Według najnowszych danych serwisu Independent Bitcoin prześcignął PayPala w kwestii liczby obsługiwanych transakcji.

Bitcoin prześcignął PayPala – obsługuje więcej transakcji

Dane firmy zajmującej się badaniem blockchaina pokazują, że sieć BTC w kwartale 2021 roku przetwarzała średnio 489 miliardów dolarów. To więcej niż PayPal, który obsługiwał „zaledwie” 302 miliardy USD. 

Choć Bitcoin rośnie w siłę, wciąż daleko mu do innych procesorów płatności Mastercard (1,8 bln USD kwartalnie) i Visa (3,2 bln USD kwartalnie).

W zeszłym roku PayPal ogłosił, że klienci mogą kupować, sprzedawać i kupować przy pomocy kryptowalut za pośrednictwem jego platformy internetowej. Otworzyło to możliwości korzystania z cyfrowych aktywów dla ponad 300 milionów klientów i około 20 milionów aktywnych handlowców na całym świecie. Zapoczątkowało też wzrost cen, w którym wartość BTC wzrosła o ponad 400 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wolumen transakcji Bitcoin zwiększył się przez tę rosnącą cenę, która prawie podwoiła się w stosunku do dolara amerykańskiego w 2021 roku.

Co w sytuacji, gdyby cena bitcoina wzrosła o około 260 procent, czyli do 245 000 USD? Wówczas cała sieć teoretycznie codziennie przetwarzałaby równowartość wolumenu sieci Mastercard. Tak przynajmniej twierdzi Sam Wouters, starszy analityk w firmie Blockdata.

Cena nie jest jednak jedynym sposobem, w jaki bitcoin może nadrobić zaległości. Rozmiar sieci finansowej można określić również na inne sposoby.

Sieć bitcoin dokonuje średnio około 280 000 transakcji dziennie w warstwie bazowej. W porównaniu z około 366 milionami dziennie w przypadku Mastercard i 597 milionów dziennie w przypadku Visa nie wygląda to imponująco.

Choć przepaść na ten moment jest olbrzymia, nie dzieje się tak bez powodu. Użytkowników kart kredytowych nadal jest bowiem znacznie więcej niż właścicieli cyfrowych walut. Zmniejszenie tej różnicy będzie wymagało czasu i dobrze przeprowadzonej edukacji w zakresie działania nowego systemu finansowego.

Szacunki dotyczące wzrostu bitcoina w 2026 r. do skali sieci takiej jak Mastercard czy Visa, nie są jednak nieprawdopodobne. Obecna kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosząca 1,11 biliona dolarów to już więcej niż łączna wartość Mastercard, PayPal i Visa.

Oceń post

Leave a comment

×