy nad własnymi produktami.

Kryptoaktywa, zdaniem wielu, są także dobrym zabezpieczeniem przed problemem inflacji. Aspekt ten był ten w ostatnim roku szczególnie istotny – pandemia COVID-19 postawiła przyszły stan całego światowego rynku pod znakiem zapytania. I choć 12 miesięcy temu rynek akcji mierzył się z wieloma spadkami, kryptowaluty zdołały uniknąć tego problemu. To także było wyraźnym sygnałem dla wielu potencjalnych inwestorów.

Jak to wpłynie na rynek?

Jeśli cyfrowy rynek ma się rozrastać, konieczne są nowe rozwiązania technologiczne i stałe zainteresowanie. Czy jednak podwojenie liczby obecnych na nim aktywów w tym pomoże? Jak się okazuje, niekoniecznie musi tak być.

Za przykład może posłużyć dyrektor generalny SEC – Gary Gensler. Tym, co w dużej mierze każe mu zachować ostrożność w temacie kryptowalut, jest właśnie gigantyczna liczba tokenów. Jego zdaniem rynek jest nimi zdecydowanie przesycony, dlatego też popiera on regulacje, które mają temu zapobiec.

Nie da się ukryć, że wiele nowopowstałych cyfrowych walut to dość ryzykowne przedsięwzięcia. W pierwsze połowie tego roku sami obywatele Australii stracili 25 mil. USD przez kryptowalutowych oszustów.

5/5 - (1 vote)

Leave a comment