Bitcoin – opłaty transakcyjne

Bitcoin – opłaty transakcyjne – kiedy użytkownik przeprowadza transakcję za pomocą Bitcoina lub innej kryptowaluty. Musi uwzględnić opłatę transakcyjną, którą należy zapłacić górnikom, aby zachęcić ich do dodania transakcji do Blockchain. Kiedy górnik znajdzie blok, otrzymuje również opłaty transakcyjne związane z transakcjami w jego obrębie. Biorąc pod uwagę to oraz fakt, że każdy blok zawiera ograniczoną ilość miejsca, górnicy zazwyczaj w pierwszej kolejności będą chcieli dodać do łańcucha transakcje z wyższymi opłatami. W konsekwencji oznacza to, że użytkownicy, którzy przeprowadzają transakcje Bitcoin są w ciągłej wojnie przetargowej, w której koszt zmienia się w zależności od ilości transakcji, które muszą zostać przetworzone.

Nieprzetworzona transakcja znajduje się w puli niepotwierdzonych transakcji zwanej pamięcią Bitcoin (mempool). Aby uniknąć długo niepotwierdzonej transakcji, użytkownicy mogą zdecydować się na uiszczenie wyższych opłat niż ci, którym się nie spieszy. Każdy blok trwa około 10 minut. Więc jeśli chcesz, aby Twoja transakcja została przetworzona w ciągu 10 minut, zapłać trochę więcej niż średnia dla następnego bloku.

Transakcje, a opłaty

Dlaczego Twoja transakcja ma status oczekującej lub niepotwierdzonej? Dzieje się tak, ponieważ nie została jeszcze przetworzona. Jeśli trwa to długo, prawdopodobnie sieć jest bardzo obciążona lub nie uwzględniono wystarczająco dużej opłaty. Jeśli korzystasz z usług strony trzeciej, nie możesz kontrolować wysokości opłat – na giełdach u niektórych brokerów kwoty opłat są stałe. Co się stanie, jeśli transakcja nie zostanie potwierdzona? Transakcje Bitcoin zostaną ostatecznie potwierdzone lub odrzucone przez sieć. Odrzucona transakcja spowoduje, że środki wrócą do portfela, z którego została zrealizowana transakcja – zazwyczaj trwa to do tygodnia.

Innymi słowy, jeśli wyślesz kryptowaluty na nieprawidłowy adres, Twoje opłaty transakcyjne będą zbyt niskie, lub z jakiegokolwiek powodu Twoja niepotwierdzona transakcja będzie musiała zostać odrzucona, nie stracisz swoich środków. Jeśli jednak wyślesz je na nieprawidłowy, ale działający adres Bitcoin, stracisz przesłane środki na stałe.
Rzeczywisty koszt transakcji jest zmienny. Przed wyliczeniem opłaty transakcyjnej sprawdź średnie koszty w danej chwili. Aby być bezpiecznym, dokonaj opłaty wyższej niż przeciętna. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na uwzględnienie transakcji w następnym bloku, tj. w ciągu około 10 minut.

Opłaty transakcyjne – jak powstały?

Na początku celem opłat było transakcjom spamowym, które mogłyby ostatecznie zablokować i nadmiernie obciążyć Blockchain. W lipcu 2010 roku deweloper Bitcoin, Gavin Andresen, zwrócił uwagę na zasadę kodu źródłowego, która nakładała minimalną opłatę transakcyjną 0,01 BTC. Przy dzisiejszej rynkowej wycenie Bitcoina (około 10 000 USD) koszt transakcji wyniósłby 100 USD.
W tamtym czasie jednak Bitcoiny były warte zaledwie kilka centów i ważne było, aby pamięć sieciowa  – pula pamięci, która przechowuje niepotwierdzone transakcje, dopóki nie zostaną odebrane przez górników – nie była za bardzo obciążona.
Wraz z upływem lat i wzrostem ceny kryptowalut wzrosły również opłaty. Zjawisko to spowodowane było zarówno rosnącym zapotrzebowaniem na powierzchnię blokową. Każdego dnia transmitowanych było więcej transakcji, jak i samym wskaźnikiem wyceny rynkowej Bitcoin-dolar.

Nagle 0,01 BTC stało się małą fortuną, a nawet 100 satoshi stało się jednym centem, gdy cena Bitcoina osiągnęła 10.000 USD. Niektórzy inwestorzy, którzy uwierzyli w narrację o prawie darmowych transakcjach. Byli rozczarowani rosnącymi kosztami opłat i zażądali zwiększenia rozmiaru bloku w celu zwiększenia przepustowości. Z drugiej strony inżynierowie i programiści zdali sobie sprawę, że malejące korzyści z wydobywania bloków będą musiały zostać zrekompensowane opłatami transakcyjnymi. Dlatego, aby Bitcoin mógł zachować swoje bezpieczeństwo, rynek opłat musiał rozwinąć się jako dodatek finansowy dla górników.

Dlaczego opłaty transakcyjne są tak ważne?

Każda transakcja Bitcoin musi zostać dodana do łańcucha blokowego (Blockchain), oficjalnej księgi publicznej wszystkich transakcji bitcoinowyc. Aby została uznana za pomyślnie zakończoną lub ważną. Praca polegająca na sprawdzaniu transakcji i dodawaniu ich do łańcucha blokowego jest wykonywana przez górników. Potężne komputery, które tworzą i łączą się z siecią. Górnicy wkładają ogromne ilości mocy obliczeniowej i energii, robiąc to za nagrodę finansową.

Z każdym blokiem (zbiorem transakcji o rozmiarze nieprzekraczającym 1 MB) dodawanym do łańcucha blokowego. Pojawia się nagroda zwana nagrodą blokową – obecnie jest to 12,5 BTC – a także wszystkie opłaty przesłane wraz z transakcjami. Które zostały uwzględnione w bloku.
Z tego powodu górnicy mają zachętę finansową, aby nadać priorytet walidacji transakcji, które obejmują wyższą opłatę. Dla kogoś, kto chce wysłać środki i uzyskać szybkie potwierdzenie. Odpowiednia opłata może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Warto jednak pamiętać, że nie zależy ona od wysyłanej kwoty, ale od aktualnych warunków sieciowych i rozmiaru danych transakcji.

Bitcoin – opłaty transakcyjne

Zachęcamy także do przeczytania wpisu –> BITCOIN – DA SIĘ ZAROBIĆ?

Największe Forum Kryptowaluty

Oceń post

Leave a comment